Edirne İtfaiyesi modern binası ile örnek oluyor

admin

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın 5 yıllık görev süresi boyunca kente kazandırdığı en önemli binalar arasında yer alan Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü binası yatakhanesinden, spor salonuna; eğitim odasından, ekipmanlarına kadar birçok konuda örnek oluyor.  Uluslararası standartlarda hizmet veren Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü; düzenlenen çeşitli eğitimler ve yeni ekipmanlar ile kendini geliştirmeye devam ediyor.

Uzun yıllar eski terminal alanında derme çatma binalarda; zor şartlar ve imkansızlar içinde hizmet veren Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü; Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın görev gelmesiyle birlikte modern bir binaya kavuştu. Yeni binada itfaiye personeli daha iyi çalışma koşullarına kavuşurken aynı zamanda daha donanımlı bir hale geldi.

Başkan Gürkan’ın talimatıyla sanayi sitesi yanındaki alanda kapsamlı bir projeyle inşa edilen İtfaiye Müdürlüğü Binası’nda tüm araçların park edebileceği garajlar yer alıyor. Tüm ekipmana sahip bir eğitim odasının yer aldığı binada aynı zamanda yatakhane, spor salonu, misafirhane, yemekhane, depo ve araç bakım atölyesi bulunuyor. Ayrıca binanın girişinde oluşturulan haber alma merkeziyle, İtfaiye ekipleri olaylara anında müdahale ediyor.

50 personelin görev yaptığı binada, görevli personel her gün düzenli olarak mevcut spor salonunda kondisyon çalışması yapıyor. 24 saat esasına göre 3 vardiya halinde görev yapan İtfaiye personeli, şehrin herhangi bir mevkiinden gelen yangın ihbarına en geç 5 dakika içerisinde ulaşıyor. İtfaiye araçlarının herhangi bir müdahaleye acil çıkışı için, D-100 karayolu kenarında bulunan binanın önüne trafiği acil durdurmak için trafik ışıklı bariyer de konuldu.

TAM DONANIMLI 12 ARAÇ

Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın göreve gelmesinin ardından araç filosunu da güçlendiren İtfaiye Müdürlüğü’nde şu anda tam donanımlı 12 araç bulunuyor. Bu araçlardan biri de, Trakya’da tek olma özelliğine sahip olan ve belediyenin AB projesi kapsamında bünyesine kazandırdığı kaza kırım ve kurtarma aracı.

İtfaiye binası aynı zamanda bir eğitim merkezi haline geldi. Binada bulunan eğitim odasında ise bugüne kadar çok sayıda yangın, kurtarma ve ilkyardım eğitimi verildi. İtfaiye Müdürlüğü personeli ve Sağlık İşleri Birimi işbirliğinde koordineli yapılan eğitimlere Edirne merkezdeki çok sayıda okul öğrencisi, çeşitli resmi kurum personeli ile ilçelerde belediye ve resmi kurumlarda görev yapan personel katıldı. Binanın faaliyete geçmesinden sonra 2554 kişiye yangın ve kurtarma, 525 kişiye de ilkyardım eğitimi verildi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, itfaiye teşkilatının birinci önceliğinin canı korumak ve kurtarmak olduğunu belirterek, “Göreve başladığımızda İtfaiye Müdürlüğü’nün içerisinde bulunduğu durum içler acısıydı. İlk işimiz modern bir bina yaparak, canımızı emanet ettiğimiz İtfaiye teşkilatımızı sağlamlaştırmak oldu” dedi.

İTFAİYE DEMEK CAN DEMEK

Göreve başladıktan sonra eski terminal alanında derme çatma bir binada hizmet vermeye çalışan İtfaiye Müdürlüğü’nü ziyaretinde, üzeri battaniyelerle örtülü tankerler gördüğünü, bunun nedenini sorunca da, tankerdeki suyun donmaması için bu tedbiri almak zorunda kaldıkları cevabını aldığını belirten Gürkan, “İtfaiyemiz belediyemizin en eski birimlerinden biri. Maalesef kurulduğundan bu yana kendine ait bir yeri olmadığı için geçici binalarda, başka amaçla yapılan binalarda hizmet vermeye çalışıyorlardı. Bu tabi ki İtfaiyenin çalışmasını da zorlaştırıyordu. Kışın tankerlerin içindeki su donmasın diye tankerlerin üzerine battaniye örtüyorlardı. Yazın itfaiye araçlarının elektronik kısmı etkilenmesin diye çarşafla örtüyorlardı. İlk iş olarak Edirne’mize Türkiye’deki en planlı ve modern binalarından birini kazandırdık.  Çünkü itfaiye demek can demek. İtfaiyenin birinci önceliği önce canı korumak, canı kurtarmak. Şu anda İtfaiye Müdürlüğümüz yangın ihbarı geldiğinde 45 saniye içerisinde tesisten çıkış yapabilen bir teşkilata dönüştü. Bu uluslararası standartların üzerinde bir rakamdır.” dedi.

Next Post

Akmeşe; “Teşekkürler Edirne’m”

AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, 16.02.2019 tarihinde Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleşen miting de yalnız bırakmayarak destek olan, katılan tüm vatandaşlara teşekkür etti. Ak Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe miting ile ilgili  ; “16.02.2019 tarihinde başta Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın […]

EDİRNE AJANS MEDYA GRUBU

GAZETE-RADYO-MATBAA-TOPLU SMS-PROMOSYON
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp