Edirne-İstanbul Hızlı Tren Hattı 4 Yılda Bitecek’

admin

Edirne İl Koordinasyon Kurulu, Edirne Valisi Günay Özdemir başkanlığında toplandı. İlgili kurumların 2016 yılında yaptığı yatırımların ve 2017 yılında yapacakları yatırımların konuşulduğu kurulda Edirne- İstanbul arasındaki hızlı tren hattının 2017 programına alındığı ve 4 yıl içerisinde bitirileceği belirtildi.

edirne-istanbul-hizli-tren-hatti-4-yilda-bitecek-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deveci Han Kültür Merkezi’nde düzenlenen, kurum ve kuruluşların müdürlerinin katıldığı toplantıda konuşan Vali Özdemir, 2016 yılı üçüncü döneminde, kamu kuruluşlarının programlarında yer alan küçüklü büyüklü, 549 projenin 174 tanesinin bitirildiğini 289’u devam etmekte olduğunu 77’sine ise henüz başlanmadığı söyledi. Edirne-İstanbul hızlı tren hattının önümüzdeki yıl ihale edileceği bilgisini aldığını ifade eden Vali Özdemir, sınır kenti olan Edirne’nin böyle projelerle gücüne güç katacağını ifade etti.

edirne-istanbul-hizli-tren-hatti-4-yilda-bitecek-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Valisi Günay Özdemir, yaptığı konuşmada, “Kuruluşlarımızca valiliğimize gönderilen raporlara göre, ilimizde kamu kuruluşlarımız 2016 yılı yatırım programlarında küçük, orta ve büyük ölçekli 549 proje yer almaktadır. Bu projelerin toplam bedeli yaklaşık 3 milyar 900 milyon TL’yi bulmaktadır. Bu projeler için önceki yıllarda 1 milyar 118 milyon TL harcanmış, 2016 yılında da 630 milyon TL ödenek kullandırılması öngörülmüştür. Üçüncü yatırım dönemi içinde yapılan çalışmalar dahilinde 364 milyon TL harcama yapılarak yüzde 58 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. İzleyici kuruluşlar itibariyle değerlendirildiğinde, 2016 yılının üçüncü döneminde yapılan yatırım harcamalarının 299 milyon TL’sini merkezi idare kuruluşlarımızın yaptığı görülmektedir. Merkezi idare kuruluşlarımızın bu harcama miktarı ile sağladıkları nakdi gerçekleşme düzeyi yüzde 59’dur. Yerel yönetim kuruluşlarımız ise 65 milyon TL tutarında yatırım harcaması yaparak yüzde 53’lük bir nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Merkezi ve yerel yönetim kuruluşlarımızca yapılan bu yatırım harcamaları sonucu, 2016 yılı üçüncü döneminde, kamu kuruluşlarımızın programlarında yer alan 549 projenin 174 tanesi bitirilmiş, 289’u devam etmekte olup 77’sine ise henüz başlanamamıştır” ifadelerine yer verdi.

edirne-istanbul-hizli-tren-hatti-4-yilda-bitecek-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vali Özdemir ardından kürsüye gelerek yaptıkları yatırımlar hakkında bilgiler veren TCDD ve Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri Edirne-İstanbul arasındaki yapılması düşünülen hızlı tren hattının 2017 yılı yatırım bütçesine alındığını söylediler.  230 km lik hızlı tren hattının Çerkezköy- Edirne arasındaki bölümün İPA programı çerçevesinde yapılacağı, Çerkezköy-Halkalı arasındaki bölümün ise Kanal İstanbul Projesi nedeniyle öz kaynaklardan yapılacağı, ihale sürecinin tamamlanmasının ardından ise hızlı tren hattının 4 yıl içerisinde tamamlanacağı belirtildi.

edirne-istanbul-hizli-tren-hatti-4-yilda-bitecek-3

 122 total views,  2 views today

Next Post

Rektör TABAKOĞLU’ndan Rafet SEZEN’e iade-i ziyaret

            Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu Ak Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen’e Trakya Birlik’te bulunan Genel Müdürlüük makamına giderek  iadeyi ziyarette bulundu. Tabakoğlu’nun bu ziyaretine  Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mümin Şahin, Prof. Dr. Cem Uzun, Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu da katıldı. Ziyaret sırasında konuşan  Tabakoğlu, AK parti […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp