Edirne adına büyük Gurur Tuncay Aytin, Merkez Birliği’nde

admin

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği 7. Olağan Genel Kurul kurulunda Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytın, Kamil Özcan’ın listesinde, Merkez Birliği’nin yönetimine girdi.

Toplam 4 listenin seçime katıldığı 7. Olağan Genel Kurul ile ilgili dün gazetecileri bilgilendiren EDSYB Başkanı Aytın, “Seçim bittikten sonra vitrine çıktığımız da, bütün aday arkadaşlarla beraber, 81 ili kucaklayarak, inşallah 4 yıllık bu görevi başarılı bir şekilde sürdüreceğiz” dedi.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin 1995 yılında kurulduğunu hatırlatan Aytın şunları söyledi;“Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğimizin kurucu üyesidir Edirne. 1995 yılında kuruldu Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğimiz.

Seçimle ilk defa Edirne’miz, Merkez Birliğimiz de yönetime girmiştir. Bunun gururunu yaşamaktayız. Burada emeği geçen üyelerimize, delegelerimize ve 81 ilde ki delegelerin hepsine, bize bu görevi layık gördükleri için ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

İnşallah Merkez Birliği’nde hayvancılığımızın sorunlarını Bakanlığımıza daha iyi anlatıp üreticimize faydalı olmayı hedefliyoruz. Hayvancılık ve tarım da, Edirne’nin yavan kaldığına inanıyorum. İnşallah Ankara’da bunun sesi olacağız, kulağı olacağız, Edirne’mize ve Türkiye hayvancılığına faydalı olmaya çalışacağız.

  1. Olağan Genel Kurulu’nda Merkez Birliğimizin Burdur Birlik Başkanımız Kamil Özcan’ın listesine girdik biz. Bu liste de kazandı. Bu liste de Edirne, Samsun, Ardahan, Yozgat ve Muğla var. Denetim Kurulu’nda da Aydın, Manisa ve Kırıkkale var.

Merkez Birliğimizin 7. Olağan Genel Kurulu’nda çok demokratik bir seçim yaşadık. Dört adayımız vardı. Biri Burdur Başkanımız Kamil Özcan, Kırklareli Başkanımız Ali Dermenci, Konya Başkanımız Edip Yıldız ve Adana Başkanımızda Yaşar Kahya’ydı.

185 oy alarak Kamil Özcan’ın listesi kazandı. 161 oy ile Edip Yıldız’ın listesi ikinci, 105 oy ile Ali Dermenci’nin listesi üçüncü ve 24 oy ile Yaşar Kahya’nın listesi dördüncü oldu.

Seçim bittikten sonra vitrine çıktığımız da, bütün aday arkadaşlarla beraber, 81 ili kucaklayarak, inşallah 4 yıllık bu görevi başarılı bir şekilde sürdüreceğiz.

Göreve başladıktan sonra üreticilerimizin sorunlarını bakanlığımıza ileteceğiz. Daha önce sıkıntılarımız vardı. Bölgesel toplantılar vardı. Burada Bölgesel toplantılar da Merkez Birliği olarak sıkıntı yaşadık ve bunun zararını gördük. Biz ayrıştırmadan yana değil, birleştirmeden yanayız.

Bu saatten sonra Merkez Birliğimiz bütün toplantılarını 81 il ile beraber, il il gezip, beraber hareket edeceğiz. Bugün Şırnak’taki bir sıkıntı, bugün Edirne’de ki bir sıkıntı, Hakkari’de ki bir sıkıntı, Ardahan’da ki bir sıkıntı, Antalya’da ki bir sıkıntı gibi ayrı ayrı sıkıntılar olabilir ama çözüm noktasına gelindiğinde birlik ve beraberliği sağlayacağımıza inanıyorum” dedi.

 “Üremeyen bir hayvan etimizi, sütümüzü çoğaltamaz”

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytın, “Etin pahalılığı tartışılır. Pahalımıdır? Tüketiciye pahalıdır. Üreticiye de ucuzdur” dedi.

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle et üzerine çeşitli açıklamaların yapıldığını belirten Aytın,Kurban Bayramı’nda herkesin eli erdiğince kurbanlık keseceğini söyledi.

Aytın açıklamasında, “ Hayvan hareketlerinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız hayvan sevkiyatlarında bire bir alakadardır. Onlar bu işin prosedürünü uygulamaktadır. Her ne kadar Anadolu yakasından Trakya’ya hayvan geçişi yasak olsa da bir şekilde girip, yani yarın-öbürgün Kurban’dan sonra da inşallah bizim burada herhangi bir hastalık ortamı olmaz. Üreticimiz de üzülmez diye düşünüyorum.

Allah kabul etsin, kurbanlık hayvanları herkes eli erdiğince kesecektir. Herkes istediğinde Edirne’de hayvan bulabilir. İstanbul’da belki belirli bir şekilde sıkıntılar olabilir ama ben sıkıntı olacağını da tahmin etmiyorum.

Kurbanlık alırken ilk baştan sağlıklı olmasına dikkat etmek lazım. En başta geçerli olan ana sebep budur. Sağlıklı ve dini açıdan kesilmesi uygun bir hayvan olmalı.

Tabiki burada damızlık düvelerin veya dişi hayvanların kesimi yasaktır. Üremeleri lazım. Üremeyen bir hayvan etimizi, sütümüzü çoğaltamaz.

Hayvancılık bitti diye bir şey yok. Dönem dönem kar ederiz, dönem dönem Türkiye’de olduğu gibi Dünya’nın her tarafında da çeşitli hareketler olabilir. Ama burada şu var. İthalat ile hiç bir şekilde bu işin çözülemeyeceği aşikardır. Onun için tabiki en büyük nedenlerden biri de bu hayvancılıkta sütün anahtar olması. Süt para yapmadığı süre içinde ne etimiz, ne damızlık hayvanımız, ne de sütümüz hiç bir şekilde hayvancılığın prim yapma şansı yoktur. Yasaklarla değil, teşviklerle ancak hayvancılığı geliştirebiliriz. Bilhassa orta ölçekli işletmelere ağırlık verilmesi, desteklenmesi lazım. Desteklenmediği süre içinde de hayvancılığımız sıkıntılı günler geçirebilir.

Etin pahalılığı tartışılır. Pahalımıdır? Tüketiciye pahalıdır. Üreticiye de ucuzdur. Olma sebebi denge olmadığından dolayıdır. Üretici bugün bir kilo yemi pahalıya almakta, ürettiği eti de pahalı üretmekte. Bu sefer üretici desteklenmediği süre içinde de tüketiciye sade aralıklarla desteklenme şansı yoktur” dedi.

 

 360 total views,  2 views today

Next Post

Vezneler, 28-29 Ağustos'ta tam, 31 Ağustos'ta yarım gün hizmette

Edirne Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü yetkilileri, 10 günlük bayram tatili süresince vatandaşları mağdur etmemek adına belediyeye bağlı veznelerin 28-29 Ağustos 2017 tarihinde tam gün, 31 Ağustos 2017 tarihinde ise yarım gün hizmet vermeye devam edeceğini açıkladı. Edirne Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, 10 günlük bayram tatili boyunca vatandaşları mağdur etmemek için […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp