Edirne Arısına Özel Orman

admin

Edirne Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Lalapaşa’nın Karaorman mevkiinde arılar için özel orman oluşturulacak. 3 yıllık süreci kapsayan proje kapsamında bal ormanı oluşturmak için yaklaşık 300 bin ağaç dikilecek.

Edirne Orman İşletme Müdürlüğü’nün 2012 yılında başlattığı ‘Bal Ormanı’ projesinin çalışmaları sürüyor. Toplamda 3 yılı kapsayan proje kapsamında geçen yıl 80 hektarlık alana sedir, mahlep, kızılcık, yabani armut gibi arıların talep gösterdiği ağaçlar dikilirken bu yıl da 80 hektarlık alana ağaç dikimi yapılacak. Proje, 2014 yılında 90 hektarlık alana ağaç dikimi yapıldıktan sonra sona erecek.

 

PROJENİN İLK ETABI BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Edirne Orman İşletme Müdürü Önder Terzi, Lalapaşa’nın Karaorman mevkiine 250 hektarlık arazide Bal Ormanı oluşturduklarını söyledi. Amaçlarının Lalapaşa ve civar bölgede balcılığı geliştirmek ve yöre halkını balcılığa yönlendirerek ekonomik girdi sağlamak olduğunu ifade eden Terzi, projenin ilk yılı olan 2012 yılında toplam 90 fidan dikimi yapıldığını söyledi. Projenin ilk etabı olan 80 hektarlık alanın tamamlandığını ve ikinci etap olan 80 hektarlık alanda da bu yıl aynı miktarda ağaç dikimi yapılarak tamamlanacağını ifade eden Terzi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

TERZİ: “3 YIL İÇİNDE BAL ORMANI PROJESİ BİTECEK”

“Proje çerçevesinde öncelikle dikilen türler yıl boyunca yoğun çiçek açan, arıların talep gösterdiği bal üretiminden etkili olan ağaçlar. Sedir, mahlep, yabancıl meyveler, akasya, üvez, kızılcık, yabani armut, yabani dut gibi türler proje kapsamında dikildi. 3 yılı kapsayan bir proje bu. 3 yıl içinde 250 hektarlık sahayı bölgemize ‘Bal Ormanı’ olarak kazandıracağız.”

 

EDİRNE’DE İLK

Bal Ormanı projesinin Edirne’de ilk defa uygulandığına da dikkat çeken Terzi, “Türkiye’de oldukça başarılı örnekleri var. Yapılmış faydalı projeler var. Bursa ve İç Anadolu gibi balcılığın yoğun olduğu bölgelerde başarılı proje örnekleri mevcut” dedi. Önceki gün Uzunköprü Atık Su Arıtma Tesisi’nin temel atma törenine gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Edirne uygulanacak 45 proje arasında Bal Ormanı projesinin de yer aldığını ifade eden Terzi, proje sayesinde Edirne’deki balcılık faaliyetlerinin de artacağını kaydetti.

3 yılı kapsayan proje, 2014 yılında tamamlanacakken Lalapaşa’nın Karaorman mevkiine proje kapsamında yaklaşık 300 bin ağaç dikilmiş olacak

AW000051

.

 

 250 total views,  2 views today

Next Post

Kargodan Kaçak Sigara Çıktı

Edirne’nin Keşan ilçesinde, bir kargo firmasından paket alan şahsı durduran Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri, yaptıkları aramada 2 bin paket sigara ele geçirdi. Edinilen bilgiye göre, KOM Grup Amirliği ekipleri, yaptıkları istihbarı çalışmalar neticesinde Efes Ticaret Merkezi’nde bir kargo şirketine kaçak sigara geleceği […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp