Edirne 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesinin Büyük Başarısı

admin

Liderlik ve arkadaşlık şiarıyla engelleri aşıp dünyayı değiştirmek için yola çıkan, kâr amacı gütmeyen, 52 ülkede faaliyet göstererek 800.000’in üzerinde gönüllüsü olan ve bu sene 25. Yılını kutlayan uluslararası bir yapıya sahip sivil toplum kuruluşu olan Best Buddies International, zihinsel engeli olan bireylerin, zihinsel engeli olmayan bireylerle karşılıklı ve eşit koşullarda arkadaşlık bağları kurmasını hedefliyor.

80yıl cumhuriyet lisesi (1)

 

İndiana Üniversitesinin Temmuz Ayında düzenlediği, ABD’den 50 eyaletin ve dünyadan 20 ülkenin katıldığı uluslararası liderlik konferansında Best Buddies Projesinde İlimiz 80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi Best Buddies’in ABD’deki Merkezi tarafından projeyi uygulayan en iyi yabancı okul seçildi.

Bu sene yurtdışından 20 ülkenin temsil edildiği konferansta katılımcılar ülkelerini tanıtma imkânı bulurlarken, Best Buddies’in Türkiye’de 4 yılda katettiği yoldan ve 1000’e yaklaşan gönüllü sayısından bahsedildi. Türkiye’nin kültürel zenginlikleri ve genç nüfus potansiyelinin de vurgulandığı konuşmanın sonunda Türk lokumları dünyanın dört bir yanından katılımcılara ikram edildi.

80yıl cumhuriyet lisesi (2)

 

Best Buddies en başarılı yabancı okul kategorisinde ödül Türkiye ve Güney Kore’ye verilirken, Türkiye’den Edirne 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi bu ödüle layık görüldü. Ödül Anthony K. Shriver tarafından Best Buddies Turkey program koordinatörü Serkan YARALİ’ye takdim edildi. Küresel anlamda ilk defa böyle bir ödülü kazanan Best Buddies Turkey’e şükranlarını sunan Anthony K. Shriver, Best Buddies projesinin Türkiye’de başladığından beri çok iyi işler yaptığını ve Edirne 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesinin inovasyon ve sosyal değişim konusunda çığır açan bir projeye imza attığı belirtti.

ABD Georgetown Üniversite’sinde 1989 yılında başlayan Best Buddies Türkiye’de, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) gözetiminde ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) çatısında 2010 yılından beri faaliyet gösteriyor. 4 yılda 10 okul ve 100 ebeveynin katıldığı projede, şu ana kadar 300’ün üzerine arkadaşlık yapılmış. Dünyaca ünlü isimlerin Küresel Arkadaşlık Elçisi olduğu projede Türkiye’den Ulusal bir televizyon kanalında Ana Haber Bülteni Sunucusu olan Gözde ATASOY, “Arkadaşlık Elçisi” olarak destek vermektedir.

80yıl cumhuriyet lisesi

 

Projede en iyi yabancı okul ödülünü alan İlimiz 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesinin Okul Müdürü Fatma DALGIÇ, Felsefe Öğretmeni Recep ALTINORDU, Rehber Öğretmen Sevim KARAYILAN, İngilizce Öğretmeni Nagihan IŞIKLI ve Best Buddies Projesi Oklu Öğrenci Lideri Onur TANYERİ projenin uygulanmasındaki desteklerinden dolayı İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’a teşekkür ziyaretinde bulundular.

Ziyaret sırasında okulun almış olduğu ödülden memnun olduğunu ifade eden Sayın İl Millî Eğitim Müdürümüz; idareci, öğretmen ve öğrencilerin başarılarının devamını temenni ettiğini ifade ederken, bu gibi projelere teşviklerinin ve desteklerinin ve devam edeceğini söyledi. Projeye başvuru yapmak isteyenler www.bestbuddiesturkey.org sitesini ziyaret ederek başvuru formu talebinde bulunabilmektedir. Tüm gönüllülerle yapılan yüz yüze görüşmeler soncunda eşleştirmeler yapılmakta olup, şu an kurumun gönüllü listesinde kayıtlı yaklaşık 1.000 kişi bulunmaktadır.

80yıl cumhuriyet lisesi (3)

80yıl cumhuriyet lisesi (4) 80yıl cumhuriyet lisesi (5) 80yıl cumhuriyet lisesi (6)

 958 total views,  6 views today

Next Post

Kurbanlık alırken dikkat..!

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Balkanı Erdal İLGÜ yaptığı açıklamada; Trakya bölgesi Şap hastalığından aşılı ari olması nedeniyle özellikle kurban bayramı gibi yoğun hayvan hareketlerinin ve tüketiminin olduğu zamanlarda yasal kurallara özellikle tüm vatandaşlarımızın dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti.  “Bunun yanında insanlarda hastalık oluşturan etkenlerin %60’ının hayvansal […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp