Türk Kızılay Derneği Edirne Şubesi’nden Yeni Bir Hizmet

admin

Bu güne kadar halka yapılan yardımlar konusunda öncülük yapan, Ülkenin en güvenilir yardım kuruluşu  olan  Kızılay, Bu kez komşu ülkeler Yunanistan ve Bulgaristan ile  ortaklaşa yardım  tesisi  yapmayı hedefliyor.

Bu konu ile ilgili olarak açıklama yapan, Edirne Kızılay Şube Başkanı Av Metin Kıray” Bu yıl Kızılay’ın öncelikle yapmayı hedeflediği işler arasında  Türkiye Kızılay’ı ile Bulgaristan  ve Yunanistan Kızılaçları ile birlikte   Kapıkule’de bir tesis kurmayı amaçlıyoruz.

Bu konuda Edirne Valiliğine bilgi verdiğimiz gibi, Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Elçi Metin Kılıç’a da bilgi verdik. Dışişleri Bakanlığımız temsilcisi Kılıç’ın bize bu konuda  önerisi bunun, AB projesi şeklinde Yunanistan Evros  ve Bulgaristan Haskova   Kızılaçları ile birlikte yapılmasını tavsiye etti.

ULUSLAR ARASI PROJE

Biz Dışişleri Bakanlığı temsilcimizden Dışişleri Bakanlığımızın bizim bu projemize destek olmasını istedik. Bakanlık temsilcisi bize her türlü desteğin sağlanacağını  söyledi.

Bu projede amacımız.Kapıkule bölgesinde her üç ülke için müşterek  irtibat bürosu oluşturmak Bu irtibat bürosuna bağlı olarak da  bir orta ölçekli depo bu acil müdahale ve afet deposu olacak.

Bölgemizde sel felaketleri sık sık oluyor. Bunun dışında depremlerin olduğuna şahit oluyoruz. Büyük trafik  kazaları oluyor. Böyle olaylarda irtibat bürosu kanalı ile  sınırların kolay aşılıp yardımların  her üç ülkeye en kısa zamanda ulaşması, hizmetlerin hızlandırılması yaralıların hastanelere ulaştırılması, afetlerde müdahalelerin acilen yapılması özellikle kan ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır. Biz Kızılay olarak, yoksul ihtiyaç sahibi insanlarımıza her zaman yardımda bulunuyoruz bizim ülkemizin dışındaki bölgelerde de bizim yardımlarımızın talep edileceği yerler olması halinde İrtibat bürosu  kanalıyla   buralara da acilen yardım sağlanacaktır.

Bu tesisin yapılması halinde Kızılay ve Kızılhaç ortak yapımı ilk tesis olacak.Bu konuda Kızılay Genel Merkezimiz  de destek vereceğini söyledi.

Kıray”bu tesis sadece bizim girişimimizle gerçekleşmesi mümkün değil, devletler arası bir konu, o nedenle Dışişleri Bakanlığımız yetkilisiyle görüştük.Elçinin önerisi de  “siz bu projeyi AB projesi olarak hazırlamanız daha yararlı olur” şeklinde oldu. AB’nin bu projeyi kısa zamanda onaylanacağını söyledi”  

 222 total views,  5 views today

Next Post

Atatürkçü Düşünce Derneğinden Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine Ziyaret

Edirne Atatürkçü Düşünce Derneği Yöneticileri ,Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğini ziyaret  etti. Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Aytın ile  yapılan görüşmede Edirne’de hayvancılıkla  ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. ADD yöneticileri ayni gün T.Üniversitesi Rektörü  Prof Dr Yener Yörük’ü de ziyaret etti.  223 total views,  6 views today Edirne Ajans Haber MerkeziBufferemailFacebook0TwitterPinterest0LinkedinPrint
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp