Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Kayıt Merkezinden Uluslararası Bir Başarı Daha

admin

Doğru ve güvenilir kanser kayıtçılığı etkin bir kanser kontrol programının en önemli basamağıdır. Kayıtçılıkta amaç; mücadeleyi nasıl ve neye karşı yapacağımızı gösterir, politikalarımızı belirler ve programlara yön verir. Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı düzenli aralıklarla yeterli kalite, tamlık, geçerlilik vb. kriterlere uyan Kanser Kayıt Merkezi verilerini yayımlamaktadır.

Edirne Sağlık Müdürlüğü Kanser Kayıt Merkezi Türkiye’de aktif kanser kayıtçılığı yapan ilk 8 ilden biri olup; referans tarihi 2004’tür. Kanser Kayıt Merkezimiz tarafından hazırlanan 2004-2007 verileri IARC (İnternational Agency For Research On Cancer – Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı) tarafından kabul edilmiş olup; “Beş Kıtada Kanser” kitabının 10. versiyonunda yayımlanmıştır.

Ayrıca 2004-2012 yıllarına ait çocukluk çağı kanserleri verileri de Dünya Sağlık Örgütünün kalite değerlendirmelerinden geçmiş ve uluslararası “International Incidence of Childhood Cancer 3” serisinde yayımlanmıştır.

Kanser Kayıt Merkezimiz tarafından hazırlanan 2008-2012 verileri de IARC (İnternational Agency For Research On Cancer – Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı) tarafından kabul edilmiş olup, “Beş Kıtada Kanser” adıyla yayımlanmakta olan bu kitabın 11. versiyonunda yayımlanmış ve bu versiyonda ülkemizin 7 ilinden ve Edirne’den gönderilen veriler yer almıştır.

Bu konuda emek sarf eden tüm personelimizi göstermiş oldukları gayretli çalışmalarından dolayı tebrik ediyoruz.

 

 161 total views,  2 views today

Next Post

Safir Koleji velileriyle kahvaltıda bir araya geldi

Edirne Safir Koleji veli ve öğretmenleri kahvaltıda bir araya geldi. Veliler ve öğretmenler tanışıp kaynaşırken sene içinde yapılacak akademik ve sosyal faaliyetler hakkında konuştular.               İlkokul öğrenci ve velileri sınıf öğretmenleri ile bir araya gelirken, ortaokul ve lise grubu velilerimiz, öğrencilerimizin mentör öğretmenleri ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp