Edirne Belediyesi’nden bir ilk daha

admin

Belediye Tarihi Korumak Adına Yol Gösterici Olacak

Edirne Belediye Başkanlığı, kentin tarihini korumak adına çok önemli bir adım daha attı. Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarihi dokusu olan evleri korumak adına vatandaşa yol gösterici olacak.

Edirne Belediyesi’nin 06.10.2016 tarihli Meclis kararı ile Edirne Kent Merkezi’nde bulunan tescilli eserlerin maliklerine, başvuru olması durumunda gerekli teknik bilgi ve destek sağlanmasına, yine Edirne merkezde bulunan metruk binaların tespiti ve bu binaların yok olmasının önlenmesi amacıyla rölövelerinin hazırlatılması ve gerekli tedbirlerin alınmasına karar verildi.

edirne-belediyesinden-bir-ilk-daha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Merkezde kayıtlı cami ve çeşme 314 adet birinci grup tescilli anıt eser, konut ve işyeri olarak 700 adet ikinci grup tescilli sivil mimarlık örneği, 50 adet birinci grup tescilli resmi bina, 9 adet de köprü olmak üzere toplamda 1073 adet tescilli taşınmaz kültür varlığı bulunduğu biliniyor. Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, tescilli eserler konusunda yapmış olduğu mevcut çalışmalarına ilave olarak Edirne Kent Merkezi içinde bulunan tescilli eserlerin sahiplerine Belediyeye başvurdukları takdirde gerekli teknik bilgi ve destek sağlayacağını, ayrıca yine kent merkezinde bulunan metruk durumda olan binaları belgelemek için mevcut halini gösteren rölövelerinin hazırlatılmasının sağlanacağını ve bu binalar için gerekli tedbirlerin alınacağını ekim ayı meclis toplantısında görüşülerek karara bağladığı bildirildi.

Edirne Belediyesi aldığı bu kararla önemli bir hizmete imza atarak vatandaşa hem talep edildiği takdirde vereceği teknik bilgi ve destek sağlayacak, hem de yapılarının belgelenmesi ve ayağa kaldırılmasını isteyenlere bu konuda hibe programları açan yardım kurum ve kuruluşlarının hibe başvuru dönemleri ve bu hibe programlarına nasıl başvuracakları hakkında yol göstermiş olacak.

 

 

 

 

 54 total views,  2 views today

Next Post

KILIÇ, “biz her zaman esnafımızın yanındayız”

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç yaptığı açıklamada ; “ Özgür YILDIRIM yerel basın üzerinden tarafıma yapmış olduğunuz hakaret içeren sözlere öncelikle cevap vererek, yeni bir polemiğin içine girmek istemiyordum. Ancak sözlerinize cevap vermezsem başta esnafım ve kendi adıma haksızlık etmiş olacağım. Özgür Bey, Yaşanan polemiğin ilk önce […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp