EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN KONVOYLU KUTLAMA TÖRENİ

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

haber – foto – FİKRİ AK

 

Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşu daha önceki yıllarda olduğu gibi Talatpaşa Asfaltında kurulan tören alanı yerine Atatürk Anıtına konulan çelenk töreni ile kutlandı.

DSC_7362

Buradaki törene Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Edirne Milletvekilleri Kemal Değirmendereli, Recep Gürkan, Edirne Valisi Hasan Duruer, T.Ü Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi Garnizon Komutanı Tuğ. Gen. Hidayet Arı, Yargı organı temsilcileri, daire müdürleri, Siyasi parti yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

25kasım-edirne-kurtuluş12

Kutlamanın tören alanında yapılmaması nedeniyle törene katılmayan vatandaşlar kutlamaları Anıt çevresinden izledi. Saygı Duruşu ve ardından bando eşliğinde İstiklal marşı okundu.

Anıta çelenklerin konulması ve çelenk koymak için izin alan siyasi parti ve kuruluşlarının çelenklerinin konulmasından sonra söz alan Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi Edirne’nin bundan önce birçok uygarlığın önemli kenti olduğunu Osmanlı Devletine 92 yıl Başkentlik yaptığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Edirne bugün Türkiye Cumhuriyetinin batıda serhat kentidir.

25kasım-edirne-kurtuluş24

Bu kent dostluğun kardeşliğin buluşma noktası olmuş. Farklı kültürden insanları kucaklamış, bir anıt kentidir. Edirne Belediyemizin büyük gayreti ile UNESCO’nun kültür mirası listesinde yer almıştır. Kentimizin tarihi kültürel değerleri, doğası yanında demokrat Cumhuriyet ilkelerine bağlı insanları ile çok özel bir kenttir. Ben de bu güzellikleri kapsayan bir ilin belediye başkanlığını yapmanın onurunu taşıyorum, bayramınızı kutluyorum.

Bugün Avrupa kenti olduğuna inandığımız Edirne’mize yaptığımız hizmetler ve tanıtımlarımızla ilimize yılda üç milyon civarında turist gelmektedir. Bu rakamı tüm kurumlarımızla işbirliği yaparak, 5-6 milyona çıkarmalıyız.

Edirne’yi kültür, turizm ve bir dünya kenti yapmalıyız. Bu inanç bu irade ve tecrübe bizlerde var. Bugün dünya kenti olma hedefini ortaya koyarken, bugünlere nasıl ulaştığımızı da unutmamalıyız.

Biz atamızın emanetinin ne denli önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. Atamızın açtığı bu yolda sonsuza kadar yürüyeceğiz ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacağız. Daha önceki konuşmamda terör belasının son bulma dileğimi sunmuştum. Buradan kalkan kardeşlik bulutlarının tüm ülkeye yayılmasını özellikle güneydoğuyu da kapsamasını dilemiştim.

Dileğimin bir kısmının hayata geçmiş olmasından mutluyum. Yine demiştim ki, demokrasi, insan hakları adalet ve inanç özgürlüğünün gerçekleştiği bir Türkiye Cumhuriyeti arzuluyorum.

25kasım-edirne-kurtuluş16

Bu duygularla bize cumhuriyetimizi armağan eden başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını şanlı ordumuzu şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi. Daha sonra bir öğrencinin şiir okumasının ardından Atatürk Anıtı önündeki tören son buldu.

 

EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN KONVOYLU KUTLAMA TÖRENİ

Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 91. Yıldönümü Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen çeşitli meslek guruplarının araçlarla katıldığı törenle kutlandı. Tören Olin yanından başladı. Daha sonra Vali Konağı, Muammer Aksoy Caddesini takip ederek Ali Rıza Ataktürk Caddesi, Güngör Mazlum Caddesi Zübeyde Hanım Caddesinden Atatürk Bulvarını takip ederek, Talatpaşa Caddesinden Saraçlar Caddesine kadar devam etti. Törene katılan meslek gurubu temsilcileri ürettikleri ürünleri törenleri izleyen halka dağıttı. Saraçlar Caddesindeki tören folklor gösterisi ile son buldu.

 208 total views,  2 views today

Next Post

BEKLEVİÇ İLE GÜNŞEN ARASINDA SEÇİM YAPILACAK

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Yerel seçimlerle ilgili “10 gün süreyle yoğun bir çalışma yapacaklarını belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu; “ Yarından itibaren bu çalışmayı başlatıyoruz. Edirne’nin zenginliklerini, Edirne’nin ortak aklıyla üretmeye çalışacağız ve inşallah iki tane aday adayımızı yarından itibaren Edirne kamuoyuna sunacağız. Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp