Edirne ile Haskova arasında iş formu görüşmesi yapıldı

admin

ETSO’da Edirne Haskova İş Formu ve İkili Görüşmeler  yapıldı. Burada yapılan  toplantıya Edirne Valisi  Dursun Ali  Şahin,  Trakya Üniversitesi Rektörü prof Dr. Yener Yörük, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya  Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın ETSO Yönetim Kurulu Başkanı  Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren, meclis üyeleri Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan  Eski ve Yeni Küçük Sanayi Sitesi  Başkanları  Demirciler ve Kaynakçılar Oda Başkanı, EKYDD başkanı   Haskova Valisi  Dolari Bolivanov, Haskova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yancho Yanev, ile Edirne ve Bulgaristan’dan girişimciler katıldı.

Edirne ile Haskova arasında iş formu görüşmesi yapıldı (3)

 

 

 

 

 

 

 

İlk olarak söz alan ETSO yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt. Edirne ve Haskova iş formunun başarılı olması dileği ile başladığı konuşmasında daha sonra, “ AB ülkeleri arasında en yakın komşumuz olan Bulgaristan ile işbirliği ve ticari ilişkilerin gelişmesi bizleri heyecanlandırıyor.

Burada toplanmamıza vesile olan bu süreçte gerçek anlamda toplumun sesine kulak veren başta, Valimiz Dursun Ali Şahin Belediye Başkanımız Recep Gürkan olmak üzere bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

HASKOVA İLE TİCARİ İLİŞKİLERİMİZ ÜST DÜZEYDE

Hedefimiz, işadamlarımızın önünü açmak gerekli iş ortamını sağlamak, oluşturulan karlı ortaklıklar ile bölge ekonomisine ivme kazandırmaktır. Ben bu hedefi ticaret odası olarak gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Haskova Ticaret ve Sanayi Odasıyla yıllardır süren ve yakın zamanda yenilediğimiz bir işbirliği anlaşmamız var. AB projeleri kapsamında her platformda gerçekleştirdiğimiz ortak girişim ve aktivitelerle, her iki oda olarak sınırları aşmayı başardık.

Edirne ile Haskova arasında iş formu görüşmesi yapıldı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Her iki kurum arasındaki bağ güçlendi telefon ve meyille iletişim kurabiliyoruz. Sanki birlikte çalışan mesai arkadaşları gibi işleri yürütüyoruz.

Her zaman olduğu gibi, bu ortamın da fırsat olacağı inancındayım. Bizler sınırları aştık işadamlarımız için her türlü girişimi gerçekleştiriyoruz. Yakın zamana kadar önümüzde en büyük sorun oluşturan vize konusu yüzünden sorunlar yaşadık. Onlara sınırları aştıramadık. İşadamlarımızın bazı inisiyatiflere sahip olması gerektiği  kanısındayız Haskova’lı meslektaşımızın katkısı ile bir engeli daha aştık. Her zaman ziyaretler ticaretin de başlangıcı olur. Bugün aramızda  kozmetik sanayi,  inşaat,  mobilya, deri, tekstili, hazır giyim, nakliye, tarım ürünleri iş dalından işadamlarımız  var.

Edirne ile Haskova arasında iş formu görüşmesi yapıldı (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu toplantının her iki tarafa da ufuklar açmasını dilerim Bulgar girişimcilerimize her  zaman yardımcı olmaya hazırız.” dedi

Daha sonra söz alan Haskova Ticaret ve sanayi Odası Başkanı  Yancho Yanev Haskova  Ticaret Odasının  faaliyetleri hakkında  açıklamalarda bulundu.  Ardından söz alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkler, Bulgarlar ve Yunanlıların kaderin bir araya getirdiği milletlerdir. O nedenle birbirimizi sevmek iyi geçinmek bunun sonunda ise ticaret yapmak zorundayız.

Edirne ile Haskova arasında iş formu görüşmesi yapıldı (5)

 

 

 

 

 

 

 

 

BELEDİYE OLARAK İŞADAMLARIMIZA TAM DESTEK VERİYORUZ

Bir belediyeci olarak şunu çok görüyorum. Farklı ülkelerde farklı belediyelerle ilişkilerimiz oluyor. Bu ilikiler genellikle belediye çalışmaları ve sosyal, kültürel ilişkiler düzeyinde oluyor. Bu ilişkiler baştan çok güzel başlıyor.

Bunlar ekonomik ilişkilerle desteklenmezse kayboluyor. Marx’ın da belirttiği gibi,  insan bilincinin temelini ekonomi oluşturur. Ülkelerin de şehirlerin de lokatif sektörü ticarettir.

Edirne ile Haskova arasında iş formu görüşmesi yapıldı (8)

 

 

 

 

 

 

 

 

Ben tüccar değilim yalnız hem Edirne’den hem Bulgaristan’dan Edirne’de iş yapmak isteyen  ticaret insanlarının önünü açmak ve karşılaşacakları problemlerini kaldırmak görevimdir . O nedenle Bulgaristan’dan gelen işadamlarına  samimi olarak belirtmek isterim ki Edirne sizi bekliyor. Çalışmalarınızda başarıla diliyorum” dedi .

Haskova valisi  Stanslev Dechev Haskova’nın konumu coğrafi ve ticaret yapısı hakkında bilgi verdi. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin toplantıda yaptığı konuşmasında, “iki komşu ülkenin iki komşu ilinin ticaret erbabı, ile birlikteyiz. Bizim Bulgaristan’a açılan  karşılıklı iki sınır kapımız bulunmaktadır. Bu sınır kapısından her gün üç bine yakın tır girmektedir.

Edirne ile Haskova arasında iş formu görüşmesi yapıldı (6)

 

 

 

 

 

 

 

 

 EDİRNE7NİN TARIM ALETLERİNDEN BULGARİSTAN DA YARARLANMALI

Bölgemiz ticari erbabından elli kişi dahi yoktur ki, Bulgaristan’da ticaret yapabilsin. Birbiri ile yakın olan iki il birbirleriyle  daha  üst düzeyde ticari ilişkiler içinde bulunmalıdır.

Edirne ile Haskova arasında iş formu görüşmesi yapıldı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Bu üst kademelerde de  büyük bir yaklaşım yaratacaktır. Her hafta sonunda 600 araç Bulgaristan’da  Türkiye’ye daha çok Edirne’ye alışveriş için geliyor.  Bu iki il arasında iyi ilişkilere vesile olmaktadır. Biz Edirne’yi tarif ederken tarımda,ticarette,  turizmde ileri bir il olarak tarif ederiz. Bölgemizde tarım sektörü gelişmiştir Edirne’de 23 binin üzerinde irili ufaklı  traktör bulunmaktadır.

Edirne ile Haskova arasında iş formu görüşmesi yapıldı (7)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ülke genelinde önemli bir rakamdır. Bu teknolojiyi Haskova’da kullanmamız hem Haskova halkının hem de Edirne halkının yararına olacaktır. Burada başlangıcı yapılan iş formunun daha ilerde her iki ilin yararına olacağına inanıyorum. Burada biraz sonra ikili görüşmeler yapılacak. Dünya seyahatine çıkan ilk adımı atar biz burada ilk adımı atıyoruz. Bu ilk adımı atmaya dört ay önce sayın valiyi ziyaretimde  Bana böyle toplantı teklif etti. Ben olumlu karşıladım. O toplantının yapılması bugüne nasip oldu.

Edirne ile Haskova arasında iş formu görüşmesi yapıldı (10)

 

 

 

 

 

 

 

Bu yakınlaşmamız sadece ticarette değil sağlıkta da edebiyat alanında da olmasını diliyoruz. Özellikle turizm alanında Bulgaristan’da büyük bir gelişme var. Buradaki turizm firmaları ile oradaki turizm firmalarının işbirliği yapmalarında yarar var. Bulgaristan’a gelen turistlerin bir geceliğine de olsa Edirne’ye getirmeleri, Edirne’yi tanıtmaları,  gerektiği kanısındayım. Ekim ayı sonunda, en gelişmiş teknolojisi en ileri olan bir hastaneyi hizmete açacağız. Bu açılış törenine Bulgaristan’dan dört beş valiyi, belediye başkanını açılış törenine  davet edip bu teknolojiden yararlanmalarını talep edeceğim” diyerek toplantının iki il girişimcilerine yararlı olması dileğinde bulundu.

Konuşmaların ardından Haskova Valisi ve Belediye Başkanına  armağanlar verildi.Edirne ile Haskova arasında iş formu görüşmesi yapıldı (3)

Edirne ile Haskova arasında iş formu görüşmesi yapıldı (9)

 20 total views,  2 views today

Next Post

Geç kalmadınız mı?

            Perşembe günü ( dün) TOBB girişimi ile “ Teröre Hayır, kardeşliğe Evet” mitingi yapıldı. Sadece Türk Bayraklarının kullanılacağı bu yürüyüşe bazı odaların yanı sıra,  Türk-İş ve Kamu- Sen’e bağlı sendikalar da katıldı. Yürüyüş saat 16.30’da Ankara Sıhhiye Meydanından başlayarak Ulus’tan 1. Meclisin önünde son buldu. Bu eylem özüne bakıldığında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp