Edirne Belediyesi hayvan haklarına çok duyarlı

admin

Kedi köpek Evinde tedavi olan hayvanlar daha sonra alındıkları mekânları bırakılıyor. Çevre duyarlılığını sağlamak için şehrin üç yerine mamamatik makinesi koyduk. Buralara pet şişesi atıldığında altından kuru mamalar çıkıyor. Bu makineler güneş enerjisi ile çalışıyor.

ertuğrul tanrıkulu

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr Ertuğrul Tanrıkulu Sokak hayvanları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “ Edirne Belediyesi’nin Sokak hayvanları ile ilgili çalışmaları uzun süredir devam ediyor. Bir süre önce kıyık semtinde meydana gelen hiç te hoş olmayan bir köpeğin silahla vurulup katledilmesine sebep olan görüntülerden Edirne Belediyesi ve belediye çalışanları olarak büyük üzüntü duyduk. Edirne’miz bilindiği gibi birlikte yaşamayı çok önemseyen uygar bir kent. Bu arada sokak hayvanlarınızla da birlikte yaşıyoruz. Bu anlamda Edirne belediyesinin sokak hayvanları barınağı, bu dalda en iyi barınak olması nedeniyle de bizleri mutlu ediyor. Orada çalışan arkadaşlarımız. Veteriner ve sağlık teknisyenlerimiz el birliği ile çok güzel bir hizmet sunuyor. Edirne Belediyesi Sokak hayvanları barınma evinde 250 köpeğimiz ve 25 tane kedimiz mevcut. Sokak hayvanları barınağında bir buçuk yıl önce bir kedi evini hizmete açmıştık, orada da sokak kedilerini barındırıyoruz.

TEDAVİ OLAN HAYVANLAR ALINDIKLARI YERE BIKAKILIYOR

Sokak hayvanlarını koruma kanuna göre yapılan işlem şudur sokak hayvanları bulundukları yerden alınır. Barınakta kısırlaştırma operasyonu, aşıları yapıldıktan ve tedavilerinden 7 gün sonra sokak hayvanlarını koruma kanununa göre, bu hayvanlar alındıkları yere bırakılırlar. Edirne Belediyesinin Sokak hayvanları barınağı geçici hayvan barınağıdır. Hayvanları alıp ömrünün sonuna kadar burada bekletme gibi bir durum yoktur. Çünkü kanun bize şunu emrediyor. Sokak hayvanlarını alıyoruz, gerekli tedavileri ve kısırlaştırmaları yapıldıktan sonra yine aldığımız yere bırakıyoruz kanun da bunu emrediyor.

 ÜÇ YERE MAMAMATİK MAKİNELERİ KONULDU

Edirne’nin üç bölgesine çevre duyarlılığını arttırmak için makine koyduk. Bu makineler güneş enerjisi ile çalışıyor pet şişeleri attıklarında kuru mamalar aşağıdan çıkıyor. Bu75. Yıl İlkokulu’nun ön tarafındaki yeşil alanda,  Acar parkın alt tarafındaki yeşil alanda ve Zübeyde Hanım Kadın Merkezimizin bulunduğu yere mamamatik denilen mama makineleri koyduk. Mama makinelerinin en önemli özelliği çocuklarımızın çevre duyarlılığına alıştırması. Pet şişelerini bu makinelerin hazinesine koyduğunuzda altından kuru mamalar dökülmekte. Böylece hem pet şişelerinin çevreye verdiği zararı önlemiş oluyoruz hem de bu şekilde pet şişelerini topluyoruz aynı zamanda bu hizmetin sokak hayvanlarımıza mama olarak geri dönmesini sağlıyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 11 total views,  2 views today

Next Post

Haklı söze ne demeli

Bugün köşemde yer verdiğim usta kalem Sözcü Gazetesi köşe yazarı Yılmaz ÖZDİL satırlarında ülkemiz için çok önemli olan bir konuyu gündeme taşıdığı “ ÇOK MU ZOR” adındaki köşe yazısına ayırdım. Gerçekten bu yazdıklarından hepimizin ders alması gerekir. Tabii anlayana.. ÇOK MU ZOR? Ananeniz öpülesi elleri parçalanırcasına, ovalaya ovalaya tarhana yaparken, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp