EBED’den engellilere müjde

admin

* Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği Başkanı (EBED) Dilek Kaynak, Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, şehirlerarası otobüslerin engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi için yapılan düzenleme çerçevesinde, engelli kişinin otobüs firmasına talebini 72 saat öncesinde bildirmesi durumunda erişilebilir bir araç temin edilmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

EBED Başkanı Dilek Kaynak, Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çalışma alanına giren düzenlemeleri de içeren, TBMM’de kabul edilen torba kanunda, engellilerin ulaşım sorunlarının çözümü için düzenlemeler yer alıyor.

“Dokuz ve üzeri koltuğu bulunan araçların” toplu taşıma araçları arasına eklenmesiyle, torba yasada da minibüsler için aynı ifade kullanıldı. Kanuna göre, sürücü koltuğu hariç dokuz ila on altı oturma yeri olan toplu taşıma araçları, yolcu gemileri ile özel ve kamu şehirlerarası toplu taşıma araçları ile turizm taşımacılığı yapılan araçlar engelliler için erişilebilir duruma getirilecek.

Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçlarının engelliler için uygun hale getirilmesi için 4 yıllık bir geçiş süreci öngörülüyor. Yolcu gemileri ile özel ve kamu şehirlerarası toplu taşıma araçları ve turizm taşımacılığı yapılan araçların 2018 yılı sonuna kadar engelliler için erişilebilir duruma getirilmesi planlanıyor. Bunun dışında, denetleme süreci başlayan şehir içi otobüs ve raylı sistem için herhangi bir uzatma söz konusu değil.” dedi.

edeb

Dilek Kaynak, engellilerin hayatın içinde var olması, eğitim ve üretime katılması için erişilebilirliğin önemine dikkati çekerken, düzenlemelerin kâğıt üzerinde kalmaması için çalışıldığını belirtti. Erişilebilirlikle ilgili düzenlemelerde kendilerine “dönüşüm sürelerinin uzatıldığı”na dair eleştiriler geldiğini aktaran Kaynak, şehirlerarası otobüslerle ilgili düzenlemeden yola çıkarak, “Önceki düzenlemelerde şehirlerarası otobüslerin konusu bile geçmiyordu. Bu otobüsler de engelli kullanıcılar için büyük bir ızdıraptı. Şehirlerarasını ilk kez gündeme getirdiği için ona bir süre kondu, 2018’e kadar dendi. Çünkü ‘Bugün dönüşecek’ dense o kadar otobüs yoktu. Amacın gerçekçi bir iş yapmak” değerlendirmesinde bulundu.

-“İlgililerle karşılıklı mutabakata varılan maddeler”

Şehirlerarası seyahat edecek bir engellinin 2018’e kadar beklemesinin söz konusu olmadığına vurgu yapan Kaynak, şunları kaydetti:

“Engelli kişinin otobüs firmasına talebini 72 saat yani 3 gün öncesinde bildirmesi durumunda erişilebilir bir araç temin edilmek durumunda. Ben bir otobüs işletmecisiysem, Ankara-İstanbul hattımın içine mutlaka bir tane otobüs koyacağım ve bunu da talep edene kullanacağım. 72 saat önce bildirildiğinde de bu çok rahat yapılabilir. Bunların hepsi, ilgili makamlarla teyitleşilerek, ‘Biz bunu yapabiliriz’ denilen, karşılıklı mutabakata varılan, engelli kullanıcıların, sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerinin alındığı maddeler.

En büyük derdimiz, yapılmış binaları, alınmış otobüsleri dönüştürmeye uğraşıyoruz. Piyasaya yeni katılanlar ne olacak Biz bugünden ona bir tedbir almazsak, yine aynı şeyleri yaşayacağız. ABD’de yapılan araştırma gösteriyor ki, aracı dönüştürme maliyeti sıfırdan almaktan daha yüksek ve daha verimsiz. Biz de o yüzden, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile de mutabakata vardı. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden altı aylık süreden sonra üretilen araçların ruhsatında artık erişilebilirlik aranacak. Sürücü koltuğu hariç dokuz veya daha fazla oturma yeri olan araçlardan erişilebilir olmayanlara şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşıma hizmeti için yetki belgesi, izin veya ruhsat verilmesi yasaklandı. Böylece engelli bireylerin erişebilirliğine uygun olmayan araçların kullanıma sokulmasının önüne geçildi.”

-“Her ilde komisyonlar kuruldu, bireysel başvuru imkânı da var”

Başkan Kaynak, “süre uzatımı”na ilişkin eleştiriler konusunda da, engellilerle ilgili düzenlemeler söz konusu olduğunda sıkça kullanılan ve Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinde de yer alan “makul düzenleme”nin önemine dikkati çekti. “Engellilerin kanunlarda düzenlenen hak ve özgürlüklerden tam ve diğer bireylerle eşit şekilde yararlanmasını sağlamak üzere belirli bir durumda ihtiyaç duyulan, ölçüsüz veya aşırı yük getirmeyen, gerekli ve uygun değişiklikleri” anlatan “makul düzenleme” ifadesinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyleyen Kaynak, “Neden erişilebilir hale gelmedi” diye ceza kesilse bile cezaların sorunu bir yere kadar çözebileceğinin, bu tür uygulamalarda kamuoyu oluşturulmasının ve toplumun bilinçli hale getirilmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Başkan Kaynak, şöyle konuştu:

“Sorunu yaşayan kişiyi hakkını arama aşamasında yalnız bırakmamak adına her ilde erişilebilirlik izleme ve denetleme komisyonları kuruldu. Bu komisyonlara bireysel olarak da başvuru imkânı var. Valilikler başkanlığında çalışan bu komisyonların yarısı, ilgili sivil toplum kuruluşlarından oluşmakta. Birçok konuda karar, bu izleme komisyonlarına bırakıldı. Şüphesiz bu komisyonlar makul düzenleme anlayışı içinde hareket edeceklerdir. Örneğin, okul servisleri için şöyle bir çalışma yapıldı, binlerce okul servis aracı var. Eğer normal servisi kullanamayacak kadar bir fonksiyon kaybım varsa, mutlaka benim için özel bir düzenleme yapılmalı. Benim o okula gelişim sağlanmalı. ‘Bir okulun servis işletmesini alan işletmeci bütün araçlarını derhal rampalı yapsın’ diyemeyiz. Bugün bu kadar kullanıcı olmadığı gibi, bu araçların hemen dönüşümü de çok kolay değil. İşte bu nedenle makul düzenleme tanımı içinde, talebin derhal karşılanacağı ancak 2018 yılına kadar da tüm dönüşümün sağlanacağı bir sistem öngörüldü.”

-“Makul düzenlemede önemli olan, mağduriyet yaşanmayacak”

“Makul düzenleme” konusunda önemli olanın mağduriyet yaşanmaması olduğuna vurgu yapan Kaynak, sözlerini şöyle tamamladı: “O çocuğun ihtiyacı karşılanacak. O servis aracı erişilebilir hale getirilecek veya o çocuk için başka bir fırsat yaratılacak. O yüzden illerdeki komisyonlar kendi illerindeki otobüslerin, okulların, hastanelerin dönüşümünü bu durumları göz önünde bulundurarak planlayacaklardır. Bu planlama, ucu açık bir şekilde değil, takvimli, programlı bir şekilde yürütülmektedir ve süreç başlamıştır. Binalar ve açık alanlar için de daha önce belirlendiği gibi, tarihte hiçbir değişiklik yoktur. Gereken yerde ceza sistemi işleyecek ve dönüşüm hızla gerçekleşecektir. Bu konudaki kararlılığımız, engelli bireylerden yanadır. Eminiz ki, engelli bireyler için kullanışlı olan tüm düzenlemeler hepimiz için kullanışlı olacaktır.”

 

 223 total views,  2 views today

Next Post

ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Bulgaristan Başbakanı ile görüştü

ETSO heyeti, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki Transit Geçiş Belgesi (Doz Vola) sorunu nedeniyle TIR’ların sınır kapılarında yaşadığı sıkıntıları yetkili mercilerce görüşmek üzere Bulgaristan’a gitti. Türkiye ve Bulgaristan arasında yaşanan “geçiş bilgesi” sorunun çözüme kavuşturulması için Bulgaristan Haskova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yancho Yanev ile temaslarda bulunan ETSO Başkanı Recep […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp