Edirne Kent Konseyi’nden Islıklı Protesto

admin

Edirne Kent Konseyi, Edirne Belediyesi’nin 5 ay önce alınan fakat gelen tepkiler sonrası geri çekilen ve yeşil alanları ilgilendiren gündem maddesinin tekrar meclise getirilmesini ıslıklarla protesto etti. Başkan Hamdi Sedefçi, eylemden sonra bir açıklama yaparak önceki gün CHP İl Başkanlığı’nda yapılan grup toplantısında bu maddeyi geri çekme kararı aldıklarını belirtti.

Edirne Kent Konseyi üyeleri, yeşil alanların bazı sivil toplum kuruluşlarına verilmesiyle ilgili olarak Edirne Belediyesi önünde bir eylem yaptı. Yağmur altında gerçekleşen eylemde basın açıklamasını okuyan Kent Konseyi Başkanı Özer Demir, “Edirne’de park ve yeşil alan ihtiyacı had safhadayken, bu komisyon kararı mahkemenin verdiği iptal kararını geçersiz kılmaya yönelik kılıf hazırlamak ve yeni yağmaların önünü açmaktadır” dedi. Özer, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Mahkemenin, yeşil alanlardaki yeşil alanlardaki talanı durdurmasındaki en önemli gerekçelerinden biri, Edirne Belediyesi’ndeki plan notlarındaki yeşil alanlara yapılacak yapıların tanımıdır. Yeşil alanlara yapılacak yapılar, mutlak suretle sökülüp, takılabilir malzemeden yapılmalıdır. Komisyon bu cümleyi çıkarıyor ve çok katlı yapı yapılmasını sağlayacak bir cümle ekliyor. CHP grubunda da ciddi itirazlara rağmen kabul edilen, yeşil alanlarımızın betonlaşmasına karşı sesimizi duyurmak ve meclis üyelerini uyarmak için buradayız. Plan notlarının değiştirilmesi için komisyonca önerilen değişiklik, yeşil alanlarımızın betonlaşmasına neden olacaktır. Meclis üyeleri tarihi bir karara imza atacak ve el kaldıracaksınız. Ya talandan ve yağmadan yana olacaksınız ya Edirne halkından. Karar sizin.”

Edirne Kent Konseyi üyeleri daha sonra ıslık çalarak eylemini tamamladı.

Eylemden hemen sonra gazetecilere bir açıklama yapan Sedefçi, “Biz grup toplantısında, bu maddenin geri çekilmesi için karar verdik. Bu eylem gerçekleşiyor diye bu maddeyi çekmiyoruz” dedi. Söz konusu madde, Belediye Meclisi’nin Nisan ayı olağan toplantısında oybirliği ile geri çekildi.AW000874

 160 total views,  2 views today

Next Post

GENÇ BİLİM ELÇİLERİ

Ünlü Bayer firmasınca desteklenen “Toplum Gönüllüleri Vakfı” İlkokul öğrencilerine bilimi sevdirmek amacı ile Türkiye genelinde bir program başlattı. İlköğretim okulları arasında gençleri bilime yönlendirmek amacıyla düzenlenen bu proje kapsamında yer alan Okullardan biri olan Kıyık semtimizdeki 50.  Yıl İlköğretim Okulundaki programı izlemek amacıyla gittiğimizde öğrenicilerin bilimsel çalışmalar konusunda ne kadar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp