EBED Başkanından Çarpıcı Açıklama

admin

Edirne Bedensel Engellileri Ve Ailelerini Koruma,Yardımlaşma Derneği Başkanı Dilek Kaynak; “Adımızı Kullanarak Duygu Sömürüsü Yapılıyor”

EBED (11)

Edirne Engelliler Derneği Başkanı Dilek Kaynak ve Sekreter Fikran Karaçavuş dernek birasında yaptıkları açıklamada sorunlarını dile getirdiler Bu konuda açıklama yapan Başkan Kaynak şunları kaydetti; “ Edirne deki engelli çocukların oyun parkı için proje hazırladık. Tekirdağ’daki Trakya kalkınma ajanına götürdük, ve çalıştaya katıldık orada Tekirdağ Engelliler Koordinasyon başkanı ile tanıştık. Gerçekten çok aktif bir arkadaşımız. Tekirdağ belediyesinde engelliler ile ilgili bir merkez olduğunu söyledi.

Ben kendilerinden örnek çalışmalarını aldım. Tüzük şeklinde olan bu dokümanları. Edirne belediye başkanımıza gidip bizim de Tekirdağ’da olduğu gibi, böyle engelliler merkezi olması talebinde bulundum.

Bilindiği gibi bunlar mahalli idarelerin görevleri arasında yer alıyor.Bize böyle bir yerin yapılacağı sözü verildi. Aradan bir buçuk yıl geçti bu yönde yapılan bir çalışma olmadı.

EBED (4)

Bize belediyece; “binamız engelli vatandaşların giriş çıkışına uygun değil” denildi. Bu merkezin belediyenin içinde olması gerekmiyor. Dışarıda bir yerde de olabilir. Bunda amaç engelliler ile irtibatı ve engellilerle görüşmeleri sağlamak. Zamanımızda engellilerin inip çıkması için seyyar rampalar var, bunlarla engelliler kolaylıkla inilip çıkıyor.

Bu konuda çözüm üretilmek istendiğinde üretilebilir.Biz etkinlik olarak Halk Eğitim Merkezimizle işbirliği yapıyoruz,Halk Eğitim Müdürümüz Recep Kozan bey bu konuda bizlere büyük destek sağlıyor.İşitme engelli kardeşlerimiz var. Onlara işitme engelli dilini bilen bilgisayar öğretmenimiz ders veriyor. Onlara bilgisayar kursu veriyor. Bunun haricinde Kipa Aile Kulübü bize kapılarını açtı.

Orada da 25 arkadaşımız işaret dili eğitimi alıyor. İşitme engellilerle iletişim için bu çok önemli. Derneğimizde ebru kursu alıyoruz.Bizim o kadar farklı etkinliklerimiz var ki, doğum günü kutlaması yapıyoruz. Engellilere iş kontenjanı için İş-Kur ile birlikte çalışarak, bir proje gerçekleştirdik. Bu projemiz kabul edildi. Şimdi ödenek gelmesini bekliyoruz. 15 kişi kursa katılacak günlük 20 TL alacak bir buçuk ay sonunda bu arkadaşlarımız eğitim sertifikası alacaklar. Bu proje bez torba imalatı ile ilgili. Biz bunu ileriye yönelik olarak düşünüyoruz atölyeye dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Bu torbaları arkadaşlarımızla, süsleyeceğiz. Böylece engelli arkadaşlarımızın üretime katkısını sağlamayı amaçlıyoruz. Sosyal yardımlaşmanın başında bulunanlar bu yönde bizlere destek oluyorlar. Şimdi projemiz için gelecek ödeneği bekliyoruz. Biz çeşitli adlar altında toplanan engelli dernekleri ayni amaç için mücadele ediyorsak bir araya gelip daha güçlü olmak zorundayız. Bedensel engelliler ve başka adlar altında toplanan derneklerimiz bir noktada buluşmalı.Bu konuya Başbakanımıza da yazdığım dosyada ilettim. Böyle dernekler sıkı şekilde denetlenmeli. Her önüne gelen dernek açmamalı.7 kişi dernek kuruyor. Dergi basarak dergi satışı yapıyor.

BİZLER DİLENCİ DEĞİLİZ

Engelli vatandaşlarımızı duygularını sömürerek, para kazanıyorlar.Biz duygu sömürüsü yapanlara göz açtırmadık.Bizler sorunlarımızı kapsayan bilim adamlarımızın da yazılarının olduğu bir dergi çıkardık.Bu dergileri biz ücretsiz olarak dağıtıyoruz.Engelli bireylerin duygularını sömürmek bu yönde dergi satıp rant sağlayarak bizlere faydalı olunmaz.

Bizler üç kuruşluk dergi satarak ayakta durmuyoruz.Engelliler hayatın her alanında spor alanında,üretim alanında varız. Biz her çalışma alanlarında yer alıyoruz. Ne yazık ki, bazıları bu sadaka kültürünü uyguluyor.Böyle bizim adımıza dergi satarak duygu sömürüsü yapıyorlar.

EBED (1)

Engelli bireyleri temsi ettiğini söyleyen insanların bu yola başvurması bizleri üzüyor. Ben Gerdelli köyündenim beni arıyorlar köylerde dahi engelli vatandaşların adını kullanarak para karşılığında dergi pazarlıyorlar. Bu yetmiyor gibi, paranız yoksa buğday alalım un alalım diyorlarmış. Engellileri böyle kimse ayağa düşürmeye ucuzlatmaya kimsenin hakkı olamaz. Maalesef meyhanelerde Engelliler ile ilgili dergiler satılıyor.

Biz bu kadar ucuz ve zavallı değiliz.Bizim meyhanelerde dergi satan insanlara ihtiyacımız yok. Biz bu dergimizi insanları bilgilendirmek amacı ile yayımladık.Biz Cuma,Cumartesi günü stant kuracağız

Üniversite öğrencileri bizlere yardımcı oluyor.Cuma günü standımız Cuma pazarı girişinde,Cumartesi Pazar günü ise Saraçlar Caddesinin postane yanında tüm basını davet edeceğim gelip orada görüntülesinler.Bu duygu sömürüsü yapan kişilerden bıktık usandık.Bizi ne hale düşürdüler yeter artık.Bizim adımızı kullanarak kimse meyhanede içki içemez” dedi

 

 138 total views,  2 views today

Next Post

“Öğrenciyi yüzde 8’le taşıyalım”

Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası (TÖHOB) ve özel halk otobüsçüsü 5 şirket yöneticisinin gerçekleştirdiği organizasyon ile taşımacılar sorunlarını masaya yatırdı. İstanbul’da gerçekleştirilen buluşmaya Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) adına katılan Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik, ana konunun öğrenci servislerinde uygulamaya konulan KDV indiriminin, toplu ulaşımda öğrenciler üzerinde de uygulanması yönünde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp