EDAK’a AKP’den ziyaret

admin

AK Parti Edirne İl Yönetim Kurulu Avukat Müjdat Kahve başkanlığında sivil toplum kuruluşu ziyaretlerini sürdürüyor. Bu ziyaretler kapsamında yönetim Edirne Arama ve Kurtarma Derneği (EDAK)’ da ziyaret etti. Lojistik malzemelerin yer aldığı depo ziyareti sırasında İl Başkanı Av. Müjdat Kahve de bareti başına takıp, derneğin fahri üyesi oldu. EDAK, derneğe bina, araç ve kırmızı telefon ihtiyaçlarını sıraladı.

İl Başkanı Avukat Müjdat Kahve beraberinde İl Başkan Yardımcısı Hilmi Zorlutuna ve Aziz Akpınar, Yönetim Kurulu Üyesi Cevat Darcanlı ve İdris Dinç’le EDAK’ı ziyaret etti. EDAK Başkanı Zafer Çimen, Yönetim Kurulu ve dernek üyeleri AK Parti İl Yönetimi’ni dernek binasında konuk etti. İl Başkanı Av. Kahve ziyarete ilişkin şunları söyledi:

“15-20 gün önce Halkla İlişkiler Başkanımız Hilmi Zorlutuna’nın programlamasıyla sivil toplum kuruluşları ziyaretlerine başladık. Aslında geç kalınmış ziyaretler ve Edirne’de ne kadar sivil toplum kuruluşu varsa gideceğiz. Siyasiler olarak üzerimize düşen, var olan sorunlara çözüm üretebileceğimiz alanları göreceğiz. Karşılıklı olarak Edirne’nin sorunlarını paylaşacağız, özel sorunları varsa katkı sağlamaya çalışacağız. Kurumsal olarak görüşmeleri yapmakta fayda var. EDAK tamamen gönüllülük esasına dayanan ve zor, problemli işlere müdahale etmek durumunda kalan bir dernek. Kendilerine ancak teşekkür ve tebrik edilir. Varsa bir katkı o konuda bize de yardımcı olmak düşer. Çünkü dernek bünyesindeki insanlar, özel hayatlarından, işlerinden, ailelerinden zaman meydana getirerek, deprem, sel, taşkın, yangın gibi Allah göstermesin çok zor olaylara müdahale etmek üzere hep hazır durumda olmak durumunda olan ve hiç bir devletten her hangi bir bağlantısı katkısı yok, sadece protokollerle ama tamamen gönüllülük esasıyla yürüyen bir dernektir.Edirne’de EDAK gibi bir kuruluşumuzun olmasından mutluyuz. Kendimizi biraz daha güvende hissediyoruz. Ben fahri üyeliği de memnuniyetle kabul ederim.”

EDAK Başkanı Zafer Çimen, EDAK’ın çalışmalarını özetle anlattı ve şunları söyledi: “EDAK olağan şartlarda faaliyeti olmayan olağanüstü durumlarda görev alan bir dernek. Doğal olarak her zaman her gün de hayatta bir olağan dışılık yok. Olduğunda da kendimizi hazır hissetmeliyiz. Kendi haftalık olağan toplantılarımızla eğitimlerimizi, koordinasyonumuzu sağlıyoruz, zor şartlarda faaliyet yapabilmek için ki o konularda çalışmalar yapıyoruz. Geçmişte bunların örnekleri de var. En son büyük operasyonumuz Van Erciş operasyonu, muhtemel yıkıcı depremlerde yine bir ekip olarak orada yer alacağız. Biz kendimizi kötüye göre hazırlıyoruz. O nedenle biz buradayız ve farklıyız. Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu (AKDF)’nin üyesiyiz.

7 ili kapsayan bir federasyon ve ülkede yaygınlaşmaya çalışıyor. Derneğimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Çok acil ihtiyaç olduğunda Edirne’yi temsilen orada oluruz. Kurtarma faaliyetine el atarız, o taşı oradan kaldırıp, altındaki canlı cansız bedeni çıkarmaya çalışırız diye plan yaparız. Trakya Üniversitesi’nde bir öğrenci kulübü kurulması söz konusu. 50’ye yakın üyemiz var. Akreditasyon eğitimlerine başladık. Lojistik malzemelerin kullanımı, ondan önce kırıcı delici aletlerle çalışmalarla yapıldı. Kullandığımız araç gereçleri çalıştırarak, koordinasyon sağlayarak eğitimlerimiz sürüyor, bilgiler tazeleniyor. Ekip oluşumuyla eğitimler sürecek.”

AKDF Yönetim Kurulu Üyesi Serhad Ceylan, EDAK’a yıllarca verilen sözler olduğunu belirtti ve “Derneğimizin kırmızı telefon, araç ve yeni bir binaya ihtiyacı var. Ayrıca nehirler bilindiği gibi sıkıntı ve sanırım bir hafta içinde büyük bir taşkın yaşamaya başlayacağız. Ben yeni Bulgaristan’dan geliyorum. Debi yükselmeye başladı ve şu anda sınırda gidiyoruz. Taleplerin ivedi olarak özellikle araç konusunda karşılanması bizim operasyonel gücümüzü arttıracaktır. Türkiye’de olabilecek çok büyük bir afette EDAK ekibinin bir an önce transferi için uçakta yer ayrılmasıyla ilgili bir kırmızı telefon istiyoruz” dedi.

Daha sonra AK Parti yönetimine lojistik malzemelerin yer aldığı depo gezdirildi.DSC_0940

 186 total views,  2 views today

Next Post

Ceylan’dan Yardımcı’ya ‘Cansuyu’ Teşekkürü

Edirne İl Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yardımcı’yı makamında ziyaret etti. İl Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, Edirne’deki gençleri birtakım kötü alışkanlıklardan korumak için müdürlük olarak başlattıkları ‘Cansuyu’ projesine katkılarından ötürü Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yardımcı’ya teşekkür ziyaretinde bulundu. İl Emniyet Müdürü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp