Edirne ile Kırcaali kardeş şehir oldu

admin

Edirne ile Bugaristan’ın Kırcaali ili”Kardeş Şehir “ilan edildi. Kardeş şehir ile ilgili tören Edirne Belediyesinde yapıldı. Kırcaali Belediye Başkanı ve beraberindeki heyeti makamında kabul eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan dost ve kardeş Kırcaali’nin değerli Belediye Başkanı Hasan Azis ve Kırcaali Belediye Meclisinin değerli üyeleri Bulgaristan Cumhuriyetinin Edirne Başkonsolosu Bulgar Heyeti ile Edirne’ye gelen değerli basın mensuplarını ağırlamaktan mutlu olduğunu belirterek şunları söyledi “Bugün hem Edirne hem de Kırcaali için tarihi bir gündür. Sizlere Edirne’de görüp ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Birbirine yakın iki kent olan Edirne ve Kırcaali bugüne kadar gecikmiş olan kardeş belediye ilişkisinin bugün başlaması gerçekten bizler için mutluluk vericidir. Kırcaali için Edirne, Türkiye’ye açılan bir kapıdır. Edirne içinde Kırcaali, Balkanlara ve Avrupa’ya açılan bir kapıdır. Her iki kentin de birbiriyle tarihi kültürel ve ticari işbirliği vardır.

Edirne ile Kırcaali kardeş şehir oldu (1)

 

 

 

 

 

 

 

İMZALANACAK PROTOKOL HER İKİ İLİN TİCARİ HACMİNİ ARTTIRACAK

Bugün imzalayacağımız protokolle bu işbirliklerini arttırarak her iki il halkının daha zengin daha birbiri ile kaynaşmış hale gelmesine katkı yapacağız. Birlikte yapacağımız çalışmaların hem Türkiye Cumhuriyetini hem de Bulgaristan Cumhuriyetini birbirine daha da yakınlaştıracaktır. Çünkü amacımız insanlığın evrensel değerlerini geleceğe taşımaktır. Kırcaaliden gelen başta belediye Başkanı olmak üzere tüm konuklarımıza hoş geldiniz diyorum. Geçtiğimiz hafta Kırcaali’de yaşanan sel felaketinde zarar görenlere şahsımda tekrar geçmiş olsun dileklerimiz sunuyorum. Birlikte çalışacağımız çok alan olduğu gibi bazı olumsuzluklar da bulunmaktadır.

Edirne ile Kırcaali kardeş şehir oldu (4)

 

 

 

 

 

 

 

TAŞKINLARA ORTAK ÇÖZÜM BULUNMALI

Bilindiği gibi su kontrol edilebildiği oranda insanlık için çok iyi bir zenginleşme aracıdır. Bu yıl olduğu gibi su kontrol altına alınmadığında da bir felakete neden olabilmektedir. Suyun kontrol edilmesi mahalli idarelerinin gücünü aşıyor.  Bu konuda acilen Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan hükümetlerinin ortak çözüm bulmaları gerekmektedir” dedi.

Daha sonra söz alan Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis “Bulgaristan’ın komşusu ve en yakın Belediye’si Edirne’de olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu Edirne’yi olduğu kadar bizleri de mutlu etmektedir. Bugün uzun süredir hazırlıkları yaptığımız ve beklediğimiz bir gün. Her iki şehir uzun yıllardan bu yana ekonomik ilişkileri ile kardeş hissetmektedir.

Edirne ile Kırcaali kardeş şehir oldu (2)

 

 

 

 

 

 

 

HER İKİ İL ORTAK PROJE HAZIRLAYACAK

Bugüne kadar sivil toplum örgütlerinin ortak faaliyetleri oldu. Bu iyi ilişkiler sonucunda kardeş şehir protokolünü imzalama zorunda olduğumuzu düşünüyorum, her iki ülke halkı için bu kardeş şehir protokolü çok yararlı olacaktır. Bu protokolü hem günümüz hem de geleceğimiz için imzalamamız gerekiyor. Bizim İçin Edirne Türkiye’ye açılan bir kapıdır.

Edirne ile Kırcaali kardeş şehir oldu (5)

 

 

 

 

 

 

 

Aynı zamanda Kırcaali’nin sizin kalbinizde açılan bir kapı olmasını arzu ediyoruz. Bu kardeşliğe ve komşuluğa açılmış bir kapıdır. Bunun Avrupa’ya ve balkanlara açılan bir kapı olduğunu belirtmek istiyoruz. Bugün imzalayacağımız protokol birçok amacı içermektedir. Kırcaali Avrupa birliği projeleri açısından da  önem taşımakta ilk sırada yer almaktadır. Bu anlamda Edirne ile Ortak projeler gerçekleştireceğiz. Edirne’de yaşanan sel felaketini çok iyi anlıyorum. Bir süre önce belediye başkanları ile bir toplantı gerçekleştirdik. Sel felaketi konusunda hükümetimize aracı olmaya çalışacağım. Bu konuda alt yapı çalışmalarına başlayacağız. Bu arada AB fonlarını zorlayıp bunlardan yararlanmak gerekiyor.  Şunu da belirtmek istiyorum.

Edirne ile Kırcaali kardeş şehir oldu (6)

 

 

 

 

 

 

 

YATIRIMCILARA DAVET

Kırcaali yatırım açısından çok elverişli bir şehirdir. Bu arada yatırım yapmak isteyen işadamlarına da değinmek istiyorum.  Yatırım konusunda büyük olanaklar vardır. İki şehir arasında mesafe sadeci bir saattir. Kültürel faaliyetler alanında da işbirliğine hazırız. İmzalayacağımız protokol iki şehir arasında örnek imkânlar yaratacaktır.  Bu işbirliğinin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. Toplantıya Belediye meclis salonunda devam edildi. Edirne ve Kırcaali Belediyeleri arasında kardeş şehir protokolu imzalandı. İki Başkan birbirlerine hediye sundular. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis Atatürk odasını ziyaret etti.Anı defterine yazı yazarak imzaladı.Daha sonra Bulgaristan ve Türk Heyetleri Kırcaali Belediye Başkanının kullandığı otobüsle Acar Tesislerine geldi.Burada Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın misafirler onuruna verdiği öğle yemeğine katıldılar.


Edirne ile Kırcaali kardeş şehir oldu (3)

 17 total views,  2 views today

Next Post

Sağlık Bakanı'nın veda konuşması

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu geçtiğimiz hafta sonunda Edirne’de katıldığı bir törende duygusal bir konuşma yaptı. Yurdun her tarafının aynı değerde olduğunu Edirne gibi Hakkari’nin de aynı değerde önemde olduğunu söyledi. Bu arada köprülerin aydınlatılması konusunda kendisinin de dahil herkesin ihmali olduğunu kabul etti. Her ne hikmetse bu tür ihmaller parlamenterlerin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp