Edirne İl Eğitim Tarihi Müzesi açılışı gerçekleştirildi

admin

Gençlerimizin; millî, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; sanat eserleri, müze ve anıtlar gibi millî değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında nesneler aracılığıyla bağlantı kurarak, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla; Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde mevzuat hükümleri doğrultusunda her ilde bir “Eğitim Tarihi Müzesi”nin oluşturulması planlanmıştır.

Bu planlama çerçevesinde oluşturulan “Eğitim Tarihi Müzeleri” ile ülke genelinde müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı hâline getirilmesi amaçlanmıştır.

Bu amaç çerçevesinde; Edirne genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objeler Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından tespit edilerek, bir araya toplanmıştır.

Tüm bu çalışmalar sonrasında, Edirne Lisesi bünyesinde bulunan müstakil binada, Edirne’mizde geçmişte kullanılan eğitim materyallerinden oluşan “Edirne İl Eğitim Tarihi Müzesi” kurulmuştur.

Edirne İl Eğitim Tarihi Müzesi’nin açılışı, Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Vali Yardımcısı Dr. Yusuf Güler, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Alpaslan Doğan, İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, okul yöneticileri ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

Tören, Saygı duruşunda bulunulmasının akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, yapmış olduğu konuşmasında: “Geçmişini bilmeyen, geleceğe yön veremez düsturu içerisinde Bakanlığımız Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilimizde kurulması planlanan İl Eğitim Müzeleri tamamlanmış ve 24 Kasım 2017 tarihi itibariyle 81 ilimizde aynı anda ziyarete açılmaktadır.

Açılışını gerçekleştireceğimiz müze ile çocuklarımız geçmişten, geleceğe eğitimde nelerin olduğunu, hangi araç ve gereçler kullanıldığı görme imkânı bulacaklar. Müzemizi ziyaret eden, özellikle genç öğretmenlerimizin ufuklarının genişleyeceğine inanıyorum. Edirne İl Eğitim Müzemizin Açılışına katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum, müzemizin hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Vali Günay Özdemir, 24 Kasım Öğretmenler Günü gibi özel bir günde böylesine tarihi bir müzenin açılışını gerçekleştiriyor olmamız eğitim için çok önemli bir faaliyet olduğunu söyleyerek, müzenin oluşturulmasında emeği geçen herkese teşekkür etti ve hayırlı olmasını diledi.

Vali Günay Özdemir ve beraberindekilerin, Edirne İl Eğitim Tarihi Müzesi’nin açılış kurdelesini kesmesi ve müzeyi gezmelerinin ardından açılış töreni sona erdi.

 

 

 

 245 total views,  2 views today

Next Post

“Türkiye İYİ Parti ile İYİ Olacak”

İyi Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Mehmet Tolga Akalın ve Edirne İl Başkanı Avukat Mete Türkay’ın katılımlarıyla Edirne Sivrikaya Restaurant’ta bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında ilk  olarak konuşma yapan İyi Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Mehmet Tolga Akalın İyi Parti’nin Edirne’deki çalışmaları ve Genel Başkan Meral AKŞENER’in Edirne’ye gelişiyle […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp