Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde “Kudüs” konulu fotoğraf sergisi açıldı

admin

Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde,

Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu.

Varıp eşiğine alnımı koydum,

Sanki bir yeraltı nehri kaynıyordu.”

Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde

Götür müslümana selam diyordu

Dayanamıyorum bu ayrılığa

Kucaklasın beni İslâm diyordu

Ben Filistin’im… Toprağımda çocuklar büyümez benim… Üzerlerine salınan bombaları uçurtma zannederler. Tel örgülerden salıncaklara kurulurlar… Beton yığınları arasında korkuları sıkışıp kalır çocukların… Uyumak istemez benim toprağımın çocukları… Onlar bilirler uyumanın ölüm demek olduğunu… Uyumak bombalardan kaçamamaktır benim toprağımda… Uyumak annesinin elini bir daha tutamamak, babasının dizine başını koyamamaktır. Sahilde top oynarken şehadetin ne demek olduğunu bilir benim toprağımın çocukları… Oyun oynarken yakalar ölüm onları…

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde, Filistinli gazeteci Saeed Qaq´ın fotoğraflarının da yer aldığı “Kudüs” konulu fotoğraf sergisi, Edirne Valisi Günay Özdemir’in katılımıyla açıldı.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü Fuaye Salonu’nda 12 Aralık 2017 Salı günü açılan sergiye, Edirne Valisi Günay Özdemir, İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, kurum müdürleri, parti il temsilcileri, sivil toplum örgüt temsilcileri ve okul yöneticileri katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, yaptığı konuşmada, “Üç semavi dinin kutsal mekânlarının bir arada yer aldığı, ilk kıblemiz Harem-i Şerif’in kalbinde her daim nur gibi parladığı, peygamberler şehri Kudüs’ün kutsiyetinin müdafaası sadece Müslümanların değil, tüm insanlık için önemli bir görevdir.

Bölgemizle birlikte tüm dünyada, vicdanın, adaletin, karşılıklı saygının tesisinin sürdürülebilmesinin mihenk taşı, Kudüs’e sahip çıkabilmektir.

Tarihte, Kudüs’ün özel dini yapısına ve bundan kaynaklanan mahremiyetine saygı duyulmadığında ne kadar acılar çekildiğinin pek çok örneği vardır.

Kudüs’te, Filistin’in Birleşmiş Milletler kararıyla defalarca tasdik olmuş haklarını yok sayan her adım, farklı dinlere mensup insanların bir arada yaşama idealine vurulmuş bir darbedir.

Bölgedeki huzur ve güvenliğin şartı olarak gördüğümüz 1967 sınırlarında, başkenti Kudüs olan, egemen, bağımsız Filistin Devleti talebinden vazgeçilmesi mümkün değildir.

İsrail’in Kudüs’ü ilhak kararı toplumda hiçbir zaman kabul görmemiştir. ABD’nin bu kararı da yok hükmündedir. Kabul görmemelidir.

Kudüs Filistin’in başkentidir. Kudüs’te barış dünyaya barış getirecektir.

Biz Edirne İl Millî Eğitim olarak Mescid-i Aksa’da çocukların ölmesini istemiyoruz, çocukların ellerinde taş görmek istemiyoruz. Tam bağımsız, başkenti Kudüs olan Filistin Devletinde çocukların ellerinde kitapları ve defterleri ile beraber okula gittiğini görmek istiyoruz.

Biz Filistin’de kadınların itilip yerlerde sürüklendiğini, Rachel gibi tankların altında ezildiğini değil, kadınların bir anne olarak, bir kadın olarak itibar gördüğü başkenti Kudüs olan Filistin Devleti görmek istiyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerimizle, fazla bir şey yapamamanın ızdırabını çekerken bu haklı davada bizi yalnız bırakmaya Sayın Valime, siyasi parti il başkanlarına, Eğitim sendikalarının başkanlarına ve tüm misafirlerimize teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Saygılarımla.” Dedi.

Edirne Valisi Günay Özdemir, yapmış olduğu konuşmasında: “İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak günümüzün hassas konularından birisi olan, bütün dünya tarafından da hassas olarak değerlendirilen Kudüs konusunda yaptıkları bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Kudüs, tarih boyunca farklı düşünce ve inançtaki insanların ortak bir yeri ve ortak yaşama biçiminin olduğu bir yerdir. Günümüzde farklı düşünce ve inançtaki insanların ortak yaşam biçimini, beraber yaşama düşüncesini geliştiremezsek dünyada barış ve huzurun olmayacağı her zaman görülmüş.

 

Edirne, Osmanlı medeniyetinin kurulduğu, farklı inanç ve düşüncedeki insanların kendi inanç ve düşüncelerini yaşayarak ortak yaşama biçiminin nasıl oluşturulduğunun gösterildiği bir medeniyettir. Burada kurulan bu medeniyet İstanbul’da, Kudüs’te, Avrupa’da, dünyanın her yerinde de uygulamaya geçtiği zaman huzur ve barışın geldiğini ve insanların mutlu olduğunu, hep beraber tarih boyunca yaşamışız. Bundan sonrada ancak bu şekilde bir inanç ve düşünceyle farklı inanç ve düşüncedeki insanların ortak yaşama biçimini geliştirdiği bu ortak yaşama biçiminin insani değerlerle, inanç değerleriyle eğer temellendirilebilirse dünyaya huzur ve barışın geleceğini bütün dünyaya anlatmamız gerekiyor. Sivil toplum örgütleri, halkımız bu konuda bütün siyasi partilerin tamamı gerçekten hassas bir şekilde bu konuya sahip çıktılar. Bundan sonrada bütün Türk halkı Kudüs’e, Kudüs barışına, bu davaya sahip çıkacaklarına inanıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Edirne Valisi Günay Özdemir ve beraberindekiler sergiyi gezdiler.

 174 total views,  2 views today

Next Post

Lezzetin Durağı Edirne

  İzmir Fuarcılık AŞ (İZFAŞ), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ve İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) tarafından düzenlenen İzmir Gastronomi Turizm Kongresi’nde dünyanın önde gelen gastronomi, turizm uzmanları ve eğitimcileri bir araya geldi. Edirne Belediyesi’de kongre kapsamında düzenlenen fuarda kentin tüm lezzetleri tanıtıldı.                 Gelişen turizmin ihtiyaçlarına […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp