Edirne Belediyesi öncülüğünde önemli bir sempozyum

admin

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu 27-29 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin Bağımlılıkla Mücadelede Yerel Yönetimlerin Rolü Eğitimi ile ilgili makamında bir basın toplantısı düzenledi. Tanrıkulu açıklamasında, Edirne Belediyesi ve Sağlıklı Kentler Birliği olarak böylesine önemli bir sempozyumu Edirne’de yapmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti, “Edirne Belediyesi, Edirne halkına faydalı olacak projelere imza atamaya devam ediyor. Sağlıklı Kentler Birliği Dünya Sağlık Örgütünün Yerelde ki örgütlenmesi anlamında kurulmuş ve Üye Belediyelerin birlikte işbirliği yapacağı ve birlikte Yerelde sağlık okur yazarlığı, yereldeki halkın sağlığı ile ilgili birçok projeyi gündeme geçiren bir birliktir.

“27-28-29 Eylül’de çok önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapacağız”

Biz Sağlıklı Kentler Birliği’nin üyesi olduğumuz zaman onların toplantılarına aktif olarak ben katıldım ve Sağlıklı Kentler Birliği’nin Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı da Recep  Altepe’dir. Recep Başkanla da orada yaptığımız konuşmada Edirne’nin çok önemli olduğunu, Edirne’de yapılacak sempozyumlara ev sahibi olması gerektiği konusunda iknalarda bulundum. Bu anlamda da özellikle Başkanımız Recep Gürkan’ın katkıları ve destekleriyle Sağlıklı Kentler Birliği’nde aktif bir üye olduk.  Sağlıklı Kentler Birliği’nde 67 Belediye  il ve ilçe belediyeleri, Örgütlenmiş bir belediye birliği, bun anlamda da Dünya Sağlık örgütünün yerelde, Avrupa’da ve diğer sağlık ağları içerisinde de gerekli iletişime geçen bir birlik. Edirne’de 27-28-29 Eylül’de çok önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapacağız.

Edirne Belediye Başkanlığı olarak biz Edirne yerelindeki sağlık sorunlarıyla da yakından ilgili olduğumuzu biliyorsunuz. Bununla ilgili olarak ta her ay sağlıkla ilgili bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştiriyoruz.  Bunlardan hamilelik bakımından tutun da Anne-Baba Eğitimine kadar, Kolon ve Meme kanserlerine kadar bir çok sağlıkla ilgili bilgilendirme toplantılarını Edirne’de yaptık. Biz Sağlıklı Kentler Birliği’nde Edirne Belediyesi olarak toplantılara katıldığımız zaman, Türkiye’nin çok önemli bir sorununu Edirne’de işleyelim dedik ve bu sorunumuz da “Bağımlılık” tı.

“Bağımlılıkta Yerel yönetimlerin rolünü tartışacağız.”   

Arkadaşlar, Bu Uyuşturucu madde bağımlılığı ile ilgili Edirne’de 27-28-29 Eylül’de Sağlıklı Kentler Birliği ve Edirne Belediyesi olarak çok önemli bir sempozyum yapacağız. Biz burada bağımlılıkta Yerel yönetimlerin rolünü tartışacağız. Yani biz Edirne gibi ve diğer belediyelerde yerel yönetimlerin  bu bağımlılıkla mücadelesini nasıl örgütleyebileceğini, nasıl diğer kamu-kurumlarına faydalı ve yardımcı olabileceğini tartışacağız. Bu anlamda da Moderatörümüz Dünyaca  ünlü ve Türkiye’nin de yüz akı bilim insanlarından Prof.Dr. Kültegin Ögel gelecek. Şu ana kadar diğer belediyelerden 150 katılımcı listesi aldık. Bu 150 rakamı, O belediyelerde çalışan hekim arkadaşlar, psikologlar, sosyal çalışma uzmanları ve o belediyelerdeki sosyal işlerle ilgilenen uzman kişiler bize gelecekler ve Edirne’mizde misafir olacaklar. Bu anlamda da bağımlılıkta yerel yönetimlerin rolünü burada tartışacağız.

Edirne Belediyesi,  “Bağımlılık ve uyuşturucu mücadelesinde her zaman  yerini almıştır.” 

Biz bu bağımlılıkla mücadelenin birlikte çalışması gereken bir iş olduğunu çok iyi biliyoruz. O anlamda da  6 senedir sürdürdüğümüz Edirne’de çok önemli bir projemiz olan CANSUYU Projesi vardı.  Cansuyu projesini Edirne’de başlatırken Milli Eğitim Müdürlüğü, Edirne Belediyesi, Edirne Emniyet Müdürlüğü,  Müftülük ve diğer sivil toplum örgütleriyle beraber kahve kahve dolaşıp  orada bağımlılıkla mücadeleyi  ve bağımlılıkla ilgili farkındalığı arttırmak için kahvelerde söyleşiler yaptık.  Baromuz da bu işin hukuki yöne değinip çok güzel bilgiler veriyordu. Bu anlamda Edirne Belediyesi  Edirne’de görünen ama ileride daha da büyüyecek olan bu bağımlılık ve uyuşturucu mücadelesinde her zaman  yerini almıştır.  Sevgili arkadaşlar ne yazık ki bazı kimyasal öldürücü maddelerin kullanımı 9 yaşına, 10 yaşına indi. Artık sokaklarda çok rahatça bulunabiliyor. Son günlerde özellikle İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde o vahim görüntüleri hep birlikte izliyoruz. Yani insanların bir ölü haline, bir zombi haline geldiğini geldiğini ve daha sonra hayatlarını kaybettiğini görüyoruz.  Edirne Belediyesi yerel yönetimlerde bir çok şeyin öncüsüdür. Bu da bizi ayrıca mutlu etmektedir. Çünkü biz sorumluluk hissediyoruz. Koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almaz iseniz sonu kötü bitebilir. Sağlıklı Kentler Birliği ile yapılacak olan seminerde en çok konuşulacak olan konu Koruyuculuk, Kollayıcılık ve önleyicilik olacak.

 

 132 total views,  2 views today

Next Post

Edirne TEMAD’ın yeni yeri törenle açıldı

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) üyelerine hizmet vereceği yeni yerin açılışı gerçekleşti.               Açılış törenine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu, TEMAD Edirne İl Başkanı Aydın BİLDİŞ ve üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Edirne Belediye Bandosu’nun da hazır bulunduğu açılış […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp