EDİRNE BELEDİYESİ ÖDÜLE DOYMUYOR

admin

83 PROJENİN İÇİNDE 2 PROJESİ DE BİRİNCİ OLDU

 Tarihi Kentler Birliği’nin 2016  Yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda katılan Edirne Belediyesi’nin 2 projesi de 83 proje içinde birinci oldu.  Selimiye Camii Çevresi Projesi ile Kırkpınar Alanı Kentsel Tasarım Projeleri’nin jüriden en yüksek puanı olarak birinci olduğuna dikkat çeken Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ödül törenin 17 Kasım 2016 tarihinde Antalya’da düzenleneceğini söyledi. Edirne Belediyesi geçtiğimiz hafta sonu Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu yıl 6.’sı düzenlenen Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri Yarışması’nda 4 ödüle birden layık görülmüştü.

img_6815

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen 2015 Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme yarışmasına 47 belediye katıldı. Yarışamada 45’i uygulama, 38’i proje dalında olmak üzere 83 proje alanlarında uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. Yarışmaya Selimiye Camii Çevresi Projesi ile Kırkpınar Alanı Kentsel Tasarım Projeleri ile katılan Edirne Belediyesi’nin 2 projesi de jüri üyelerinden en yüksek notu aldı. 83 projenin içinde Edirne Belediyesi’nin 2 projesi de birinciliğe layık görüldü.

                Ödül töreninin 16-19 Kasım 2016 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek olan YAPEX Fuarı kapsamında 17 Kasım 2016 tarihinde düzenleneceğini ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tarihi Kentler Birliği’nin Türkiye’nin en önemli birliklerinden biri olduğunu söyledi.

                Tarihi Kentler Birliği’nin kentinde tescili eserlerin bulunduğu belediyelerin üye olduğu bir birlik olduğunu ifade eden Gürkan, “Bu birliğin çalışmaları sonucunda bu projeler hazırlanıyor. Yol gösterici, yön gösterici bir birlik bu. Başında bu dönem Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz var. Ama asıl kahraman ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen. Metin Hoca Tarihi Kentler Birliği’nin yüksek danışma kurulunun başkanlığını da yapıyor. Çok değerli bir isim. Kendisi çok uzun yıllardır Edirne ile ilgili çalışıyor” diye konuştu.

                Yarışmada büyükşehir, il, ilçe belediyelerin birlikte yarıştıklarını ifade eden Gürkan, “Proje ödüllerinde Edirne Belediyesi Selimiye Camii Çevresi Projesi ile Kırkpınar Alanı Kentsel Tasarım Projeleri ile birinci, Hatay Büyükşehir Belediyesi 5. Mıntıka 1313 ve 1339 Parselleri Restorasyon Projesi ile ikinci, Kastamonu Belediyesi 2. Etap sokak Sağlıklaştırması ve Nasurullah Camii Çevresi Kentsel Tasarımı Projesi ile üçüncü, Melikgazi Belediyesi Arap Ocağı ve İpidai Mektebi Restorasyon Projesi ile dördüncü, Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarihi Kent Merkezi Düzenleme ve Tasarım Projesi ile beşinci, Samsun Büyükşehir Belediyesi Saathane Meydanı Kentsel Tasarım Projesi ile altıncı, Seyhan Belediyesi Av. Turan Arun Sokağı Sağlıklaştırma Projesi ile yedinci, Yüreği Belediyesi Ölümsüzlük Şehri Misis Projesi ile sekizinci oldu” diyerek Edirne Belediyesi’nin projelerinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

selimiye-camii-cevresi-projesi

 

 

 

 

 

 

 

 

                Öte yandan Edirne Belediyesi geçtiğimiz hafta sonu Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu yıl 6.’sı düzenlenen Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri Yarışması’nda “Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi” birinciliğe, “Kırkpınar Alanı (Er Meydanı) Rekreasyon Projesi (Sular Üzerinde Yükselen Şehir)” ikinciliğe, “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Projesi” üçüncülüğe ve “Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin Sayısallaştırılma Projesi” Tarihe Saygı Özel Ödülüne layık görülmüştü.

 

 

 

 103 total views,  2 views today

Next Post

Bir kez daha uyarıyorum!

            Bundan birkaç gün önce yine gazetemizde haber ve köşe yazısı olarak uyarıda bulunmuştum. Dün Yancıkçı Şahin Mahallesinden bir esnafımız aradı.  Yolda trafik kazası olmasından endişe duyduğu konusunda yetkililerin dikkatini çekti. Eski SSK Hastanesi yanındaki Fatih Sultan Mehmet Ortaokuluna gelip giden öğrenciler okula geliş gidişlerinde hastane önündeki yolu kullanıyorlar. Burası […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp