Edirne Kent Konseyi Akp İl Başkanlığını Ziyaret Etti

admin

Edirne Kent Konseyi 24.12.2012 günü yapılan yürütme kurulu toplantısında Edirne Belediye Meclisinde grubu olan AKP ve CHP’yi ziyaret etme kararı aldı.

Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri Özer DEMİR, Nur Yılmaz ELÇİN, Ayşe BAŞ ve Hasene İZBASMAZ AKP Edirne İl Başkanlığına ziyarette bulundu. AKP adına ziyarete İl Başkanı Müjdat KAHVE, Belediye Meclis Grup Başkan Yardımcısı Hasan Üner ve Yerel Yönetimler Sorumlusu katıldı.

Edirne Kent Konseyi Başkanı Özer Demir, İl Başkanlarının aynı zamanda belediyedeki parti gruplarının başkanı olmasından dolayı, Belediye Meclisinin yapacağı çalışmalarla ilgili taleplerini iletmek üzere bu ziyaretleri planladıklarını ifade etti. Göreve gelmelerinin ardından Belediye Meclisi’nin 20.09.2011 tarih ve 2011/316 Karar sayılı Belediye Meclisi kararında, Belediyenin toplu taşımadan tamamen çekilmesi ile kamu yararı ilkesinin İhlal edilmesinden dolayı, anılan kararın iptali ve yürütmenin durdurulması için Edirne Kent Konseyi olarak dava açtıklarını söyledi.  Mahkemenin; “SÖZLEŞMEYE TARAF OLANLAR ADINA İMTİYAZ VERİLEREK VE TOPLU TAŞIMA HİZMETİNİN TEKEL OLUŞTURACAK ŞEKİLDE KAMU YARARI GÖZETİLMEDEN DÜZENLENDİĞİ ANLAŞILDIĞINDAN ETUS KATILIM SÖZLEŞMESİNİN KABUL EDİLMESİNE İLİŞKİN EDİRNE BELEDİYE MECLİSİNİN 20.09.2011 TARİH VE 2011/316 SAYILI KARARINDA HUKUKA, MEVZUATA, KAMU YARARI VE HİZMET GEREKLERİNE UYARLIK BULUNMAMAKTADIR” denilerek yürütmeyi durdurduğunu belirtti. Geçen 10 aylık süreye rağmen Belediye Meclisinin bu konuyla ilgili kentliler lehine bir çalışmasını maalesef göremediklerini belirtti.

Özer Demir,  Edirne Kent Konseyi ‘ULAŞIM’ gündemli genel kurulunu 10.11.2012 tarihinde gerçekleştirdiğini, katılımcıların görüş ve önerileri ışığında alınan karar ve görüşleri özetledi:

1. Belediyemizin otobüslerle, taşıma kooperatifinin fiyatlarını da dengeleyecek şekilde ucuz ve nitelikli taşımacılık yapmasıdır. Ayrıca engelli bireyler toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlandırılmalıdır.

2.Kent içi güzergâhlarda bisiklet yolları yapılmalıdır. Yollar yaya ve engelli ulaşımına uygun engelsiz şekilde düzenlenmelidir.

3.Şehir merkezi araç kullanımına kapatılmalıdır. İmar planlarında da yer alan alternatif yollar açılmalıdır. Edirne’yi Karaağaç’a bağlayacak olan alternatif köprü bir an önce yapılmalı, tarihi köprüler araç trafiğinden arındırılmalıdır.

4.Şehir merkezlerine AVM yapılmamalıdır. Ayrıca bu güzergâhta (Talat Paşa Asfaltı) araç yoğunluğunu arttıracak yapılaşmaya izin verilmemelidir. Toplu ulaşım araçlarının durakları tehlike yaratmayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir. 

5.         Ulaşım kentsel sorunun parçası olarak tüm yönetim düzeyleri ve ilgili tüm aktörlerin katılımı ile ele alınmalıdır. Bütünlük içinde yönetilmesi gerekmektedir. Topluma hesap verebilirlik ve kararlarında şeffaflık olmazsa olmazlardandır. Önerimiz; İl Trafik Komisyonu, Belediye Ulaşım Komisyonu, Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubu, koordineli çalışmalıdır diyerek genel Kurul sonuç metnini Müjdat Kahve’ye sundu.

Özer Demir,  08.10.2006 tarih 26313 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan Kent Konseyi Yönetmeliğinin 14. Maddesi; ‘(1) Kent konseyi genel kurulunca oluşturulan görüşler, belediye meclisinin ilk toplantısında değerlendirildikten sonra belediye tarafından kent konseyine bildirilir ve uygun araçlarla kamuoyuna duyurulur.’ Şeklinde düzenlendiğini belirterek, Genel Kurul tarafından oluşturulan görüşlerin, Belediye Meclisi tarafından değerlendirilmesinin sağlanmasını dilediklerini ve konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

Müjdat Kahve, Kent Konseyi’nin çalışmalarını izlediklerini, önümüzdeki süreçte Kent Konseyi’nin çalışmalarına daha aktif bir şekilde katılacaklarını, iletilen konularla ilgili olarak çalışmalarda bulunacaklarını ifade etti. 

 152 total views,  2 views today

Next Post

Edirne’de Markete Molotoflu Saldırı

Edirne’de bir marketler zincirinin şubesine Molotof kokteylli saldırı düzenlendi. Gece 22.00 sıralarında meydana gelen saldırıda, Şükrü Paşa Mahallesi İlhami Ertem Caddesi üzerinde bulunan markete iki adet molof kokteyli atan kimliği belirlenemeyen iki şahıs olay yerinden kaçtı.   Atılan molotofla marketin camı kırılırken, çıkan yangın, marketi kapatmak üzere olan çalışanlar tarafından […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp