Edirne Belediyesi’nin son meclis toplantısı

admin

fikri_yalin_koseEdirne Belediye Meclis üyeleri temmuz ayı toplantısına adeta zoraki gelmiş gibiydiler. Tamamı bir an önce bu toplantı sona ersin de tatile gidelim der gibiydiler.

            Toplantıda gündem maddeleri kısaca okunup söz almak isteyen meclis üyeleri bulunmadığı için bir biri ardında yapılan oylamalarda Belediye Başkanı Recep Gürkan görüşülen maddeler için “ kabul edenler” sözü daha ağzından dahi çıkmadan tüm meclis üyelerinin parmakları havaya kalkıyordu.

İzlediğim kadarıyla, gündem maddeleri arasında yer alan bir işyerine içki izini istemesini kapsayan madde haricinde tüm gündem içi ve gündem dışı maddeler ittifakla kabul edildi.

            Belediye Başkanı Gürkan daha önceki toplantılarda olduğu gibi bu toplantıda da toplumun nabzını tutmak, ilgisini çekmek için proje aşamasında olan bazı konular hakkında konuşma yapmayı eksik etmedi.

Bunların arasında Orman İdaresi ile anlaşarak söğütlük ormanında halkın ücretsiz kullanılacağı modern bir mesire alanının, sosyal tesisler ile birlikte açılacağı müjdesini verdi.

Onun dışında, Kızılay’ın Edirne Şubesi ile birlikte iki  teknesi kiralanarak, Meriç Nehri’nde yerli ve yabancı turistlere ücret karşılığı tekne turu yapılacağı müjdesini verdi.

            Kırkpınar alanında ve çevresinde de yeni düzenlemeler yapılarak, halkın ilgisini çekecek, alanda rahatlıkla gezmesini sağlayacak duruma getirileceğini, onun için Edirne halkının bu güzellikleri paylaşmasını, bu yıl yapılacak, Kırkpınar’a ilgi göstermelerini talep etti. Kırkpınar’da bu güzellikler, yapılan yenilikler ne olacak onu da bekleyip göreceğiz.

Bu arada, Edirne Belediyesi tarafından kiralanıp üzeri Edirne ve Kırkpınar resimleri ile donatılan tır, halkı Kırkpınar’a davet etmek için Türkiye turlarına devam ediyor. Daha önceki yıllarda kırmızı dipli mumla yapılan Kırkpınar davetleri bu kez tır turuyla yapılıyor. Bu turda görev alanlar bir yanda Kırkpınar’ı tanıtıyor diğer taraftan Kırkpınar ve Edirne ile ilgili broşür dağıtımı yapıyor.

Bu davet şekli Kırkpınar’a ne kadar olumlu etki yapacak etkinliklere halkın ilgisini sağlayacak mı, Kırkpınar geldiğinde daha iyi anlayacağız.

            Belediye Meclisinin bu toplantısında gündeme gelen ilginç bir maddeye de tanık olduk. Bir yanlışlık sonucu olsa gerek, CHP Merkez İlçe Başkanı aynı zamanda Belediye görevlisi Şenol Geçmiş, Edirne Belediyesi tarafından organize edilen Bulgaristan ve Romanya’da yapılacak bir etkinlikte belediye mensubu olarak görev alacakların yazılı olduğu listede isminin okunması üzerine,  bu maddeye müdahale ederek,  söz alan Belediye Başkanı Gürkan, Geçmiş’in adının listeden çıkarılmasını istedi.

Herkes gibi biz de Başkanın bu tavrı karşısında hayrete düştük. “Başkan acaba neden Merkez İlçe Başkanına bu kısıtlamayı getiriyor, buna neden gerek duydu” diye merek ederken, biraz sonra yurt dışına yapılacak bir başka sanatsal etkinlikte Geçmiş’in adını geçtiğini öğrenince işin gerçeğini öğrendik.

İlçe Başkanının adı her halde sehven veya Başkandan habersiz yazılmış olacak ki, Belediye Başkanı Gürkan, Geçmiş’in iki listede yer almasını uygun görmeyerek birinden çıkarılmasına karar verilmişti.

Başkan, bu tavrı ile İlçe başkanını listeden çıkarmakla kalmadı, aynı personel listesine kendi partisinin üyeleri ve personeli yanında muhalefet üyelerinin adının yazılmasını istedi. Böylece kendi partisinin ilçe başkanını liste dışına çıkarıp, rakip parti meclis üyelerine jest yapmayı sağladığını göstermiş oldu…

             OLANLARA ŞAŞIRMAMAK GEREKİR

Nihayet herkesin merak ettiği TBMM Başkanlık seçimi sonuçlandı. Bazılarımız alınan bu sonucu hayretle karşıladı. Bazı vatandaşlar ise bu sonucu normal olarak kabul etti sürpriz saymadı.

            Vatandaşlar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim sonrası tavırları dikkate alındında sözlerinin bu sonucu hazırladığını belirterek; “MHP Lideri Bahçeli bu şaşırtıcı kararını ilk kez yapmıyor. Daha önceleri de defalarca tekrarladığını hatırlayalım. 

Bahçeli, bugüne kadar iktidar partisinin zor günlerinde imdadına koşan kadim dostu olduğunu  burada da bir kez daha gösterdi” Bu halkımızın görüşü. Esas mesele bundan sonra başlayacak.

MHP Genel Başkanı seçim konuşmaları sırasında söylediklerini bir kenara koyup, AKP ile ortaklık kurarsa buna  şaşırmamak gerekir. Bu sürprizi yapan MHP Lideri onu da, ülke yararını gerekçe göstererek neden yapmasın. Bugün  “tilkiyi yüzüp  kuyruğuna getirdiler”  bundan sonra tekrar geri dönmek olur mu?

            Bunu yaparsa tabanına kendini nasıl anlatacak. Maalesef Türkiye’de siyaset çarkı böyle dönüyor. Onun için vatandaşlarımız siyasilerin meydanlarda söylediklerini kesinlikle dikkate almamalı.

            Rahmetli Demirel” Dün dündür bugün bugün” diye boşuna söylememiş…   

 132 total views,  2 views today

Next Post

Çıkıkçı “yeni mekânda, özel idare ile aynı mekânda çalışma ortamı bulduk”

İl Genel Meclisi Başkanı Aziz Çıkıkçı yaptığı açıklamada, Yeni mekân olarak eskiye oranla daha huzurlu bir ortama geldik Daha önceki bina neredeyse 4 Km uzaklıktaydı. 5202 sayılı yasa çıktıktan sonra orada görev yapmak mümkün değildi. Özel İdare Müdürlükleri kalkıp Genel Sekreterlik makamı oluşturulduktan sonra Köy Hizmetleri de kalkmış oldu. Biz […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp