Edirne Bahçeşehir Koleji 4. Sınıflardan Bir Etkinlik Daha

admin

4A/ ve 4/B sınıfı öğrencileri“ Geçmişimi Öğreniyorum“ ünitesiyle ilgili bir gezi düzenlediler. İlk olarak Beyazıt Külliyesi’ne gidildi. Öğrenciler burasının medrese, imarethane, cami, darüşşifa olarak kullanıldığını, akıl hastalarının su sesiyle ve müzikle tedavi edildiğini, medresede burada çalışacak hekimler yetiştirildiğini, tüm yoksullara buradan yemek dağıtıldığını öğrendiler. Buradan Balkan Şehitliği’ne gidildi. Bu anıt Balkan Savaşı’nda şehit düşenlerin anısına dikilmişti. Öğrenciler burada çok duygulandı. Tarih gözlerinde canlandı. Ardından Edirne Sarayı’nın restorasyon çalışmalarının yapıldığı alana geçildi. Bu çalışmaların Bahçeşehir Eğitim Kurumları tarafından yürütülmesi öğrencileri gururlandırdı. Oradan Arasta Kapalı Çarşısı’na gidildi. Burası milli kültürümüzü yansıtan eşyalarla doluydu. Takunyalar, terlikler, süs eşyaları, mis sabunları, aynalı süpürgeler, Edirne badem ezmesi, peynir şekeri, peynir helvası vb… Daha sonra Lozan Barış Anıtı ve Müzesi ziyaret edildi. Milli Mücadele’nin barışla mutlulukla sonuçlandığının göstergesiydi burası. Lozan Barış Antlaşması’yla yurdumuzun sınırları çizilmiş, Karaağaç savaş tazminatı olarak Türkiye’ye verilmişti.

Son gezi yeri Şükrüpaşa Anıtı ve Müzesi’ydi. Balkan Savaşı’nın kahramanı ünlü komutan Şükrü Paşa anısına dikilmişti bu anıt. Tabyalar, müzede sergilenen eserler, fotoğraflar, haritalar Balkan Savaşını canlandırıyordu. Öğrenciler okullarına döndüklerinde bilgi dolu bir gün geçirmenin mutluluğu içerisindeydiler.

 259 total views,  2 views today

Next Post

Çetinkaya “Partimiz Hareket Halinde Bir Partiyiz”

Saadet Partisi Genel Sekreteri Tacettin  Çetinkaya  Parti İl Merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.Basın toplantısına İl Başkanı ve yöneticileri de katıldı.Burada bir konuşma yapan  Çetinkaya”Bugün Saadet Partisi Edirne İl Teşkilatımızla bir teşkilat çalışması yapmak üzere serhat şehrimiz, göz bebeğimiz Edirne’mizdeyiz. Bizler Saadet Partisi olarak sürekli hareket halinde olan bir partiyiz.  Ekim […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp