Edirne “kanal proje” çalışmaları devam ediyor

admin

Edirne Karaağaç ve  çevresinin kış aylarında nehirlerin taşması sonucu sular altında kalmasını önlemek amacıyla başlatılan “Kanal Edirne Projesi”  Bosnaköy semtindeki çalışmaları hızla devam ediyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Edirne Bölge Müdürlüğü ekipleri, yaklaşık 40 adet iş makinesi ile Bosnaköy’de çalışmalara başladı. Karaağaç Mahallesi girişinde bulunan dereden başlayacak olan kanal, Bosnaköy’den devam ederek, Süvari köprüsünün  yanından tekrar Meriç Nehrine bağlanacak. Kanal Edirne projesinin büyük bir bölümünün 2016 yılına kadar bitirilmesi hedefleniyor.

Edirne “kanal proje” çalışmaları devam ediyor (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje kapsamında DSİ  tarafından  7 bin 800 metre kanal  açılacak. Kanalın bir an önce tamamlanması için  Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen 40 adet iş makinesi ile çalışmalar aralıksız  devam ediyor. Kanal için kazılan topraklar damperli araçlarla naklediliyor. Kanalın tabandan genişliği  50 metre olacak”Karaağaç Mahallisi girişindeki  köprünün yanından başlayacak olan su kanalı Bosnaköy  mıntıkasını takip ederek Süvari köprüsüne geldiğinde  tekrar Meriç nehrine bağlanacak

Kanılın derinliği yer yer değişerek 3-4 metre olacak. Buradan çıkarılan toprak ise seddelere gönderiliyor.   Kanal yapımında çalışan ekip sayısının ihtiyaca göre arttırılması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl bir biri ardına nehir taşkınlarının yaşanması üzerine Kanal projesinin yapılması kararlaştırılmıştı. Sel sularının gelmesi sonucu Meriç nehrinin kış aylarında debisi 2 bin 149 metreküp saniyeye ulaşmış. Nehrin yatağından taşması sonucu, Karaağaç Mahallesi ile Edirne Merkez irtibatı kesilmişti. Yapılacak olan Kanal Edirne projesi ile nehirlerin taşkınlarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Edirne “kanal proje” çalışmaları devam ediyor (2)

 120 total views,  2 views today

Next Post

Su kanalındaki topraklar neden atılmıyor

              DSİ su kanalının küçük sanayi sitesi yanından geçen bölümde kanalın çevresindeki topraklar kanaldan akan suyun ve yağışların da etkisi ile tekrar kanalın içine doluyor. Kanalın kazılması ile çevrede biriken toprakların da atılması gerektiği halde su kanalının çevresinde bırakılmış durumda. Kanal çevresinde biriken topraklar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp