Edirne Belediye meclisi şubat ayı toplantısını yaptı

admin

Belediye meclisinde Katı atık meselesi  konusunda yapılan anlaşma görüşüldü. Bir başka madde ile   Edirne  merkezde  sokak isimleri konusunda komisyon kuruldu.   Şehir içi taşıma ücretlerine zam konusu görüşülerek anlaşma sağlandı. Zamlı tarife duraklara elektronik biniş butonu konulmasından sonra yürürlüğe girecek. Mecliste görüşülen bir madde ile Cem evlerinin ibadethane olması benimsendi ve ibadethane haklarından yararlanması benimsendi.

EDİRNE BELEDİYESİ ŞUBAT AYI TOPLANTI (2)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediye Meclisi saat 14.00 de Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın  başkanlığında toplanarak gündemdeki  konuları görüştü  gündem maddelerine geçmeden önce  açıklama yapan  Gürkan ,Edirne için çok önemli bir konu için duyuru yapmak istediğini belirterek şunları söyledi,” Edirne’de yaklaşık 60 yıldan bu yana vahşi depolama dediğimiz bir çöp sorunu var. Kısacası toplanan çöpleri hiçbir işlem yapmadan depoladık. Bunun sağlık alanında olumsuz ektileri var. Bu çöplük Yeniimaret ve Yıldırım mahallesindeki vatandaşların sağlık sorunları ile maruz kalmasına neden oldu. Göreve geldiğimizde arkadaşlarımızla birlikte en önemli görevimiz çöplük sorunun gündemden çıkarmaktı. Ben bu sorunu 1,5 yılda çözeceğimi söyledim. Edirne Katı Atık Birliğinde iki belediyemiz bazı nedenlerde dolayı birlikten ayrılmıştı bunları giderdik daha önce yapılan projenin Edirne’nin sorunu çözemeyeceğine inandık ve iptal ettik. Valimizle görüşüp Edirne’deki köyleri de katı atık birliklerine dahil edelim dedik, Valimiz bunu kabul etti. İl Genel Meclisi 256 köyü bulunduğu bölgenin katı atık birliğine üye olmasını kararlaştırdı. Biz de bu birliğe dört ilçemizin köylerini dahil ettik. Orta katı atık birliği Uzunköprü’de Güney  Katı Atık Birliği  ise  Keşan’da bir araya geldi. Bu Türkiye’de bir ilktir. Edirne Lalapaşa , Havsa  ve Edirne merkezin 96 köyü var. Biz bu köylerin EDİKP’ta birliğini sağladık.  Yeni ihale hazırladık.  Bu çevre ve şehircilik bakanlığınca kabul edildi” dedi.

EDİRNE BELEDİYESİ ŞUBAT AYI TOPLANTI (3)

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıya gündemin diğer maddeleri ile devam edildi.

299 olan “S” plakalı servis araçları için 1.1.2018 tarihinden itibaren 19 yaşından büyük araçlar servis aracı olarak kullanılamayacağı görüşülerek kabul edildi.

Gündemin 5. Maddesinde Edirne Merkezde cadde ve sokakların isimlerinin değiştirilmesi ile kurulacak komisyon üyeliğine CHP’den Mahmut Keskin, Savaş Üner ve Aydın Koruyan seçildi. AK Parti’den Melek Yürük ve İsmail Yıldız seçildi.

Gündemin 8. Maddesinde Helvacı deresi bu yörede yeni yapılan Devlet hastanesi  nedeniyle ıslah edilecek ve çevresinde sosyal tesisler yapılacak.

CEM EVLERİ İBADETHANE HAKLARINDAN YARARLANACAK

  1. maddede Minibüs ücretleri yeniden belirlendi. Buna göre Öğrenci ücretleri 1.15 TL den 10 kuruş zamlanarak 1,25 Liraya yükseldi. Sivil biletler ise 1,65TL’den 1,80 TL’ye yükseldi böylece %9 oranında artış yapıldı. Nakit iniş binişlerde ise 2 liradan 2,5 liraya yükseldi.  Bu arada mesafeye göre fiyatlandırma aşamasına geçilecek bunun için 21 durağa elektronik biniş butonu konacak. Minibüslerdeki zamlı fiyatlar butonların konulmasından sonra yürürlüğe girecek. Belediye Meclisinde görüşmeler öncesi minibüs zamlarını protesto etmek için belediye önünde toplanan öğrencilerle görüşen Belediye Başkanı Gürkan öğrencilere; “ Edirne’nin sakini değil sahibi olun” diyerek, ikametgahını Edirne’ye yapan her öğrenciye 30 aylık ücret farkı olan 120 TL’yi öğrencilerin Kent Kartına yükleteceği sözünü verdi.

Gündem dışı olarak görüşülen bir maddede CHP Genel Merkezi tarafından belediye başkanlarına  “ Cem Evlerinin İbadethane haklarından yararlanması” önerisi Edirne belediye Meclisince  oylanarak kabul edildi. Bundan sonra Edirne’deki Cem evi de Camilerin  yararlandığı haklardan yararlanacak.”

 

 

 185 total views,  2 views today

Next Post

Karaağaç tahliye kanalı açılacak

KARAĞAÇ TAHLİYE KANALI İLE EDİRNE’DE YAŞANAN SU BASKINLARININ ÖNÜNE GEÇİLECEK… ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI, SON 12 YILDA TAMAMLADIĞI 1.421 ADET TAŞKIN KORUMA TESİSİYLE ÜLKE GENELİNDE 2.539.000 DEKAR ALANI TAŞKINLARDAN KORUDU…             Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Edirne’de inşa edeceği dev Karağaç Tahliye Kanalı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp