Edirne Gönüllüleri Yönetiminden Gürkan’a Ziyaret

admin
Edirne Gönüllüleri Yönetimi Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı makamında ziyaret etti.
edirne gönüllüleri
Başkan Tuna Bekleviç, “Edirne gönüllüleri olarak Edirne ile ilgili bir yıldır önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kanaat önderleri de önemli ölçüde katkı sağlıyor. Ayrıca kamu bürokratlarımız, akademisyenlerimiz, şehrin önde gelen isimleri buna katılım sağlıyorlar. Burada bir belediye ayağımız eksikti. Bugünkü çalışmalarımızla beraber siyasetin bittiği ama kentimizin çalışmalarının başladığı bir gün olarak değerlendiriyoruz. Birinci konumuz kentsel tasarım rehberlerinin hazırlanması, 7’den 70’e herkesin katılım sağlayabileceği, katılımcı demokrasi çerçevesinde halkımızın da buna iştirak edebileceği bir takım ortamlar ve yapılar oluşturabilmek. Bu konuda sizlerin desteklerinizi rica edeceğiz.
    Önümüzdeki dönemde önemli müjdeler vereceğinizi biliyoruz. İkincisi nehirlerimizin turizme kazandırılmasıyla ilgili bir takım projeler geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hatta nehirlerin enerji üretmesi, sadece suyun akması değil, aynı zamanda şehrimizin bundan istifade etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda valimizin ve sizlerin bir takım çalışmaları var sanırım. Hava alanı çalışması bir yıldır üzerinde yoğun mesai harcadığımız bir çalışma. İkinci bir vakıf üniversitesinin Edirne’ye kazandırılması üzerinde yaptığımız bir çalışma. Küçük dokunuşlarla şehrimizi daha güzel mesire alanları parklar ın çoğaltılmasıyla ilgili projelerimiz vardı. Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi hedeflediğimiz konular. Bir seçim geçirdik.  Edirne gönüllüleri içinde de farklı siyasi görüşleri farklı partilere gönül veren dostlarımız var. Bunları geride bırakıp Edirne’nin çıkarlarını, halkın refahını merkeze alan bir çalışma yürütmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Edirne’de çok güzel bir ortam oluştu. Uzun yıllar özlediğimiz bir ortamdı. Bu ortamı hep beraber çok daha Edirne için zenginleştireceğimiz bir noktaya taşımak istiyoruz. Arkadaşlarımız adına tekrar hayırlı olsun dileklerimizi iletmek istiyorum. Bakan beyin öncülüğünü yaptığı geçen yıl kurduğumuz yapı rakamlarla bir kaç bilgi vermek istiyorum. Bir yıl içinde 32 bin üyeye ulaştı, fahri üyelerimiz Edirne geneline yayılmış durumda. Özellikle Nisan ayının başından itibaren köylerle ilgili yoğun çalışmalar yapıyoruz. Edirne gönüllüleri farklı şehirlere de ilham kaynağı oldu. Geçen yıl bir yaz okulu yapmıştık. Bu yıl ikincisini hazırlıyoruz. Aynı zamanda Avrupa’da bir tur düzenlemeyi amaçlıyoruz. Balkanlarda zaten yoğun bir faaliyetmiz var, önemli görüşmelerimiz oldu. Geçtiğimiz yıl İngiltere parlamentosunda bir konuşma gerçekleştirdik. Bu yıl ikincisini tekrar bir davete katılarak gerçekleştirdik. Edirne adına herkesin ne katkı koyarsa bunun şehrimize yararı olduğunu düşünüyoruz. Bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz.”
     Vali Hasan Duruer, “Bir gelişmeden bahsedeyim. Kalkınma Ajansı genel sekreteri bana uğradı. Önümüzdeki hafta içinde toplantı yapacağız; Özel İdare başta omlak üzere belediye, ETSO ve DSİ ile brlikte. Fizibnilte ile nasıl yapılableceği gündeme gelecek. Çok rahatıkla teknekerln gezebildği teknekerin geebildii bir alan haline gelecek. Bundan sonra Edir4ne Beldiyeis ve sivil toplum örgütleriyle birlikte güzel çalışmalar yapacağız. Edirne daha güzel şeylere layık. Burası dünya çapında bir kent, kültür sanat kenti olabilir. Edirne’yi  kreatif dediğimiz tasarım kenti haline getirebiliriz. Bir sinerji var ve bu sinerjiyi olumlu yönde kullanmalıyız.
Belediye Başkanı Recep Gürkan, burası Edirne’de yaşayan her bir vatandaşın mülküdür ve Edirne’de yaşayan her vatandaşın bu mülk üzerinde eşit bir hissesi var. O yüzden buraya gelen herkes kendi evine geliyormuş gibi hissetmeli. Yeni dönemde yerleştirmeye çalışacağmız başlıca anlayış bu olacak. Menzilahır’daki vatandaş da, Kocasinan’daki vatandaş da, Karaağaç’taki vatandaş da buraya rahatıkla girebilmeli. Çünkü belediyeler belki seçilene kadar bir siyasi parti kanunuyla seçildiği için siyasi söylemler yapabilir ama seçildikten sonra ‘şu mahalle bana çok oy verdi, bu mahalle bana az oy verdi’ gibi anlayışı benimsememiz söz konusu olamaz. Bugün geldiğmiz noktada çağdaş belediyecilik anlayışıyla da bağdaşabilir bir tutum değil. Biz şenlikere rituel ekleyelim dedik ve tiyatro sanatçısı arkadşalar bir canlandırma yaptı. Bu sefer farklı bir etkinlik olsun istedik. Edirne hak ettiği yerde değil. Çok bilindik bir sözdür, “Edirne’yi Balkanların başkenbti, parlayan yıldızı yapacağız” söylemi. Edirne, Osmanlı döneminde Balkanların parlayan yıldızı idi evet. Günümüzde Balkanları da kucaklayarak, onları da yol arkadaşı yaparak, bizim Edirne’nin emsali olabilecek şehirlerle, dünyada ve Avrupa’da, özellikle tarihi kent niteliği tşaıyan, Hırvatistan’daki Dubrovnik, İtalya’daki Floransa gibi şehirlerle kardeş şehir olmamız lazım. Vizyonumuzu daha d agenişletmeliyiz. Edirne’de yapılacak çok iş var. Bu anlamda bakir bir şehir Edirne. Ben şuna inanıyorum, bir taraftarn kentin tarihi dokusunu korurken bu bölgenin dışında kalan alanlarda da çağdaş şehirleşmenin ve modernleşmenin önünü açmak gerekiyor. Bu ikisi birbirine tezat konular değil, tam tersine birbirini destekleyen konulardır. Bu anlamda yeni bir bakış açısı geliştirmeliyiz. Edirne Belediyesi olarak ciddi çalışmalara başladık. Koruma amaçlı imar planında tuutn da sokak sağlıklaştırılmasına kadar. Sayın Valinin de burada olmasını şans olarak görüyorum çünkü kendisi özellikle tarihi kentlerle ilgili çok deneyimli. Bu tür değişim dönemlşerinde de deneyimli kişiliern bizimle birlikte olması ve yetkili konumda olması büyük bir şanstır ve biz de bu şansı değerlendirmek istiyoruz. Siyaset halka hizmet için var. Bunu hep birlikte başaracağız. Siyaset, toplumsal uzlaşmadan doğacak sinerjinin kenbt için kullnılmasına engel olmamalı, aksine destekleyici olmalı. Edirne ortak akılla yönetilmeli. Kim ne kadar tercürbeli olursa olsun Edirne’nin bir kişi tarafından yönetilmemesi gerektiği kadar büyük bir kent.
ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt: Biz ETSO olarak Edirne’nin ticaretinin tarafındayız. Edirne’nin ticaretinin gelişeceği, önümüzdeki dönemde esnaf eve tüccarlarımıza eğitim verilmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü gelen misafirlerimizi ağırlama noktasında ufak tefek sıkıntılarımız var. Belediye Başkanımızın da desteği ile esnaf odamızı da aramıza alarak bu sorunu aşmak durumundayız çünkü Edirne günden güne gelişiyor, her geçen gün ciddi turist alıyoruz, ciddi yatırımcılar geliyor onun için Edirne esnafı ve tüccarı ufak tefek hatırlatmalarla yolun bu tarafına çekmeliyiz.  dedi.

 111 total views,  2 views today

Next Post

Rektör Prof.Dr. Yener Yörük’ten Sanatçılara Ziyaret

2014 Pazartesi günü başladı. Geniş katılımın olduğu şenlik programında sanattan spora, müzikten eğlenceye kadar birçok aktivite yer alıyor. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yener Yörük şenliklerin ilk gününde, üniversitede konserler vermek için gelen Hayko Cepkin, Bengü ve Kubat ile ‘Beyaz Kampüste’ gösterisini gerçekleştiren şovmen Beyazıt Öztürk’ü Balkan Yerleşkesi’nde bulunan konser alanındaki […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp