Edirne Belediyesi’nden 10 bin adet “Nutuk”

admin

Edirne Belediye Başkanlığı; 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı’nın başlaması nedeniyle Saraçlar Caddesi’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleme almış olduğu “ Nutuk” adlı eserin dağıtımını gerçekleştirdi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı’nın başlaması nedeniyle; Saraçlar Caddesi’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleme almış olduğu “Nutuk” adlı eseri Edirne Halkı’na dağıttı.

Tüm öğrencilerin İlköğretim Haftası’nı kutlayarak 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nda hepsine başarılar dileyen Başkan Gürkan  “  2017- 2018 Eğitim Öğretim Yılı bugün itibariyle başladı. Meclis üyelerimiz sabah saatlerinde okullara giderek; okullarımıza çocuklarımız için futbol, voleybol ve basketbol topu ile Nutuk dağıttılar. Burada da okullarda ulaşamadığımız öğrencilerimiz için Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleme almış olduğu “Nutuk “ adlı eserini dağıtıyoruz. Nutuk;  Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu; bizzat kurucusunun ağzından anlatan bir eser. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün TBMM’de 10 gün süreyle okumuş olduğu bir eser. 19 Mayıs 1919’dan başlayarak Kurtuluş Savaşı’nın bittiği; Cumhuriyet’in ilan edildiği, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecini; Kuva-yi Milliye’yi anlatıyor. O yüzden Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım diyen herkesin mutlaka ve mutlaka Nutuk’u okuması gerekiyor. Hele hele bugünlerde; Milli Eğitim müfredatından laik eğitimin çıkarılmaya çalışıldığı bugünlerde, Cihat’ın müfredata konulmaya çalışıldığı bugünlerde , Atatürk’ün unutturulmaya çalışıldığı bugünlerde bence hepimizin sil baştan tekrar tekrar okuması gereken bir eser. O yüzden biz de Edirne Belediyesi olarak halkımızın hem bu ülkenin nasıl kurulduğunu, Kurtuluş Savaşı’nın nasıl kazanıldığını  ve bu  toprakların nasıl vatan yapıldığını öğrenmesi, özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın anlaması için tekrar “Nutuk”  dağıtıyoruz” diye konuştu.

Bugün okullarda gerçekleştirilen dağıtım ile birlikte toplamda 10 bin adet “ Nutuk’un “ Edirnelilerle buluştuğunu ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Yeni Eğitim Öğretim Yılı’nda Atatürk İlkeleri ışığınız, yolunuz aydınlık olsun” dedi.

 155 total views,  2 views today

Next Post

Ahilik Haftası kutlandı

          Ahilik Haftası, Edirne’de düzenlenen törenlerle kutlandı. Ahilik Haftası nedeniyle Edirne Belediye Başkanlığı tarafından halka pilav ikramında bulunuldu. Edirne’de, Ahilik Haftası etkinlikleri Atatürk Anıtı’nda çelenk sunumuyla başladı. Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından  Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp