DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ DÜZENLENDİ

admin

DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ DÜZENLENDİ (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Sağlık Müdürlüğünce yapılan açıklamaya göre,Sağlıklı ve kaliteli yaşamın olmazsa olmaz koşulu hareketli yaşamak olduğu belirtilerek, “.Teknolojik gelişmelerle günlük aktivite yoğunluğunu azaltarak her ne kadar yaşamı kolaylaştırsa da uzun vadede HAREKETSİZ yaşamak sağlığı olumsuz etkilemektedir.

Sağlık Bakanlığımızca gerçekleştirilen “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması” yayımlanmamış rapor sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin %75’inin hareketsiz yaşadığı belirlenmiştir. 6-11 yaş grubu çocuklarımızın % 60’ıdüzenli olarak egzersiz yapmamaktadır. Bu yaş grubunda TV, bilgisayar, internet, ev ödevi, ders çalışma için hareketsiz geçirilen ortalama süre günde 6 saattir.

DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ DÜZENLENDİ (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

KRONİK  HASTALIK RİSKİNİ AZALTIYOR

Düzenli fiziksel aktivitenin sağlıklı kilonun sürdürülmesi, dayanıklılık, güç ve esnekliğin artmasındaki rolünün yanı sıra günümüz hastalıkları olarak kabul edilen kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığı açıkça bilinmektedir.

Ülkemizde de Dünya da olduğu gibi toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yeter­siz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamama­sı ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri ol­muştur. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir.

DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ DÜZENLENDİ (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

FİZİKSEL AKTİVİTE VE SAĞLIK

Haftada 3-4 kez yapılan, 30-60 dakikalık orta şiddette fiziksel aktivite bile genellikle sağlığımız üzerinde olumlu etkileri açığa çıkarmaya yeterlidir.

Yürüyüş için sıkı olmayan, rahat hareket etmenizi engellemeyecek giysiler seçilmelidir. Giysiler ortam ısısına uygun olarak seçilmelidir. Giysiler terlediğinizde terinizi emecek özellikte olmalıdır. Naylon ve sentetik giysiler önerilmediği gibi zararlı da olabilir. Aç karnına egzersiz yapılmamalıdır. Ağır bir öğün sonrası yürüyüş için iki saatin geçmesi uygundur.Suyun da egzersiz sırasında vücut sıcaklığının ayarlanmasındaki rolü çok önemlidir. Susama hissetmeden ve her gün düzenli olarak sıvı alımı gerçekleşmelidir.

Sonuç olarak, toplumumuza spor kültürünün aşılanması amaçlanmaktadır.

İlimizde de Dünya Yürüyüş Günü Etkinlikleri Çerçevesinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Tartan pistte saat 11.00-12.00 saatleri arasında yürüyüş gerçekleştirilmiştir. Sayın Valimiz Dursun Ali ŞAHİN , il Sağlık Müdürlüğümüz çalışanları , Halk Sağlığı Müdürlüğümüz çalışanları, Sağlık Bakanlığına bağlı ALO 182 MHRS ( Merkezi Hekim Randevu Sistemi ) çalışanlarımız, Sağlık Meslek Lisesi Öğrencilerimiz katılmışlardır.Etkinlik Bitiminde elma ve su dağıtılmıştır.

DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ DÜZENLENDİ (4)

 103 total views,  2 views today

Next Post

Çıkıkçı İtalya gezisini değerlendirdi

                    İl Genel Meclisi Başkanı Abdülaziz Çıkıkçı İl Genel Meclisi’nin İtalya’ya yaptığı gezi hakkında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi.”Bir buçuk yılı geride bırakan meclisimiz ilk defa yurtdışına çıktı. Bu tercihi de İtalya olarak meclisimiz kullandı. Tabi burada önermelerde vardı. Meclisin nereye gitmesi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp