Edirne AB bilgi Merkezi, İklim Eylem Haftası’nda 170 fidana can verdi

admin

İklim değişikliğini tartışmak ve konuya ilişkin farkındalığı arttırmak üzere Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki Bilgi Merkezlerinin, ’16-27 Ekim İklim Eylem Haftası’ kapsamında düzenlediği etkinliklerden birisi de; Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ETSO) faaliyetlerini sürdüren Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi tarafından Trakya Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in katılımıyla başlayan hafta etkinlikleri kapsamında, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van illerinde yerel etkinlikler düzenlendi. Paneller, seminerler, ağaç dikme etkinlikleri, yarışmalar, film gösterimleri, atölyeler, konserler, doğa yürüyüşleri ve sergilerin yer aldığı etkinliklerde; iklim değişikliği ve çevrenin korunması konusunda farkındalık oluşturmak, bu konuda bireysel eylemin önemini vurgulamak ve yerel düzeyde diyalog platformlarının arttırılması amaçlandı.

AB Bilgi Merkezleri aynı zamanda bu tür etkinliklerle halkı AB iklim politikasının hedef ve kazanımları hakkında bilgilendirmeyi ve kamu, iş dünyası ve sivil toplumdan kilit paydaşları konuya ilişkin verimli bir diyalog çerçevesinde bir araya getirmeyi hedefliyor.

ETSO AB Bilgi Merkezi tarafından 2 gün süre ile gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, ilk gün, Balkan Kongre Merkezi’nde yoğun katılım ve ilgi ile “Küresel Isınma ve Doğal Yaşam ve Canlılar Üzerindeki Etkileri, Türkiye ve AB Perspektifinde Mücadele Stretejileri” konulu Panel ve ardından Fransız Yapımı “Yarın-Demain” Belgesel Film gösterimi gerçekleşti. Çok sayıda öğrenci, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu’nun katıldığı etkinlikte, düzenlenen faaliyetle ilgili bilgi veren AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Güliz Elif Yardımcı, İklim Eylem Haftası ile ilgili bilgi vererek, davetlilere katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Panelde, Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe, Fen Fakültesi Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Belgin Elipek, Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilgiler Eğitimi Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Musa Uludağ konuşmacı olarak yer aldı. Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe, küresel iklim değişikliğinin canlılar üzerindeki etkilerinden bahsederken, Yard. Doç. Dr. Musa Uludağ, içinde bulunduğumuz coğrafyaya etkilerini ve belirtilerini anlattı. Panelin moderatörlüğünü yürüten Prof. Dr. Belgin Elipek ise, İklim Eylem Haftası’nın “Herkes Fark Yaratabilir” mottosunu destekleyen biçimde, katılımcıları bireysel olarak üzerimize düşen sorumluluklar ve neler yapılabileceği konusunda bilgilendirdi.

Katılımcılar daha sonra fakülte konferans salonunda, ekosistemlerin çöküşü neticesinde insanlığın tehlikede olduğunu düşünerek, çocuklarını ve gelecek nesilleri kurtaracak çözümlerin arayışı için dünyanın birçok ülkesinde keşfe çıkan bir arkadaş grubunun mücadelesini konu alan Fransız yapımı Demain (Yarın) isimli belgesel filmi izlediler.

Etkinliğin ikinci gününde ise, Edirne Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesinde 170 adet fidana can verdi. Yine birçok akademisyen ve öğrencinin katılımı ile yapılan dikim etkinliği, renkli görüntüler ile son buldu.

 187 total views,  2 views today

Next Post

Edirne’de büyükşehir heyecanı

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle muhtarlarla bir araya gelen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin büyükşehir belediyesi olabileceğini belirterek, “Edirne’de artık köy kalmayacak. Doğrudan ilçe ve büyükşehir belediyeleri ile çalışacaksınız. İmkanlar daha fazla olacak” dedi.               Edirne Valisi Günay Özdemir de, “Büyükşehire daha önce […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp