Edirne Eski Belediye başkanında yöneticilere uyarı

admin

1973-1978 yılları arasında Edirne Belediye Başkanlığı yapan, şu anda yaşayan Edirne’nin en eski belediye Başkanı olan Şevki Arman, baba dostu olduğu Demirciler ve Kaynakçılar Esnaf  ve Sanatkarlar Odası Başkanı  Hayri  Sonterler’i Küçük  Sanayi Sitesindeki işyerinde ziyaret etti.

Arman Bu ziyareti sırasında belediye Başkanlığı görevinde bulunduğu dönemdeki anıları konusunda açıklama yaptı. O  zamanda   Edirne’de mahallelerin çöplerinin at arabasıyla toplandığını kaydederek, Benim görevde olduğum dönemde  Sarayiçi’nde çok sayıda karaağaç olduğunu bu ağaçların kuruduğunu  belirterek, “ kuruyan karaağaçları cenazeler için kullanıyorduk.

Edirne Eski Belediye başkanında yöneticilere uyarı (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

SELİMİYE YANINDA PAZAR OLUYORDU

O dönemde her ne hikmetse bölgede tüm karaağaçlar kurudu.  Görevim sırasında enteresan bir konuyu aktarmak isterim. O yıllarda Selimiye Camisinin çevresi Edirne’nin pazaryeriydi. Pazar bittiğinde tarihi yapılarımızı özellikle Selimiye’yi gezmeye gelen turistler. Pazaryerinin kirli ortamını çekip,  bunu Edirne aleyhinde kullanırdı.

Bir gün işimle birlikte Uzunköprü tarafına gidiyorduk. Bir yerde arabam arızalandı. Bakkal beni tanımış. Her Cuma günü Selimiye Camisine namaz kılmak için gittiğini, son gittiğinde  pazaryeri yani Selimiye camisi çevresinin çok temiz olduğunu gördüğünü  Bunu sağlayarak hem Selimiye’yi kurtardığını hem de  Edirne için çirkin propagandayı önledin diyerek bana” sen Cennetliksin” dedi.

Kentimizde o dönemlerde ilkel bir yaşam tarzı vardı. O günden bu yana çok şeyler değişti. Bölgemizde bu yenilik ve zenginlikler sonucunda ne yazık ki huzurumuz kaçtı. Demokrasi geliyor yenilik yapılıyor asrileşiyoruz hikâyesiyle politikacılar insanların benimsemeyeceği toplumla bağdaşmayacak şeyleri yaptılar.

Bugüne kadar  özellikle seçim dönemlerinde  politikacılarımızca  arzu edilmeyen şeyler, uygulamalar  oldu.

İnşallah bu seçimde  tüm bu olumsuzluklar son bulur. Ben  bu seçim sonucunda yine koalisyon hükümeti  geleceği kanısındayım.

Benim bir fert olarak ricam şudur. ülkemizde yaşadığımız gayri ahlaki gayri ciddi durumların azalması bir daha tekrarlanmaması olacaktır.

Vatandaşlarımız da oylarını kullanırken bir daha böyle olayların yaratılmaması doğrultusunda oyunu kullanmalıdır.

Edirne Eski Belediye başkanında yöneticilere uyarı (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

MİLLİTVEKİLLERİ  GENEL BAŞKANI ONAYI İLE SEÇİLİYOR   

Ülkemizde milletvekili adayının seçim şekli Genel Başkanlarının sultası, onayı  ile oluyor. Bu şekilde seçilen milletvekilleri ile hükümetler kuruluyor.

Bu ne demokrasiyle ne de insanlıkla bağdaşır. Hal böyle olunca insanların milletvekillerine karşı güveni ve saygısı azalıyor.

Çünkü milletkilleri halkın oyları ile seçilmiyor. Genel Başkanlarının belirlediği kişilere halk oy vermek zorunda kalıyor.

Diyelim Genel Merkez filanca kişiyi Belediye Başkan adayı veya Milletvekili adayı  yaptım deniyor.

Bu seçim için halkın görüşü dikkate alınmıyor.  Bugün CHP’nin  üyelerin seçimi ile Milletvekili adaylarını belirlemesini olumlu karşılıyorum.

Her parti böyle yapmalı. Hayri Sönterler babasının duvarda olan resmini alarak yaptığı konuşmada “ Babam Hüseyin Sönterler bilinen namıyla” Terzi Hüseyin”  1980’li yıllarda Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı, aynı zamanda Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı yaptı.

BABASI İLE YAKIN DOST

Babam belediye Başkanı, Şevki Amca Babamın dükkân komşusu ve yakın arkadaşıydı. Benim çocukluğumda terzi dükkânında çalışırken Şevki Arman amcam Edirne Belediye Başkanı seçilmişti.

O neden kendisine çok sevgim ve büyük saygım vardır.  Şevki Amcama  beni ziyaret ettiği için çok teşekkür ediyorum . Bu ziyaretiyle beni ve oğlumu çok onurlandırdı. Bu nedenle elini saygı ile öpüyorum “ diye  eski belediye başkanının elini öptü.

 

 

 

 129 total views,  2 views today

Next Post

Saadet Partisi Milletvekili Adayı Ayhan Özkan;

                7 Haziran’da yaptığımız seçim neye yaradı; Meclise gönderilen 4 partiden bir hükümet çıkmadı! Saadet Partisi Edirne Milletvekili Adayı Ayhan Özkan Keşan’da Basın Açıklaması yaptı. Basının ilgi ile izlediği Basın Açıklamasına Merkez İlçe Başkanı Şaban Kaya, Keşan İlçe Başkanı Mustafa Kabakçılı ile Saadet […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp