Edirne Kitap Fuarı’nın ardından

admin

fikri_yalin_kose            Edirne Belediyesince organize edilen 4. Kitap Fuarı sona erdi.

            Günümüzde kitap okumanın ihtiyaçların gerisinde kaldığı, okumanın yerini başka ihtiyaçların yer aldığı,İnsan yaşamında  sosyal medyanın ön plana çıktığı, bazı çevrelerin kitap okumaya farklı yaklaştığı bir zamanda Edirne’de böyle geniş katılımlı, imza günleri yapılan bir kitap fuarı olması  Edirne’miz açısından çok yararlı oldu.

İlk olarak bu organizasyonu yapan ve destek verenleri kutlamak gerekir. Belediye Başkanı Recep Gürkan Fuara gelen  yazarların imza günlerinde  yazarlarımızın yanında yer aldı.

            Kitap Fuarının açıldığı ilk günden son gününe kadar okuyucuların katılımının beklenenin üzerinde olduğu, fuarda stant açanlarca ifade edildi. Bu  durum kentimizin bir kültür şehri okumayı seven  bir kent  olduğunun kanıtı olarak gösterebiliriz.

Bu arada dikkati çeken bir durum ise  Edirne’deki  meslek kurum temsilcilerimizin kitap fuarına gereken ilgiyi göstermemesi.

            Aslında  Edirneli oda ve diğer meslek kuruluş temsilcilerimiz fuarı ziyaret  edip  bir miktar kitap alarak okullara ve kendi meslek mensuplarına verebilseler ne iyi olurdu.

Böylece Edirne’de meslek kuruluşlarının da kitap okumaya ilgisinin olduğu kanıtlanmış olurdu. Ne yazık ki, buna tanık olmadık.

            Bazı meslek kuruluş temsilcilerimize özellikle  ben  telefon ederek  fuara katılıp  kitap almalarının hem kendileri, hem de Edirne’nin imajı için  yararlı olacağını söyledim, ne yazık  ki olumlu cevap alamadım.

Sadece Aslanzade firması sahibi Arif Meriç bu teklifimize olumlu yanıt verdi. Meriç, tüm kitap reyonlarını ziyaret ederek ürünlerinden ikramda bulundu ve kitap satın alarak okullara bağışladı.

Gönül isterdi ki  diğer meslek kurumlarımız da  aynı ilgiyi duyarlılığı göstermeliydi, bunu sağlayamadık. Kitap okumaya her yaşta insanın ihtiyacı vardır. Dinimizce dahi” Oku” diye emir buyruluyor.

Okuyan insandan bu topluma zarar gelmez. Cehaleti kırmanın tek yolu okumak sorunları kendi mantığımıza göre yorumlamak bunun için kimsenin etkisi baskısı altında kalmamaktan geçer.

            Ne yazık ki ülkemiz insanı kitap okuma alanında sınıfta kalmış durumda.

            Böyle kitap fuarlarının yaygınlaşması halkımızın bu fuarlara ilgisiyle ülkemizde kitap okuma oranı artmış olur. Temennimiz bu.

KİTAP FUARINDA TRAKYA ÜNİVERSİTESİ NEDEN YOKTU

Edirne’deki kitap fuarında Bilgi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi  gibi üç üniversitenin kitapları fuarda yer aldı.

Edirne’de düzenlenen bu etkinlikte Trakya Üniversitesi’nin eserlerini göremedik. Öyle sanıyorum ki, Trakya Üniversitesi’nin  sergilenebilecek çok sayıda eseri olduğunu biliyoruz.

Ev sahibi konumunda olmasına karşın Trakya Üniversitemiz neden bu fuarda yer almadı?

            Üniversiteler kitabın, kültürün merkezi olması gerekir. Acaba böyle önemli bir kültürel etkinliğe neden katılma gereği duyulmadı, doğrusu meraka değer. 

YAZAR  EMRE KONGAR HOCAYA YAKIŞTIRAMADIM

Kitap fuarının son gününde  Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı ve sık sık televizyon programlarına katılan toplumun yakından tanıdığı Prof. Dr. Emre Kongar, söyleşi yapmak ve kitaplarını imzalamak üzere Edirne’ye geldi.

Hoca fuarda halkla konuşurken yüksek perdeden konuşarak adeta  halka ders verir gibi tavır sergiledi.

            Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kendisine bir jest yaparak doğum günü hediyesi olarak bir pasta ikram etti. Yaş günü

Pastasını Belediye Başkanı Recep Gürkan, Prof Dr. Emre Kongar ve Trakya Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Osman İnci ile birlikte kestiler.

            Kongar, kitaplarını imzalama durumuna geçtiği sırada benim gibi orada olanların da hoş karşılamadığı bir durum yaşandı.

            Bir bayan emekli öğretmen,  Yazar Ekrem Kongar’a yaklaşarak kendisini yazar  olarak  beğendiğini bu nedenle kutladığını belirtmek için yanına yaklaştı. Kongar, Emekli eğitimcinin bu yaklaşımına  karşılık yüksek sesle Eğitim emekçisini dinlemek istemediğini belirtti. Kitap imzalatmak için sırada bekleyenlerin bulunduğunu  kendisinin de  kitap imzalatmak için bekleyenlerin sırasına geçmesi konusunda uyardı. Kendisiyle sırası geldiğinde konuşabileceğini adeta azarlarcasına söylemesi karşısında emekli öğretmen geldiğine pişman oldu,  kitap almaktan vazgeçerek gözyaşları ile oradan ayrıldı.

Emre Kongar’ın bu hakarete varan sözlerini kitap almak için sırada bekleyenler de duydu ve kınadılar.

Senin konumun ne olursa olsun, istersen dünya çapında bir yazar ol  hiç önemli değil. Halka karşı özellikle emekli bir bayan öğretmene tavrın böyle oluyorsa benim açımdan okuyucusuna saygısı olmayan bir yazar düzeyindesindir.

Kongar bu çirkinliği  yapmamalıydı, eğer bu tavrı devam ederse istediği kadar kitap yazmış olsun itibarından kaybeder.

Emekli öğretmene takındığı tavırda bunun görüntüsünü sergiledi.

Orada bulunan bir üniversite öğretim görevlisinin dediği gibi “Bu düzeye gelen kendisini toplumun önderi kabul eden entel, yazar çizer  kesiminde  genellikle görünen bu  hareketler toplumda  saygın bir yazar olduğu kabul edilen Emre Kongar’da da  nüksetmeye başlamış” benzetmesinde bulundu  bunda haklılık payı olduğu kanısındayım çok yazık…

 70 total views,  2 views today

Next Post

Harçlığını kitaba yatırdı

KİTAP ALABİLMEK İÇİN GÖNÜLLÜ ÇALIŞTI Edirne Belediye Başkanlığı’nın 07-16 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlediği Edirne 4. Kitap Fuarı’nın en müdavim isimi Edirne Lisesi 12. sınıf öğrencisi Cevat Mert Çetin oldu. 10 gün boyunca fuara gelen Çetin, okul harçlığını kitaplara yatırdı. Hediye kitap karşılığında bir yayınevinde gönüllü olarak çalıştı.     […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp