Edirne İçin Bir Adım Öne Çıktılar

admin

Edirne’de son günlerde bazı okulların bahçelerinde yaşanan ağaç kesimlerinin durdurulması ve yaşanılan hassasiyetleri iletmek için görüşme talebinde bulunan çevreciler Vali Hasan Duruer ile görüştü.

 

Edirne Kent Konseyi, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Edirne Doğal Yaşamı ve Hayvanları Koruma Derneği, Doğal Yaşamı Koruma Derneği, Anadolu Öğretmen Lisesi Yetişenler Derneği, Edirne Halk Meclisi ve Öğretmen Lisesinden öğretmenlerin Vali Hasan Duruer ile görüşmesi olumlu sonuç verdi. Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi bahçesinde bulunan bazı ağaçlar kesilmekten kurtarıldı.

 

Vali ile görüşen heyet içinde; Edirne Kent Konseyi Başkanı Özer Demir, Yönetim kurulu üyesi Sabahattin Yıldırım, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Nezih Atsız ve Ali Erol, EDHAYKO başkanı Nurhan Demirci Kalender, Yönetim kurulu üyesi Gülçiçek Korkut Akçay ve Feyzi Deveci, Edirne Anadolu Öğretmen Lisesinden Yetişenler Derneği Başkanı Hasan Tahsin Yılmaz, Yönetim kurulu üyesi Esen Ürey, DAYKO Edirne Temsilcisi Bülent Bacıoğlu, Edirne Halk Meclisi Derneği Başkanı Şükrü Benli, Yönetim Kurulu üyesi Ali Tamer Kuday, Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi Öğretmenlerinden İsmail Deniz, Abdullah Gülgün, Selma Gülgün vardı.

 

Edirne Valisi Hasan Duruer ile birlikte; Valilik Peyzaj Danışmanı ve Edirne Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Hatice Gül ile Paşaçayırı mevkiinde Garden Orman olarak düzenlenecek Gazi Ormanı’nda buluşan heyet burada yaptığı görüşmede öncelikle ağaç kesimi devam eden Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi bahçesinde kesilmemesi gereken ağaçların kesiminin durdurulmasını istedi. Vali Hasan Duruer tarafından olumlu karşılanan talepten sonra heyet adına söz alan Kent Konseyi Başkanı Özer Demir; “Sayın valim biz arkadaşlarla toplandık ve bazı maddeler çıkardık. İlk geldiğinizde de sizi ziyaret edip birçok konuda teşekkür ettik. Dikilen ve dikilecek ağaçlarla ilgili de mutluluk duyuyoruz. Bununla ilgili bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bu konuda bir derdimiz yok, bu konuda bizde elimizden geleni yapmak isteriz. Mesela okulumuzdaki ağaçlar kesiliyor, okulumuzda bir şey yapılacaksa o okulda yaşayanlar da var. Okulun öğrencisi, öğretmenleri var, o ağaçların gölgesinden yıllardır faydalanan. Anadolu Öğretmen Lisesi bahçesinde çocukların altında oturduğu ders çalıştığı ağaçlar işaretlenmiş. Bir de orada yaşayanlar tarafı var. Burada söz söylemeye o insanların da hakkı vardır değil mi? Oradaki öğrencilerin hakkı var mı? Tamam, peyzaj önemli ve birçoğuna biz de katılıyoruz. Evet, biz de gördük, birçoğu doğrudur. Ama kesilmemesi gerekenlerde var. Tek tek öğrencilerle birlikte dikilmiş ağaçlar var. Kimseye bir şey sorulmadan, nasıl bir komisyonla bunların belirlendiğini, karar verildiğini bilmiyoruz. Bizimle paylaşılmadığı için kesilecek ağaçlar nasıl tespit edildi? Selimiye’den örnek verildi, Meriç köprüsü başında ağaçlar kesildi. Önceden köprüden çok güzel fotoğraflar çekiliyordu. Ağaçlar kesildikten sonra ortaya garip ucube binalar ortaya çıktı şimdi oradan kimse fotoğraf çekmek istemiyor” dedi.

 

Edirne’de ağaç kesimleri konusunda Vali Duruer;“Ağaç dikmek peyzaj değildir. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir mimari eser ağaçla örtülmez. Ağaç dikilir, nasıl dikilir? Peyzajını yaparsınız, dikersiniz. Bakın; Mimar Sinan Selimiye’yi yaptığı zaman ikiyüzbin tane gül siparişi veriyor. Neden çınar veya çam ağacı siparişi vermiyor da gül siparişi veriyor? Hiç düşündünüz mü bunu? Ağaç dikilir, nasıl ağaç dikilir? Bodur ağaçlar dikilir. Edirne’deki tarihi eserlerin tamamı şu an gözükmüyor. Peki, nasıl tarihini anlatacaksınız, Edirne’nin tarihini? Formu bozulanlar kesilir, çürüyenler kesilir, tarihi yapıları görünümünü kapatanlar kesilir. Onların yerine yeni peyzaj yapılır. Bakın Tac Mahal’i örten bir ağaç yoktur.” dedi.

 

Ağaçlarla birlikte yaşamaktan mutlu olduğunu belirten Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Nezih Atsız da; “Sayın Valim biz bu ağaçlarla yaşamayı seviyoruz. Ağaçla yaşamak güzel bir şey. Biz ağaçsız bir Edirne’yi hiç düşünmedik. Kediler, kuşlar, köpekler, biz bunlarla yaşamayı sevdik. Onlarsız yaşamı düşünmedik. Var olanları korumaya çalışıyoruz. Kedisi, kuşu, köpeği bu ağaçlar olmadan yaşayamaz, bizlerde bu dostlarımızla birlikte yaşamaktan mutluyuz. Lütfen bu hassasiyetlerimizi de göz ününde bulundurun.” dedi.

 

EDHAYKO Başkanı Nurhan Demirci Kalender de; “Şehir içinde de çok az ağaç var. Bizde bundan rahatsız oluyoruz.” dedi.

 

Vali Duruer; “Evet rahatsız oluyorsunuz, haklısınız. Niye? Bütün çevreyi katlettik. Elbirliğiyle vatandaşla belediyeyle katlettik. Katlettiğimiz için gördüğümüz ağaçlar ya okullar bahçesinde ya mezarlıklarda. Başka var mı? Yok. Çünkü parklarımız yok yeşil alanlarımız yok. Formu bozulan, görüntüyü engelleyen, tarihi eserleri örten ağaçları kesiyoruz. Yapılması gerekeni yapacağız. İlk peyzaj düzenlemesini Vakıflar bahçesinde ve Vali konağının bahçesinde yapıyoruz. Bizim sıkıntımız şu; biz ağacı sadece mezarlıklarda görmeye alıştık. Tarihi eserlerin okul bahçelerinde görmeye alıştığımızdan dolayı sıkıntımız var. Benim valilik olarak parasını verdiğim getirttiğim 35 bin tane Karaağaç ve Karaçam var.  Kapıkule ve Karaağaç yoluna bunlardan diktik ve dikmeye devam ediyoruz. Belediye’nin yetkileriyle Valiliğinkileri karıştırmayın. Dünya kadar yeşil alan katledilirken niye karşı çıkmadınız? Hepsine niye karşı çıkmadınız? Niye hepsini mahkemeye vermediniz? Dünya kadar yeşil alan katledilmiş, binalar dikilmiş, vatandaşın nefes alacak yeri yok.”dedi.

 

DAYKO Edirne temsilcisi Bülent Bacıoğlu; “Şehrimizdeki çirkinlikleri kaldıralım, peyzajı düzenleyelim fikri hem turizm hem de doğasever olarak çok heyecanlandırdı.” diyerek sözlerine şöyle devam etti; “Ama kamuoyu dediğimiz bir olgu var ve bu kamuoyu içinde sivil toplum örgütleri var. Biz bu çirkinlikleri kaldırırken, çirkin binalardan da bahsediyoruz. Mesela Maarif Caddesindeki beş katlı binaları yıkalım hep beraber yanınızdayız.

Edirne’deki tüm yeşil alanların katledilmesine karşı çıktık, şu an komisyon oluşturduk, bilgi edinme kanunuyla birlikte işlem başlattık. Belediye başkanı da geçenlerde dedi ‘niye ağaç kesiliyor onlara karşı çıkmıyorsunuz’. İki arada kaldık. Bizim hiçbir art niyetimiz yok, amacımız sadece üzüm yemek, ağaçları nasıl daha iyi koruyabiliriz, şehrimizin tarihini, yeşil alanını nasıl koruyabiliriz bütün derdimiz. Tarihi yapıların, eserlerin siluetinin korunmasında hemfikiriz. Ama Meriç İlkokulu’nun bahçesindeki veya 80. Yıl Lisesinin bahçesindeki ağaçların kesilmesini nasıl ifade edebiliriz. Çünkü arkasında sabun kalıbı gibi bir betonarme bina varken.” dedi.

 

“Edirne şehir merkezinde peyzaj düzenlemesi için bir kurul oluşturalım, birlikte tespit edelim.”  fikrine gayet sıcak yaklaşan Vali Duruer; “Tamam oluşturalım, katılıyorum. Ben her fikre açık olan bir insanım, gizli saklı hiçbir şeyim yok. Bu hafta içinde sivil toplum örgütlerini toplayıp bilgi vermek istiyorum.” dedi.

 

Bir tatil gününde herkes dinlenirken duyarlı kentliler hafta sonlarında yaşam alanı olan yerlerin korunması için bir anlamlı görüşmede bulundular. En önemlisi da öğrenciliklerinde altında oturdukları Edirne Anadolu Kız Öğretmen Okulu Vali çevreci heyet ile incelemelerde bulundubahçesindeki ağaçların kesilmesi kararı rafa kalktı. Diğeri de kent merkezi peyzaj düzenlemesi için çevrecilerle birlikte kurul oluşturulması kararıdır.  Böylece duyarlı yurttaşlar bir kez daha bir adım öne çıktılar.

 203 total views,  2 views today

Next Post

ALTUĞ “Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak”

Bizler Beykentliyiz, Çevreye değer veririz. Geleceğimiz için, Durmadan fikir üretiriz. Edirne  Özel Beykent Koleji  İlköğretim Müdürü  Halil Altuğ yaptığı açıklamada   3. sınıf öğrencilerinin,”Kendimizi İfade Etme Yollarımız Teması altında işledikleri  Reklamlar ve Biz ünitesinin “Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak” adlı sonuç etkinliğini tüm okula yapılacak iki günlük bir program eşliğinde tamamladıklarını belirterek […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp