Edirne Beykent Okulları Geleneklerimiz ve Değerlerimize Sahip Çıkıyor

admin

Edirne Beykent Okulları 3.sınıf öğrencileri geçmişimiz, geleneklerimiz ve değerlerimiz ile ilgili araştırma yapmak,  geçmişle şimdiki zaman arasındaki ilişkiyi anlayabilmek, geleneklerimizin nesilden nesile nasıl aktarıldığını öğrenmek  amacıyla çeşitli yerlere gezi düzenlediler.

Badem ezmesi, deva-i misk, saray kurabiyesi gibi şehrimize ait geleneksel tatlıların yapımını yerinde görmek Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar bu tatların nasıl korunduğunu ve aktarıldığını ustasından  dinlemek amacıyla önce Arslanzade Fabrika Satış Mağazasını ziyaret ettiler. İmalathanede yapım aşamasını izleyip sordukları sorularla bu geleneksel tatlıların nasıl yapıldığı, bugüne kadar nasıl bozulmadan korunduğunu öğrendiler. Ardından Edirne Belediyesi’nde yer alan Atatürk Odası’ nı ziyaret ederek uzun yıllardır korunarak günümüze kadar ulaşan Ulu Önderimizin eşyalarını  incelediler. Atatürk’ün  Edirne’de kaldığı sürece çalışmalarını yaptığı günümüzde Belediye Meclis Salonu olarak kullanılan salonda Belediye Başkan Yardımcısı Hakan İşcan’dan bilgi aldılar.

Gezinin üçüncü durağı Selimiye Arastası idi. Edirne’ye ait el sanatlarından mis sabunları, Edirne geleneklerinde önemli bir yeri olan aynalı süpürgeler öğrencilerimiz tarafından ilgiyle incelendi. Yapılan  alışverişle gezi keyifli bir şekilde tamamlandı.

Gezi boyunca  geçmişe ışık tutan bu zenginliklere sahip çıkmaları gerektiğini anlayan öğrencilerimiz aynı zamanda şehrimizin tarihi ve kültürel yönden ne kadar zengin olduğunu da gözlemleyerek, araştırarak, inceleyerek keşfetmiş oldular.

 152 total views,  2 views today

Next Post

Özcan’dan, Gaytancıoğlu ve Bircan’a ziyaret…

Belediyenin bazı işlerini takip etmek üzere Ankara’ya giden Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, 29 Kasım 2017 Çarşamba günü CHP Edirne Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ve Erdin Bircan’ı ziyaret etti.  Gaytancıoğlu ve Bircan, ziyaret nedeniyle Özcan’a teşekkür ettiler. Gaytancıoğlu,Bircan ve Özcan ülke gündemi, Trakya gündemi ve Edirne gündemi ile ilgili […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp