Edirne Haziran’da Lavanta Kokuyor

admin

2. Edirne Lavanta Tarla Günleri Başlıyor

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün bu yıl 2. Sini düzenleyeceği “2. Edirne Lavanta Tarla Günleri” 11 Haziran 2019 Salı Günü Saat: 10.00’da Kocasinan Mah. D-100 Karayolu üzeri- Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde gerçekleşecek.

Bölgemizde tarımsal çeşitliliği ve verimliliği arttırmak, aynı zamanda tarım odaklı kültür turizmine

destek amacı ile 10-16 Haziran 2019 tarihlerinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen  “II. Edirne Lavanta Tarla Günleri” etkinliklerine tüm vatandaşları davet eden Enstitü Müdürü Adnan Tülek, “Edirne Haziran ayında Lavanta kokacak” dedi.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün bölgede lavanta tarımını geliştirmeye ve model oluşturmaya yönelik çalışmalar sonuç vermeye devam ediyor. Edirne ve Trakya’da yaygınlaştırma, farkındalık yaratma, Edirne’nin tanıtımına katkı için geçen yıl yapılan ve büyük ilgi gören etkinlikleri sürdürebilir kılmak için bu yılda lavanta hasadına denk gelecek 10-16 Haziran 2019 tarihlerinde Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği işbirliği ile Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü yerleşkesi ve Karaağaç tarlalarında ‘2. Edirne Lavanta Tarla Günleri’ etkinlikler düzenlenecek.

TÜLEK: EDİRNE’DE LAVANTA TARIMINI SÜRDÜREBİLİR OLMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLMEKTEDİR

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Adnan TÜLEK: ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümümüz ile yaklaşık 6 yıldır yaptığımız çalışmalar ve deneme üretimleri sonucu lavanta bitkisinin hasadına denk gelen dönemde yaptığımız tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarımıza ‘Edirne Lavanta Tarla Günleri’ adı altında etkinlikler ekledik. Geçen yıl yaptığımız etkinlikler sonucu lavanta tarımı konusunda farkındalık oluştu. Çocuklarda doğa ve tarım sevgisinin gelişimine katkı sağlandı. Yerel halkın lavanta yetiştiriciliği konusunda ilgisi arttı. Lavanta konusunda yapılacak yatırımın geri dönüşünün olabileceği yerel halk tarafından görüldü. Amacımız Trakya’da özellikle verimi düşük arazilerinde lavanta tarımını sürdürebilir kılıp köylerde üretim, pazarlama döngüsünü teşvik etmeye çalışıyoruz. Geçen yıldan bu yana çok sayıda tarım girişimcisine ve çiftçiye bilimsel destek sağladık. Bir kısım çiftçi ya da çiftçi adayının üretim planlamasına yardımcı olduk. Bu yılda lavanta hasadı döneminde yapacağımız etkinliklere herkesi bekliyoruz. Bu yılda ev sahipliğimizde 10-16 Haziran 2019 tarihlerinde  bakanlığımız, valiliğimiz himayesinde gerçekleşen etkinliklere herkesi bekliyoruz.’ diye görüş bildirdi.

BACIOĞLU: EDİRNE’Yİ LAVANTA İLE FARKLI AÇIDAN TANITTIK. YAKLAŞIK 15 BİN KİŞİ ENSTİTÜMÜZÜN TARLALARINI ZİYARET ETTİ.7-8 MİLYON KİŞİYE TANITIM ANLAMINDA ULAŞTIK

Edirne Tanıtım Turizm Derneği yönetim kurulu başkanı Bülent BACIOĞLU: Trakya Tarımsal Araştırma Müdürlüğü’nün lavanta tarımı üzerine başlatmış olduğu çalışmalar bizim de dikkatimizi çekti. Edirne’nin tanıtımına farklı bir açıdan destek vermek için enstitümüz ve sektör temsilcileri ile güzel bir işbirliği, eşgüdüm içinde çalışma örneği sergiledik. Geçen yıl etkinliğin planlama aşamasında her iki kurum yaptığı toplantılarla organizasyon şemasını, etkinlik takvimini belirledi ve sektör ile de görüşmeler yapıldı. 30 a yakın gönüllü takımı ile kısa sürede belirlenen takvim çerçevesinde özetle; okul öncesi ve 1. sınıf öğrencilerine yönelik uygulamalı etkinlikler, müzik, gastronomi, drama, fotoğraf ve resim çalışmaları gerçekleştirildi. Etkinliğin ilk gününün sabahında lavanta kokuları içinde yoga egzersizleri, “Edirne Lavanta Kokacak” Projesi açılış programı, Lavanta yetiştiriciliği bilgilendirme konuşmaları, lavanta hasadı ve çiçeklerinden yağ çıkarma etkinlikleri gerçekleştirildi. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Karaağaç Lokasyonu Lavanta Bahçesin de halka açık etkinlikler, fotoğraf çekimleri, Belediye Bandosu ve roman saz ekibi konserleri, Pe-Re-Ja ve Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği stantları ile tanıtım yapıldı. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Karaağaç Lokasyonu Lavanta Bahçesin de fotoğraf çekimi ve bahçenin gezi için açık tutulması sağladı.

Etkinlikler Sonucunda; Yerel ve ulusal basında çok sayıda haber, fotoğraf ve köşe yazısında etkinlikler yer aldı. Ulusal basında çıkan haberler sonucunda kısa bir sürede çok sayıda il dışından ziyaretçi bahçeyi ziyaret etti. Her iki lokasyonda yapılan etkinliklere yaklaşık on beş bin civarında ziyaretçi katıldı. Hesaplamalarımıza göre onlarca etkinlik, yüzlerce haber ve sosyal medya paylaşımı ile 7-8 milyon kişi bu etkinlikler ve Edirne Lavanta Tarımı ile ilgili bilgi sahibi oldu.

Yazılı ve görsel basın haberleri, fotoğraf sitelerindeki paylaşımlar, sosyal iletişim ağlarında ki paylaşımlar ile milyonlarca kişi etkinliklerden ve Edirne’de lavanta yetiştiriciliği hakkında bilgi sahibi olmuş oldu. Geçen yılın yerel destekçileri başta Pe-Re-Ja ve Ciğerci Bahri Bey etkinliğin başarılı olmasında maddi destek sağladı.

Başta bakanlığımız adına Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve emek veren gönüllü çalışanlara, bu etkinlikler sonucu bizlere olumlu geri bildirim verenlere, etkinliklerin tanıtımında büyük rol oynayan basın mensuplarına çok teşekkür ederiz. Bu yıl da farklı etkinlikler, farklı renklere şahit olmak için tur operatörlerini, blogger, gezgin turistleri bir anlamda ‘Mor Terapi’ diye de adlandırdığımız günlerde Edirne’ye bekliyoruz’ dedi.

 1,857 total views,  2 views today

Next Post

Edirne'nin Lavanta tarlaları ziyaretçi akınına uğruyor.

Edirne’nin gururu Pereja’nın ana sponsorluğunda, Edirne’deki tarımsal çeşitliliği ve Gastronomi turizmi artırmak amacıyla bu yıl II.’ncisi gerçekleştirilen Edirne Lavanta Tarla Günleri’nin açılışı Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde Lavanta Tarlasında gerçekleşti.  Buradaki törene Edirne Valisi Ekrem Canalp ve eşi Dr Ayten Canalp, Vali Yardımcısı Ali Uysal , 24. Dönem Edirne Milletvekili Kemal […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp