EDİRNE ESNAF ODALARI BİRLİĞİ KONGRESİNDE KEMAL CİNGÖZ GÜVEN TAZELEDİ

admin

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin 41’ uncu Olağan Genel Kurulu Keyif Düğün Salonunda gerçekleşti. Büyük bir katılımla gerçekleşen Genel Kurulda mevcut Başkan Kemal Cingöz tek aday olarak güven tazeledi.
Divan Başkanlığına Kırklareli Esnaf ve Sanatkar Odası Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker ve vekilliğe Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Süleyman Yaşagör’ün oy birliği ile seçildiği Kongreye CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Kırcasalih Belediye Başkanı Hüseyin Tütüncü, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan Can, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Şapçı, Uzunköprü Ticaret Borsası Başkanı Egemen Aslan, S.S. Alpullu Pancar ekicileri Başkanı Ramis Özgen, Edirnespor Başkanı Savaş Üner, STK ve Oda Başkanları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan kongrede açılış konuşmasını yapan Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz; “Göreve geldiğimiz ilk gün sizden almış olduğumuz emanete birde ihanet etmeyeceğimizi taahhüt etmiştik.

Biz o gün yola çıkarken odamızı tasarruflu yöneteceğimizi de ifade etmiştik. Bunların çoğunu da gerçekleştirdiğimize inanıyorum. Biz göreve geldiğimiz andan itibaren bütün arkadaşlarımızı kucaklayarak görev yaptık. Yine göreve geldiğimiz zaman odamızın ekonomik açıdan çok kötü bir durumda olduğunu hepimiz biliyorduk. Ben o gün yaptığım incelemelerde 4 sene sonra Odamızı bırakırken en az 500 bin lira nakit para ile bırakacağımı söylemiştim. Ama bugün o borçları ödedik ve bugün odamızın kasasında 780 bin lira nakit para bulunmaktadır.”dedi.

Daha sonra Gündem maddeleri okunarak oy birliği ile kabul edildi. Dilek ve temenniler bölümünde Konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Geçmiş 4 yıllık sürede yaptığı hizmetlerden dolayı Oda Başkanı Kemal Cingöz’ü tebrik ederek, “Çok zor bir süreçten geçtik ve bu zor dönemde en fazla etkilenen esnaf oldu. Bir çok esnaf arkadaşımız neredeyse deyim yerindeyse günlük kazandıklarıyla çarkı döndürüyor. Yaşanan Pandemi süreci ve devamında Türkiye Cumhuriyet tarihinde görülmemiş ekonomik kriz, ardından da Ukrayna ve Rusya savaşı…. Bütün bunlar sırtımıza bir yük olarak bindi. Daha pandeminin yaralarını saramadan ekonomik krizin açtığı yaraları pansumanlarla değil büyük ameliyatlarla ancak kapatabileceğimizi görüyoruz. TUİK’in açıkladığı % 70 enflasyon, diğer taraftan da bağımsız kurumların açıkladığı enflasyon TÜFE % 154… Bakın Şeker, Yağ, Un bulmakta güçlük çekiyoruz. Bunları konuşmazsak bu ülkeyi o muasır medeniyetler seviyesine çıkaramayız.”dedi.


Bu süreçte Edirne Belediyesi’nin vatandaşın ve esnafın yanında olmaya devam ettiğini ifade eden Gürkan; “Biz Edirne Belediyesi olarak kendi kiracılarımızdan 9 boyunca işyeri kapalı olanlardan hiç bir kira bedeli almadık. işyeri açık olanların da mevcut Kirasını % 25’e düşürdük. Yani kirası 1000 lira olan esnafımız 250 tl ödedi. Bu şehirdeki 85 bin hanenin tümünün evlerine kolonya, maske ve hijyen paketleri götürdük. Pandemi sürecinde yaşanan Dönem dönem açılmalarda hizmet veren esnafımıza maske, kolonya ve hijyen paketleri desteği verdik. Yine pandemi döneminde esnafımıza bazen nakit yardım bazen de hijyen yardımları yaptık. Biz bundan büyük mutluluk ve gurur duyduk. İmkan olsaydı daha fazlasını yapabilseydik.”dedi.
Edirne en çok turist alan 3. şehir
Edirne’nin 2018 yılından bu yana en çok turist alan 3. şehir olduğuna dikkat çeken Gürkan; “Türkiye’de İstanbul ve Antalya’dan sonra en çok turist alan 3. şehir Edirne oldu. 2019 yılında 5,5 milyon turist aldık. Şimdi bütün esnaflarımızla birlikte hedefimiz 10 milyon. Tarımın bu kadar yoksullaştığı bir dönemde Turizm, tarih ve kültür şehri olan Edirne’nin çıkış noktasıdır. Ben inanıyorum ki tüm esnaf arkadaşlarımızla beraber turizm pastasından şu andakinden daha fazla pay alarak hak ettiğimizi bütün esnaflarımızla birlikte eşit ve adil bir şekilde bölüşeceğiz.” dedi.

“ESNAFIN SİCİL AFFINA İHTİYACI VAR”

Daha sonra konuşan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu pandeminin geçtiği halde esnafın işlerinin düzelmediğini ve aksine daha da kötüye gittiğini ifade ederek; “Müşteri yok, esnaf dükkânını kahırla açıyor. Vergi, kira, elektrik ve stopaj parası geliyor. Kredi alması lazım ama sicil bozuk. Kırmızı kalem yemiş, sicili bozuk olan esnafımızın affa ihtiyacı var. Bununla ilgili mecliste talebimiz oldu. Ama olmadı. Bu dönemde 5’li çete dediğimiz şirketlerin ödemelerini yaptılar ama esnafa kredi dışında çok fazla da bir hibe vermediler. Ülkemizin temel direği esnaflardır. Onlar bugün gerçekten zor durumdadır. Hibeler verilmedi. Bağ-kur primlerine sürekli zam yapıldı. Esnafların bunu ödeyip ödemediğine pek dikkat edilmedi. Ben 7 senedir vekilim. 6 defa yapılandırma çıktı. 20 yılda da 9 defa yapılandırma çıktı. 10’nuncusu da lazım. Yeterki böyle bir teklif gelsin. Hemen elimizi kaldırır ve destek veririz. Şu anda esnaf ödemelerini yapamaz duruma geldi. Artık esnaflarımızın geriye dönük borçlarının faizlerinin de silinmesi lazım” dedi.


Konuşmaların Ardından Kongrenin tek adayı olan Kemal Cingöz ve Yönetim Kurulu listesi okunarak üyelere tanıtıldı. Ardından oy verme işlemi başladı. Tek adaylı seçimin gerçekleştiği kongrede mevcut Başkan Kemal Cingöz büyük bir destekle güven tazeledi.
Kemal Cingöz’ün yönetim kurulu şu isimlerden oluştu; “
Yönetim Kurulu Başkanı: Kemal Cingöz
Yönetim Kurulu Üyeleri: Hüseyin Çakmak, Selçuk Gül, Bülent Kanlılar, Mahmut Demirkıran, Yıldırım Sain, Hakan Gönay
Disiplin Kurulu: Mehmet Başoğlu, Mehmet Dolbun, Erol Altay
Denetim Kurulu: Ali Şahin, Orhan Özçetin, Şuayip İsmail Büyükvarlık

 358 total views,  8 views today

Next Post

10.ULUSLARARASI EDİRNE BANDO VE CİĞER FESTİVALİ BAŞLIYOR

Türkiye’nin en lezzetli, en eğlenceli festivali kaldığı yerden devam ediyor. Edirne Belediye Başkanlığı tarafından 2022 Edirne Yılı’nda “Edirne’ye Gel, Ciğerimi Ye” temasıyla düzenlenecek olan 10. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali, 13-14-15 Mayıs 2022 tarihleri arasında Edirneliler ile buluşacak. Uluslararası bando ekiplerinin ağırlanacağı festivalde vatandaşlara Edirne’nin marka lezzeti tava ciğer […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp