EDİRNE BÖYLE BİR İL

admin

fikri_yalin_kose

Ülkemizin en büyük milli bayramını kutladık. Varlığımızın güvencesi olan Cumhuriyetimiz 90 yaşını tamamladı. Bir insan ömrünü aşan zaman bu.

Şükürler olsun, bu süre zarfında ülkemizde savaşa neden olabilecek bir tehlike yaşamadık. Avrupa 2. Dünya savaşında birbirine girip on milyonlarca insanını kaybetti şehirler harabe haline geldi, ekonomileri yok oldu.

Biz daha önce 1. Dünya Savaşı’nda aynı yıkımı yaşadığımızdan, bedelini ödediğimiz için bundan ders almış olacağız ki, tüm tahriklere. Zorlamalara baskılara rağmen bu savaşa katılmadık.

Sonunda bu günlere ulaştık. Ülkemizde bazı sorunlarımız olsa da, bunları çözebilecek duruma geldik. Türkiye bölgenin en huzurlu ve istikrarlı bir ülkesi olduğunu inkâr edemeyiz.

Türk insanımız sabırlıdır, zorluklara göğüs germesini bilir. Öyle sanıyorum ki bugün mevcut güçlükleri de bu sabrı ve sonunda vereceği kararı ile yenmesini bilecektir.

Geçmiş yıllara baktığımızda halkımızın bu türde, tüm dünyayı hayrete düşürecek kararları olduğunu güçlükleri sabır ve metanetle aştığını görürüz.

Kurtuluş savaşında başarımız, daha sonraki yıllarda büyük devletlerin baskısına rağmen 2. Dünya Savaşının dışında kalmamız, tek partiden çok partili yaşama geçmemiz. Uzun yıllar halkı taba olan bir ülkenin demokrasi kurallarına alışması kolay aşılacak bir sorun değildi. Biz bunu az hasarla atlatmayı bildik. Bu ülkemizi, güzel yurdumuzu sevmemizden, gerekirse bu uğurda canımızı dahi verme cesaretimizden geliyor.

Hangi ülkede askere gidenler, kına yakılarak davul zurna ile uğurlanır, Askerde şehit olanlar için aileleri “ Vatan sağ olsun” der Askere gitmeyenlere kız dahi verilmek istenmez.

Biz böyle özel güzellikleri olan bir ülkeyiz. Cumhuriyet Bayramındaki kutlamalarda bu birlikteliğin, kaynaşmanın ortak değerlerde bir araya gelmenin coşkusun bir kez daha gördüm. Edirne’de daha önceki yıllarda olduğu gibi Cumhuriyet Bayramımız yine büyük coşku ile geniş katılımla kutlandı.

Böyle kardeşlik havasından herkes mutluydu. Bayram meydanı yine hınca hınç dolmuştu. Başka illere nazire edercesine Edirne insanlarımız milli bayramına sahip çıktı.

Valimiz Hasan Duruer de gerçekten ulusal bayramımızın ruhuna, özüne yakışan bir konuşma yaptı. Bu konuşması törene katılanlarca alkış aldı.

Konuşma sonrası yapılan geçit töreninde gençlerimiz. Gurur kaynağımız oldu. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip bir ülkeyiz. Bunu yeterince değerlendirdiğimizde

Türkiye’nin elini kimse tutamaz. Atatürk gençliği her milli bayramda olduğu gibi, bu bayramında da göğsümüzü kabarttı. Atamızın özlem duyduğu gençliğimiz budur dedik.

Şiir okuyan gençlerimizin heyecanı Cumhuriyetin temellerinin sarsılmaz olduğunu bir kez daha kanıtladı. Daha sonra halkın katılımı ile kutlanan törenin de ayrı bir güzelliği vardı.

Bakıyorum, bu törene katılanlar arasında her görüşten, her yaştan insanlarımızı gördüm. Aynı gaye için yürüyen halkımız Cumhuriyete sahipliğini gösteriyordu. Bunlar güzel ve Edirne’mize yakışan görüntülerdi. Kimse kimseyi bu yaptıkları için ayıplamadı, kınamada gereğinde alkışladı.

Aslında ülkemizde özlem duyulan tablo bu olmalı. Yasal sınırlar içinde kalındığı sürece, kimsenin hakkına el atmadığı müddetçe bu tür gösteriler hoş görülmeli. Kentimizde bunun en güzel örneklerine tanık oluyoruz. Ayni günün gecesinde yapılan Edirne Valiliğinin düzenlediği resepsiyonda da ayni birliktelik ve coşkuyu gördük.

Etkinliğe katılan herkes birbirinin masasına giderek bayramını kutladı. Diyebilirim ki en anlamlı kutlamalardan biri yine kentimizde yaşandı.

Edirnelilerin Cumhuriyeti sahiplenmesi, içine sindirmesi bu törenlerle bir kez daha kanıtlanmış oldu. Bu törenlerde herkes vardı. Her görüş ve kademede olanlar bayramını güzelliklerini paylaştı. Ben Cumhuriyeti ve onun kurallarını benimsiyorum dedi. Önemli olan bu değil mi?

 364 total views,  5 views today

Next Post

MÜEZZİNOĞLU “HİLELİ GIDAYA İZİN VERMEYECEĞİZ”

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Basın toplantısı düzenleyip gündemdeki konuları değerlendiren, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,sağlık yatırımları hakkında bilgi verdi ve çıkacak “Torba Yasa” ile hileli gıda satışına engel olacaklarını belirtti. Basın toplantısında Sağlık yatırımları hakkında bilgi veren Bakan, daha sonra yüzde yüz et diye satılan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp