Edirne bölgesinin KÜSİ çalışmaları tüm Türkiye’ye örnek gösterildi

admin

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğini yaptığı Kamu – Üniversite işbirliği çerçevesinde düzenlenen Sanayi Envanteri bilgilendirme toplantısı gerçekleşti. Toplantıya Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu, MHP Önceki dönem Edirne Milletvekili Cemalletin Uslu, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin, ETB Meclis Başkanı Fedai Canım, ETSO Meclis Başkanı Emre Alp, Uzunköprü Ticaret Borsası Başkanı Egemen Arslan, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, KÜSİ İl Temsilcisi ve Trakya Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doç. Dr. Oğuzhan Erdem ve Trakya Üniversitesi akademisyenleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ETSO  Başkanı Recep Zıpkınkurt; “Varlığı ile ilimiz ve bölgemize büyük katkı ve değer katan Trakya Üniversitesinin ilimiz ekonomisine var olan katkılarını daha ileri seviyelere taşımak üzere çalışmaları sürdürülen Kamu Üniversite Sanayi işbirliği projesinin saha uygulanmasının sağlanması değerli Rektörümüzün toplantımıza değer katması ve var olan destekleri ile bizi her zaman memnun etmiştir. KUSİ çalışma alanı ilimiz sınırları dahilinde üretim yapan gıda, tekstil, sanayi tesislerinde üretimin her safhasında üretim projelerinin geliştirilmesi, daha verimli ve daha uygun maliyetlerle nasıl üretim yapılabileceğini yada üretilen ürünlerin İnovasyonu konularında bugün planladığımız şekilde sektörel bazda toplantılar yaparak Üniversitemizin değerli akademisyenlerini üreticilerimizle aynı ortamda buluşturarak yapmış oldukları üretime üniversitemizin bilimsel yaklaşımı ile değer katmak planlanmıştır. İlk sektörel toplantımızı ilimiz genelinde Edirne Beyaz Peynir, Edirne Badem ezmesi, Edirne Tava Ciğeri, Keşan Satır eti, İpsala Pirinci üreticileri davet edilmiş olup ve bugün aramızda T.Ü’nin belirtilen ürünlerin üretimiyle ilgili bölümlerinde görev yapan akademisyenleri bulunmaktadır.” dedi.

“EDİRNE SANAYİ ve ARGE YETENEK ENVANTERİ” adlı bir portal geliştirdik”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odasının kısa bir süre önce çalışmalarına başladığı “EDİRNE SANAYİ ve ARGE YETENEK ENVANTERİ” adlı bir portal geliştirdiğini ve bu çalışmaların büyük bir hızla devam ettiğini ifade eden Zıpkınkurt; “İlimizde Edirne, Uzunköprü ve Keşan olmak üzere Oda ve Borsalarımız mevcut olup bu oda ve Borsalarımıza gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler, yatırımcılarla ilimizde buluşturuyoruz.  EDİRNE SANAYİ ve ARGE YETENEK ENVANTERİ” adlı bir portal geliştirdik. Bu portal Edirne il ve ilçelerimizdeki sanayi ürünü üreten üreticilerimizin bilgilerini buraya yüklüyoruz. Burada çalışan sayısı, aldığı sertifikasyonlar, ürettiği ürünler var. Bu sektörde kaç iş kolu var veya kaç tane personel istihdam ediyor. Bunların hepsini görmek mümkün.  Tabi biz bu envanterle hem yabancılara şehrimizi daha iyi tanıtacağız hem de şehrimizden mal talep eden diğer illerdeki iş insanlarına sunacağız. Bunu önümüzdeki günlerde bir CD haline getirip bir basın lansmanıyla tanıtacağız. Edirne ili şu anda % 80 aşamadadır. İlçelerimize de önümüzdeki haftadan itibaren Uzunköprü ve Keşan’dan başlıyoruz. Orada ki sanayicilerimizi de bu sitemize monte edeceğiz. Bu arada bu projemizi duyup ta kendi verilerini de gönderen arkadaşlarımız var onları da sitemize kaydediyoruz” dedi.

“Bir Üniversitenin en önemli görevi o ilin değerlerini açığa çıkarmak”

Daha sonra konuşan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Bir Üniversitenin en önemli görevlerinden birinin o ilin değerlerini açığa çıkarmak ve Kamu Sanayi işbirliğini oluşturmak olduğunu ifade ederek; “Trakya Üniversitesi olarak bu ve benzeri projeleri her zaman desteklediğimizi ve desteklemeye devam edeceğimizi belirtmek isterim. Bizim bu konuda bir altyapımız mevcut. KÜSİ portalı adı altında çalışıyoruz ve bunun sonuçları gösterdi ki Türkiye’nin en iyilerindeniz. Edirne bölgesinin KÜSİ çalışmaları tüm Türkiye’ye örnek gösterildi. Bu altyapı üzerinden hareket ediyoruz. Mümkün olduğu kadar Üniversiteyi şehir ile, Sanayi ile bütünleştirmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Oda ve Borsalarımızdan gelen bir heyetle çok güzel bir toplantımız oldu.” Dedi. Trakya Üniversitesinin Envanterinden de bahseden Tabakoğlu; “Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör düzeyinde 750’ye yakın öğretim üyemiz var. Asistan Öğretim görevlisi seviyesinde 1.750 personelimiz var. Türkiye’nin dört bir yanından 50 bin öğrencimiz var.  58 farklı ülkeden 3 bin 300 uluslar arası öğrencimiz var. Bu çok büyük bir zenginlik. Bu zenginliği de kullanmak ve harekete geçirmek lazım. Konusunda uzman, akademisyen, yurt dışı tecrübesi olan ABD’yi, Türkiye’yi ve Avrupa’yı tanıyan çok kıymetli hocalarımızda bugün burada aramızda. Bu toplantıların büyük faydası olacağını düşünüyorum. Trakya Üniversitesi Olarak ETSO, Borsa ve STK temsilcilerimizle çok uyumlu çalışıyoruz. Bu çalışmalar Edirne için aynen devam edecektir.” Dedi.

Konuşmaların ardından KÜSİ İl Temsilcisi ve Trakya Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doç. Dr. Oğuzhan Erdem sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından soru cevap bölümünde çeşitli istişarelerde bulunuldu. Toplantı düzenlenen yemekle sona erdi.

 

 134 total views,  2 views today

Next Post

Başkan Gürkan, “muhtarlar gününü kutladı”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutlayarak; “Belediyeler ile halk arasında bir köprü görevini gören muhtarlarımız hiç kuşkusuz ki doğrudan demokrasinin gerçek temsilcisidir. Edirne için; Edirne’yi geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçirmek için dün olduğu gibi bugün de muhtarlarımızla koordineli çalışmaya; yaşanan sorunlara birlikte çözüm aramaya devam edeceğiz” […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp