Dünyanın en büyük tavası 2 ton ağırlığında; 80 santim yüksekliğinde

admin

Yaklaşık 8 bin 300 yıllık tarihe sahip olan kentin en ünlü lezzeti Edirne Tava Ciğeri’ni tüm dünyaya tanıtmayı hedefleyen Edirne Belediyesi; ‘Dünyanın En Büyük Tavası”yla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için 2 ton ağırlığında 80 santimetre yüksekliğinde ve 704 santimetre çapında bir tava hazırlatıyor. Edirne Tava Ciğeri’nin tanıtımına katkı sağlayacak olan bu tava ile Edirne, adını Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdıracak.

  Kentin en önemli lezzeti olan; tadını tüm Türkiye’ye kanıtlayan ve ülkenin dört bir yanından gelen turistlerin büyük beğenisini kazanan Edirne Tava Ciğeri; artık dünyaya açılıyor. Bu lezzeti tüm dünyaya tanıtmayı hedefleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; Edirneli ciğerci esnafının da desteğini alarak; Dünyanın En Büyük Tavası’nı yaptırma kararı aldı. Kırklareli’nde bir imalathanede yapımı sürdürülen bu tava; 2 ton ağırlığında 80 santimetre yüksekliğinde ve 704 santimetre çapında olacak. Paslanmaz saçtan imal edilecek olan tava; platform, alt yakıcı ve tava olmak üzere 3 kademeden oluşacak. 5 metre yüksekliğine sahip alt yakıcının yer alacağı tavada; tavanın ısıtılacağı hazne de yer alacak. 9 metre çapında platformda ustaların gezinip; ciğer pişirebileceği alan da mevcut olacak.

‘Dünyanın en büyük tavası’ Edirne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından; Karaağaç Yolu üzerindeki boş alana 12×12 çapında dökülen beton zemin üzerine oturtulacak.

REKOR DÖNEMESİ 8.ULUSLARARASI EDİRNE BANDO VE CİĞER FESTİVALİ’NDE

Edirne Belediyesi’nin ‘Dünyanın En Büyük Tavası’yla yapacağı rekor denemesi  8.Uluslararası Edirne Bando Ve Ciğer Festivali kapsamında 12 Mayıs Cumartesi Günü gerçekleştirecek. Guinness Rekorlar Kitabı temsilcilerinin de yer alacağı rekor denemesinde; Edirne Belediyesi tarafından hazırlatılan Dünyanın En Büyük Tavası ile Edirne’nin Ünlü Tava Ciğeri; ciğerin ustaları tarafından pişirilecek ve pişirilen ciğer; bir dünya rekoruna tanıklık eden katılımcılara ikram edilecek. Söz konusun tava ise; 10 Mayıs Perşembe Günü; parça parça halinde getirilerek; yerine monte edilecek.

GUİNNESS REKORLAR KİTABI’NA GİREN TAVA SERGİLENECEK

Dünyanın En Büyük Tavası ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye kesin gözüyle baktıklarını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne Tava Ciğeri; hepimizin yakında tanıdığı bir lezzet. Türkiye’nin dört bir yanında; adından söz ettiren ve Edirne ile bütünleşmiş olan Edirne Tava Ciğeri’nde çok önemli bir kalite yakaladık. Hedefimiz yakaladığımız bu kaliteyi sürdürebilmek ve bu lezzeti bir dünya lezzeti haline getirebilmek. Ciğerci esnafımızın da desteğini alarak; bir dünya rekoru kırmayı hedefliyoruz. Bu nedenle dünyanın en büyük tavasını yaptırmak için bir çalışma başlattık. Guinness Rekorlar Kitabı yetkililerini de kentimize davet ettik. 8.Uluslararası Edirne Bando Ve Ciğer Festivali kapsamında 12 Mayıs Cumartesi Günü; Edirne’nin ismini rekorlar kitabına yazdıracağız. Edirne, Dünyanın En Büyük Tavası ile Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alacak. Bu tavada pişireceğimiz ciğeri ise; bu tarihi ana tanıklık eden; misafirlerimize, halkımıza ikram edeceğiz. Daha sonra tavamızı; Karaağaç Yolu Üzerin’deki rekor denemesinin yapıldığı boş alanda sergileyerek; hem Edirne’nin hem de eşsiz lezzetin tanıtımını tün dünyada gerçekleştireceğiz” dedi.

 

 149 total views,  2 views today

Next Post

El Emeği, Göz Nuru Ürünler Görücüye Çıktı

Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ile Edirne Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü’nün katkılarıyla yıl boyunca düzenlenen kurslarda yapılan el emeği, göz nuru ürünler görücüye çıktı. Serginin açılışını gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Kentleri yükselten o şehrin kültürü, el sanatlarıdır” dedi.                   Edirne Belediyesi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp