Edirne lavanta kokacak

admin

edirne-lavanta-kokacak-1

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Valisi Günay Özdemir, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün Karaağaç’ta bulunan arazisinde gerçekleştirilen lavanta ekim törenine katılarak ilk lavantayı ekti.

Tıp ve kozmetik sanayisinde önemli yer tutan lavanta bitkisinin geçen yıl yapılan deneme ekimlerinin başarı ile sonuçlanmasının ardından, bugün de Karaağaç’ta bulunan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü arazisinde lavanta dikimi gerçekleştirildi. Vali Özdemir; ”Biliyorsunuz,  Edirne ve Trakya bölgesi çeltiği, ayçiçeğinin en çok üretildiği yer.

edirne-lavanta-kokacak-2

 

 

 

 

 

 

 

 

Alternatif ürün ekimleri ile ilgili bazı talepler gelmesi üzerine araştırmalar yapıldı. Bu araştırmalar neticesinde Lavanta bölgemizde çok iyi şekilde yetişebilecek bir ürün. Ekonomik anlamda da şu anda en fazla gelir getiren ürünlerinden biri. Bu nedenle bölgemizde ekimlerine başlıyoruz. İnşallah 10 yıl içinde ülkemizde çok daha önemli yerlere gelecek. Bu konuda zaten araştırma merkezimiz gerekli çalışmaları yapıyor.

edirne-lavanta-kokacak-4

 

 

 

 

 

 

 

Lavanta yetiştiriciliğini 5-10 yıl içerisinde ülkemizde çok daha önemli yerlere getireceğimize inanıyoruz. Bu konuda zaten dediğim gibi Tarım Bakanlığımızın araştırma merkezide bu konudaki araştırmalarını yaptı. Bölgemiz için uygun olan ürün ve çeşitlerini getirdiler. Burada uygulamasını yapmaya başlıyoruz ” dedi.

Yaklaşık 5 dekar alanda yapılan lavanta ekim törenine Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Adnan Tülek, basın mensupları ile ilgililer katıldı.

edirne-lavanta-kokacak-3

 12 total views,  2 views today

Next Post

Hüseyin Özcan’dan eğitim hakkında detaylı açıklama

                İl Genel Meclisi toplantısında müdürlüğünün çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan,” ben beş yıldan bu yana Edirne’ İstanbul’daki görevimin ardından Edirne’ye geldik. Edirne’nin özel bir yeni var. Bu kent çok keyif aldığımız bir kent. Biz buraya hizmet etmek için […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp