Edirne Jandarma Trafik ekiplerinin denetimi sürüyor

admin

Edirne Jandarma Trafik ekiplerinin denetimi sürüyor (1)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne İl Jandarma Komutanlığı Trafik Timleri tarafından Trafik Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Yapılan açıklamada, trafik güvenliğinin sağlanabilmesi ve devam ettirilmesi amacıyla her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü “Karayolu Trafik Güvenliği Günü”, bu günü takip eden haftanın ise “Karayolu Trafik Haftası” olarak kabul edildiği belirtilerek,açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Edirne Jandarma Trafik ekiplerinin denetimi sürüyor (2)

 

 

 

 

 

 

 

“Bilindiği gibi trafik konusunu güne, haftaya sığdırmak mümkün değildir. Çünkü trafik, dünyada olduğu gibi ülkemizde giderek büyüyen bir sorun haline gelmiştir. Trafikte en önemli unsur insandır. İnsanın sürücü ve yaya olarak hareketleri trafik sorununun hemen tamamını teşkil eder. Yol, araç ve yollara çıkan hayvanlarda trafiğin bir parçası ama sonuçta yolun durumuna araca ve yol güvenliğine azami dikkati gösterecek sürücüler trafiği belirleyici faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Her yıl düzenlenen trafik haftasının amacı, her yaştaki vatandaşlarımızın dikkatini trafik konusu üzerine çekerek bu konuda daha duyarlı toplum oluşturmaktır. Çağımızda gelişen teknoloji, hızlı haberleşme ve alt yapı eksikliği insanların zevklerine ve rahatlıklara düşkünlüğü, trafik konusunda yeterli bilgiye sahip olmamaları trafik sorunlarını beraberinde getirmiştir. Ülkemizin en güzel köşelerinden biri olan ilimizden geçen Otoyol, Devlet ve İl yolları ile sınır ili olması bizleri trafik konusunda daha duyarlı ve dikkatli olmaya sevk etmektedir. Günde ortalama 35-40 bine yakın aracın geçiş yaptığı ilimiz karayollarında zaman zaman üzücü kazalar meydana gelmektedir. Trafik kazalarını tamamen önlemek mümkün değildir. Ancak bu kazaları sayıları ve sonuçları itibarı ile en alt seviyeye indirmek biz insanların elindedir. Meydana gelen kazaların sebeplerine bakıldığında insan unsurunun ön plana çıktığı görülmektedir. Kazaları azaltmak ve etkin denetim yapmak üzere trafik birimlerimiz özveriyle çalışmalarını sürdürmektedir. Bu doğrultuda vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu yerlerde trafik hususu ile ilgili olarak farkındalık yaratarak ilgi ve bilgilendirme çalışmaları amaçlanarak stantlarkurularak bilgilendirmeler ve okullarda ve köy kahvehanelerinde seminerler verilmektedir. Bu faaliyetler sadece trafik haftasın ile sınırlı değil yıl içerisinde devam eden yaşayan olan projelerdir.

Jandarma Trafik Tim Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Güven Güler; Stantta yaptığı bilgilendirmelerde; Ülkemizdeilimiz ile birlikte 10 ilde yapılan İyi Dersler Şoför Amca projesinin ile taşımalı eğitim sisteminde öğrenci taşımacılığı yapan şoförlerin trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim becerileri konusunda bilgi ve becerilerini artırarak, bu şoförlerin kapasitesinin geliştirilmesi hedeflenmiş ve Öğrenci veli, öğretmen üçlüsüne taşımalı eğitim sisteminin başlaması ile servis şoförlerinin dahil edilerekProjenin ana hedef kitlesi, taşımalı eğitim sisteminde görev alan okul servis şoförleri olmuşlardır. Belirlenen illerde, proje ortağı olan Jandarma Genel Komutanlığı personeli olan formatörler aracılığıyla ilkokul öğrencilerine eğitimler verilmiştir.

Edirne Jandarma Trafik ekiplerinin denetimi sürüyor (4)

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca Sorumsuz yol kullanıcıları ya da vatandaşlarımızca yollu kullanan sürücü ve yayaların faydalandığı ve ortak dili olarak kabul ettiğimiz trafik işaret levhalarının ateşli silahatışı, yangın, çarpmavs. sebeplerle zarar verenlerin bu iletişime engel olduklarının vurgulandığı eskimiş ve özelliğini yitirmiş işaret levhaları sergilenmiş ve trafik işaret levhalarının önemi vurgulanmıştır. Ayrıca Süloğlu Anaokulu önünden geçmekte olan il yolu ile Havsa Osmanlı İÖO yakınından geçen il yolları üzerine gerekli işaretleme ve okul geçitleri Karayolları ekipleri ile koordine edilerek tanzim edilerek öğrenciler ve veliler ile bizzat yerinde uygulamalı olarak güvenli karşıdan karşıya geçme eğitimleri verilmiştir. Trafik kurallarına saygı İnsanlığa saygıdır! El ele verelim Kazalara son verelim! Sözleri ile trafikte sorumluluk hareketi kapsamında tüm vatandaşlarımıza büyük görevler düştüğünü ifade ederekbütün vatandaşlarımızın “Karayolu Trafik Güvenliği Haftası’nı kutluyoruz. “dedi ve çeşitli afiş, broşür ve bilgilendirici hediyeler dağıtılarak faaliyete son verildi.

Edirne Jandarma Trafik ekiplerinin denetimi sürüyor (3)

 105 total views,  2 views today

Next Post

Edirne’nin Fethi'nin 654. yıldönümü kutlandı

              Edirne’nin Osmanlı Devleti tarafından fethedilmesinin 654.yılı töreni saat 12.00 de Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Garnizon Komutanı Tuğ. Gen. Hidayet Arı, Daire Müdürleri, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, öğretmen, öğrenciler ile vatandaşlar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp