Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil’den Aşı Çağrısı

admin

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil yaptığı açıklamada; “Covid19 salgını ve bu salgına karşı alınan önlemler nedeniyle ülkemizde ve dünyada mevsimsel grip (influenza) vakalarında geçen sene azalma görülmüştür. Ancak bu yıl okulların açılması, tedbirlerin gevşetilmesi nedeniyle mevsimsel grip vakalarında artış beklenmektedir. Covid19 hastalığına Korona virüs, mevsimsel grip hastalığına İnfluenza virüsü neden olmaktadır. Bu nedenle Covid19’a karşı olduğumuz aşıları bizleri mevsimsel grip hastalığından korumamaktadır. Bilindiği üzere grip aşıları her yıl Eylül – Aralık dönemlerinde yapılmaktadır. Bu sene ülkemize iki çeşit grip aşısı gelmiştir. Bu iki grip aşısı arasında koruyuculuk açısından fark bulunmamaktadır. Grip aşılarından biri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödenmekte diğeri ise ücreti karşılığında eczanelerden temin edilebilmektedir.

Ücretli aşıyı vatandaşlarımız eczanelerden kimliklerini gösterip satın alabilirler. Bu aşının ücreti 85,12 TL’dir. Euro kurundaki artış, dünyada talebin yüksek olması gibi nedenlerden dolayı aşı ücretleri bu sene artış göstermiştir. Hipertansiyon dahil kalp damar hastalıkları, astım ve KOAH dahil akciğer hastalıkları, diyabet (şeker) hastalığı, kronik böbrek hastalığı gibi hastalıkları olan ve bu durumlarını rapor ile belgeleyen kişiler ile 65 (dahil) yaş üzeri ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan vatandaşlarımızın grip aşıları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen aşılar hekimlerimiz tarafından reçete edilmesi gerekmektedir. Ancak yaşanan sistemsel sorun nedeniyle aşılar şu an için reçete edilememektedir. Konu hakkında kurumlar arası çalışmalar devam etmektedir. Çok kısa bir süre içinde sorunun çözüleceğini düşünülmektedir. Özellikle 65 yaş üzerinde veya kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımızın grip aşılarını olması oldukça önemlidir. Hastane yatışlarını azaltmak, hastalıkları daha rahat geçirmek ve belki de olacağımız hastalığa yakalanmamak için tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum. Edirnemiz aşılama konusunda oldukça bilinçli ve Türkiye’ye örnektir. Bu durumun grip aşılarında da devam etmesini diliyorum.”dedi.

Haber: Koray Ustabaşı

 541 total views,  2 views today

Next Post

Dr. Kerem Arda: Çarşı Pazar Dolaşamıyorlar, Suçlu Arıyorlar.

Fahiş fiyat adı altında marketlere yapılan suçlamalar ve denetimler ile ilgili açıklama yapan DEVA Partisi İl BaşkanıDr. Kerem Arda, yüksek enflasyon nedeniyle vatandaşlar fiyatlardan şikayet ederken, hükümet marketlere “fahiş fiyat” denetimleri başlattı. Peki market denetimleri ürün fiyatlarındaki artışın önüne geçebilir mi, maalesef hayır. Ekonomik hadiselerin zorla, yasaklarla, denetimlerle çözülebilmesi mümkün […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp