Edirne için büyük gün. Türkiye Avrupa’ya Hızlı Trenle Edirne’den bağlanacak.

admin

Halkalı-kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Çerkezköy-kapıkule Kesimi Yapım İşi Temel Atma Töreni 25 Eylül 2019 Çarşamba günü gerçekleşecek törenle çalışmalara resmi olarak start verilecek. Türkiye’yi Avrupa’ya Edirne’den bağlayacak dev tarihi Projede deyim yerindeyse İlimiz bugün önemli bir güne tanıklık edecek. Avrupa Birliği’nin Ulaştırma ve Hareketlilik’ten Sorumlu Komisyon Üyesi Sayın Violeta Bulc “Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Temel Atma Töreni” münasebetiyle Edirne’de olacak.

Karaağaç Tarihi Tren Garı’nda 25 Eylül Çarşamba günü saat 11.30’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak olan program, Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Celal KOLOĞLU, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan UYGUN,AB ve Dış ilişkiler Genel Müdürü ve Program Otoritesi Başkanı Erdem DİREKLER, Edirne Valisi Ekrem CANALP, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian BERGER, AB Ulaştırma ve Hareketlilik Komisyoneri Violetta BULC; T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN’ın açılış konuşmaları ile devam edecek. Saat 12.20’de sahaya canlı bağlantı yapılarak çalışmaların fiili olarak başlatılması gösterisi ve ardından tören kapanışı gerçekleştirilecek. Temel atma törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, AB Ulaştırma ve Hareketlilik Komisyoneri Violeta Bulc da katılacak.

Türkiye’nin Avrupa Birliğine bağlanmasını sembolize eden Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Türkiye ve AB için stratejik öneme sahip. Projenin Halkalı-Ispartakule, Ispartakule-Çerkezköy ve Çerkezköy-Kapıkule olmak üzere 3 kısımdan oluşuyor. Projenin 155 km’lik Çerkezköy-Kapıkule kesiminin inşasının Avrupa Birliği ve ülkemizin ortak finansmanıyla gerçekleştirileceği ve toplam 275 milyon euro AB fonu kullanılacağı, 76 km’lik diğer kısımlarının da eş zamanlı olarak TCDD Genel Müdürlüğü tarafından milli bütçe imkanlarıyla inşa edileceği ifade edildi.

 523 total views,  2 views today

Next Post

Trakya’nın Coğrafi İşaretli Ürünleri Bu Fuar’da Tanıtıldı

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Ankara Ticaret Odası (ATO) ev sahipliğinde düzenlenen 2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda fuara katılan Malkara, Keşan, Edirne ve Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odaları coğrafi işaretli ürünlerini tanıttı. ATO Congresıum’da düzenlenen 2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp