EDESOB’da yapılan toplantıda turizm tartışıldı

admin

Edirne Esnaf ve sanatkarlar Odaları birliğinde yapılan panele Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, T.Ü  Edebiyat Fakültesi  Öğretim görevlisi  Yrd. Doç. Dr. Özkan Ertuğrul, T.Ü Sosyal Bilimler  Meslek Yüksek Okulu  Öğretim Görevlisi  Yrd. Doç. Dr Mustafa Hatipler, konuşmacı olarak katıldı.

EDESOB (2)

 

 

 

 

 

 

 

Prof. Dr. Beksaç panelde yaptığı konuşmasında Edirne’ye turist çekme konularını gündeme taşıdı. Yabancı Turistlerin Edirne’ye gelmesi için onları bu kente bağlayıcı ilgi alanlarına giren unsurlar olması gerektiğini belirtti. Turizmde bir planlama gerektiğini Edirne çevresindeki  savaşlarla çağ  atlayıp  çağ kapatıldığını  dünya tarihinde  Edirne kadar  toprakları  toprağı kanla sulanan hiçbir  şehir yoktur  Edirne sınırları içinde bulunan dolmenler de Edirne açısından önemli bir turizm potansiyeli oluşturmaktadır; “ diye konuştu    Doç. Dr. Özkan Ertuğrul konuşmasında Edirne’ye turist çekebilmenin koşullarını belirterek, birçok ülkede ekonomik krizin gündemde olduğunu insanların ekonomik imkanlarının kısıtlı olduğunu belirterek, “Edirne’de kendi ülkelerinden ucuz ürün buldukları için Edirne’ye geliyorlar. Diğer taraftan tarihi Kırkpınar güreşlerinin organizasyonu çok çirkin kırkpınara girmek için köprüye giriyoruz sol yanda garip müzikler  sağ yanda garip yemekler  bir yanda da salıncaklar böyle alanda ata yağlı güreşi yapılamaz. Eğer Kırkpınar’dan bahsediliyorsa Dünya çapındaki bir turizm organizasyonundan bahsediyorum demektir. Oranın bir rantının olması lazım. Bu oranın ise Edirne’ye eşit bir şekilde dağıtılması gerekir. Alanda biraz daha düzenli Avrupai tesislerin yapılması lazım. Kırkpınar kaç ülke televizyonlarında canlı olarak yayınlanıyor bundan kaç para kazanıyoruz. Bölgemizin ürünü meyve sabunu satışları azalıyor. Aynalı süpürgelerimizi bilenler yok.  Bunları anlatan çeşitli dillerde yayımlana broşür ve kitaplar yok. Kısaca Edirne’de eski zamanları anlatacak doküman çok az.

EDESOB (1)

 

 

 

 

 

 

 

Panelde daha sonra söz alan Mustafa Hatipler kendisinin Selimiye’nin UNESCO’ya girmesine karşı çıktığını belirterek; “çünkü biz Selimiye’yi sevmiyoruz. Sakın seviyoruz demeyiniz. Eğer sevmiş olsak Selimiye bu durumda olmazdı. Selimiye’nin içine girdiğinizde  Caminin kubbesine bir göz atınız orijinal bir şey var mı. İçine bakınız orijinal bir şey var mı? Dışına bakın  daha kapıdan  içeri girmeden  hemen birisi yapışıyor” abi bunu alacaksın” diyor. Allah aşkına böyle şey olur mu.” Dedi.

EDESOB (3)

 258 total views,  2 views today

Next Post

Engelli çocuklara askerlik kınası yakıldı

Edirne Özel Eğitim İş Uygulama Merkezinde yapılan törende engelli çocuklara askerlik kınası yakıldı. Buradaki törene Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı  Recep Gürkan, Jandarma Komutanı Jandarma Albay Kamuran Ersan, İl Emniyet Müdürü Adnan Armağan Erdoğan, Kültür Müdürü Ahmet Hocaoğlu,Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş,Millli Eğitim Müdür […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp