Edirne Kent Müzesi projesi imzalandı

admin

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Meclis binasında düzenlediği basın toplantısında Trakya Kalkınma Ajansının katkılarıyla Edirne’de Kent Müzesinin, Kent Belleği Müzesinin açılacağını söyledi. Bu projenin amacının Trak, Bizans dönemlerini yaşamış Osmanlı İmparatorluğuna 92  yıl başkentlik yapmış olan Edirne’nin  kent tarihinin  ve kültürel zenginliğinin görsel malzemeler  bilgilendirme panoları, belge, bilgi obje ve  dijital  sunumlar ile  desteklenerek  gelecek nesillere  aktarılacağı, Edirnelileri kendi değerleriyle yeniden buluştururken  kentliler de aidiyet duygusunu  ve kent bilincini yükseltecek  insanlığın ortak hafızasında yer edecek  ve kentin turizm potansiyelini artıracak.  Edirne kent belleği  müzesi gerçekleştirilecek. Şu anda Edirne’de bulunmayan bir kent müzesinin oluşturulması Edirne’nin Turizm altyapısının güçlendirilmesi Edirne’nin geçmişinden gelen ve özünde olan tarihi zenginliğin kültürel değerlerin gelenek, görenek ve mirasının korunarak gelecek nesillere  ve tüm toplumlara  aktarılması-tarih ve kültürel mirasın turizm alanında  görünür ve tanınır hale  getirilmesi  kentin cazibe merkezi haline getirilmesi  Edirne Valiliği tarafından 25 yıllığına  kent Belleği Müzesi  oluşturulması  amacıyla  Edirne Belediyesine tahsis  edilen  tarihi Hafızağa Konağı’nın müze olarak oluşturulması  amacıyla  Edirne Belediyesine  tahsis edilen Tarihi Hafızağa Konağı’nın  onarımı yeniden tasarlanması, korunması  ve şehrin  turizm tanıtımına  katkısını arttıracaktır.

Edirne Kent Müzesi projesi imzalandı  (2)

 

 

 

 

 

 

KALKINMA AJANBINDAN HİBE YARDIMI

15 ayda tamamlanacak projede  Edirne Belediyesi ile  Trakya Kalkınma Ajansı arasında imzalanan projenin toplam bedeli  1.128.165.16  lira olarak belirlendi Bu projeye Edirne Belediyesinin katkısı  503.770.26 lira  Kalkınma Ajansının  hibe  olarak katkısı ise 624.394,90 lira olarak  sağlanacak.   Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ile bu projenin imzasına atacağız. Bu projenin Edirne’ye hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu arada Kırkpınar’da Sarayiçi Rekreasyon projesi de uygulama aşamasına geldi.  Bu konuda Kalkınma Ajansının da büyük katkısı olacak. Bu çalışmada yardımcı olan başta kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Projeyi hazırlayan belediye personelimize de teşekkür ederim” dedi. Daha sonra konuşan Kalkınma Ajansı Genel sekreteri Şahin, Bu projeyi hazırlamanın da büyük başarı olduğunu belirterek; “ biz de Ajans olarak bu tür projelere maddi ve manevi destek sağlıyoruz. Teşviklerden yararlanmak için belediyemiz üstün gayret sarf ediyor tarihi dokusuyla önemli bir kent olan Edirne’ye Kent müzesi de ayrı bir güzellik katacaktır” dedi.  Daha sonra  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri  Mahmut  Şahin kent Müzesi  projesini imzaladı.

Edirne Kent Müzesi projesi imzalandı  (1)

 12 total views,  2 views today

Next Post

Ülkemiz üzerine çöken sıcaklık

Bu günlerde gündüzleri 40 dereceye ulaşan kavurucu sıcaklık karşısında yaşam mücadelesi veren, tarlada, işyerinde geçimini devam ettirme savaşı veren insanlarımız doğanın bu yüksek hararetine direnmeye çalışıyor. Doğa ile mücadelesini sürdürüyor. Bir de bu günlerde ülkemizde doruğa ulaşan bir başka bunaltıcı terör olayları hüküm sürüyor. Her geçen gün yaygınlaşan insanlarımız arasında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp