Edirne Akademi’den ‘sözsüz iletişim ve beden dili’ eğitimi

admin

Edirne Belediyesi’nin bünyesinde kurulan Edirne Akademi ile Beykoz Üniversitesi’nin işbirliğinde Edirne Belediyesi personeline yönelik “Sözsüz İletişim ve Beden Dili’ konulu eğitim düzenlendi.
Bir süre önce Edirne Belediyesi’nin bünyesinde kurulan Edirne Akademi’de çeşitli konularda düzenlenen dersler, atölye çalışmaları ve eğitimler hız kesmeden devam ediyor. Edirne Akademi’nin Edirne Belediyesi personeline yönelik düzenlediği ‘Halkla İlişkiler ve Etkili İletişim Seminerlerinin’ ikincisi Edirne Belediyesi Nikah Salonu ve Kültür Merkezi’nde “Sözsüz İletişim ve Beden Dili’ konulu eğitimle devam etti.
Eğitimin açılış konuşmasını Edirne Akademi adına İletişim Sosyoloğu Doç. Dr. Serdar Taşçı gerçekleştirdi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın destekleriyle kurulan Edirne Akademi’de çeşitli alanlarda derslerin verildiğini, atölye çalışmalarının gerçekleştirildiği ifade eden Taşçı, “Bugün ayrıca Gazeteci İsmail Saymaz ile birlikte ‘Medya’ konulu ders vereceğiz. Derslerimiz başladı. Her hafta farklı konuklar bu derslere gelecek. Tabi kayıt esaslı; belediye personeli ve Edirneliler kayıt yaptırarak bu derslere devam edebiliyorlar. Bugün de Halkla İlişkiler ile Etkili İletişim Derslerimizin çözüm ortağı, partneri Beykoz Üniversitesi’nden Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Pınar Seden Meral aramızda ‘Sözsüz İletişim ve Beden Dili’ konulu bir sunum gerçekleştirecek” ifadelerine yer verdi. 
Bedenin sadece iletişim gerçekleştirdiğimiz bir temel değil, aslında bedenin varoluş anlamına geldiğini ifade eden Taşçı, “Canlılar bedenleriyle doğar, bedenleriyle bir alan, uzam kaplarlar. Bu uzam kaplama ya da bedenin kütle işgali aynı zamanda başka uzamlarla başka bedenlerle de etkileşim ve iletişim halinde olmalarını zorunlu tutuyor. Tıpkı Newton’un Evrensel Yer Çekimi Kanunu gibi kütlelerle, beden olarak kütlelerle, iletişimsel olmasa bile, bedensel etkileşim olarak bir iletişimimiz söz konusu. Nasıl cisimler; ay, güneş, yıldızlar birbirini belli bir kanunla; kütleleri ile doğru orantılı, aralarındaki mesafelerin karesiyle ters orantılı çekiyorlarsa aslında bizim bedenlerimizde de mikro düzeyde böyle bir çekim var” dedi.
Edirne’ye ilk kez geldiğini ve kenti çok beğendiğini anlatan Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Pınar Seden Meral konuşmasına “Kente gerçekten hayran oldum; tarihine, mimarisine taşıdığı anlam ve önem açısından. Uzun zamandır da yapmak istediğim bir seyahatti. Umarım tekrar tekrar gelirim. Beni ağırladığınız için çok teşekkür ediyorum” sözleriyle başladı.
Sözsüz iletişim ve beden dilinin tanımını yapan Meral, beden dilinin günlük hayatta, iş yaşamında, aile içinde, sosyal ilişkilerde nasıl kullanılacağını detaylı bir şekilde anlattı. Karşı tarafın sergilediği beden dilinin, kod açılımlarının da nasıl çözümlenmesi gerektiği konularında bilgiler veren Meral, “Sözel olmayan davranışlar bize bir çok konuda bilgiler sunar. Örneğin bir alışveriş merkezinde, bir kişinin alışveriş sepetine bakarak onun hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Kaç çocuğu var, yaş aralıkları nedir? Gibi. Örneğin bir kişi ayın 1’inde alışveriş yapıyorsa özel sektörde; ayın 15’inde alışveriş yapıyorsa kamu sektöründe çalıştığını anlayabiliriz” dedi.

 161 total views,  2 views today

Next Post

Edirne’den muhteşem manzara

Edirne sabah saatlerinden itibaren yoğun sisin etkisi altında kaldı. Edirne Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün Drone ile çektiği fotoğraflar ve görüntülerle; sis ile bulutlar arasında kalan muhteşem manzara gözler önüne serildi. Öte yandan yoğun sis nedeniyle kentin simgesi olan Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eseri’ tarihi Selimiye Camii adeta gözden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp