Edirne Lisesi Kampus binasının restorasyonu hızla ilerliyor

admin

Edirne Lisesi Kampusu olarak hizmet verecek olan ve Onarımı yapılan Eski Tekel binası ile ilgili yerinde açıklama yapan Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği ve Edirne Lisesi Eğitim Vakfı Genel Başkanı Atıl Erman; “Bulunduğumuz mekan 19. Yüzyılda yapılmış Fransız Reji idaresinin tütün depoları. Cumhuriyetin ilanından sonra bu kapitülasyonlar kalkınca burası T.C. Tekel İdaresi’nin eline geçti ve çok uzun yıllar tütün depoları olarak kullanıldı. Ancak ne zaman ki Gümrük ve Tekel Bakanlığı bu tesisleri kullanmaktan vazgeçti. O zaman Edirne Lisesi’nden Yetişenler Derneği devreye girdi ve yaptığı yoğun çalışmalar sonucunda bu binaların Gümrük ve Tekel Bakanlığı’ndan Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilmesini sağladı. Bu süreçte devrin Ticaret Bakanlarından Halil Başol ağbimizin de büyük payı vardır. Kendisi bu Lisenin 1946 mezunlarındandır. Daha sonra 2004 yılında Edirne Lisesi ve Kampusu gelişim projesini ortaya attığımız zaman bu binaların MEB’den Edirne Lisesi’ne tahsisini sağlamış olduk. Çok uzun yıllardır Anıtlar Kurulu ile uğraşa didine bu binaların projelerini biz çizdirdik. Vakıf ve Dernek olarak parasını da biz ödemek suretiyle restorasyon projelerini yaptırdık. Neticede bu binaların restorasyonu başladı. Çok iyi bir firma bu ihaleyi aldı. Gördüğünüz gibi çok hassasiyetle bütün binaların sıvaları kaldırıldı. Altındaki bütün eksiklikler tamamlanarak yeniden sıvanır hale geldi ve süratle devam ediyor.   Önümüzdeki yıl ders yılına yetişmesi mümkün değil ama bir sonraki ders yılında da artık burasını da kullanacağız. Gördüğünüz gibi bu binalar  A blok ve B blok olmak üzere iki ayrı bloktan oluşuyor. A bloğu planlarken burada derslikler ve muhteşem bir kütüphane olacak şekilde planladık. Bu binanın alt katının tamamını kütüphaneye ayırdık. Şu anda Edirne lisesi’nde ki mevcut kütüphanemizde 5 bin kitap vardır. Bu yeni kütüphanemizde 15 bin kitap olacak. Sabah 09.00’dan akşam saat: 21.00’e kadar hizmet verecek olan kütüphanemizden sadece öğrencilerimiz değil bölge halkı da yararlanacaktır. Kütüphanemizle ilgili ayrıca kampanya başlattık. Yurt dışındaki öğrencilerimizde kampanyaya büyük destek vermektedir. Kütüphanemiz faaliyete geçtiği andan itibaren içinde bol miktarda İngilizce ve Almanca kitapları da olacaktır. Önümüzdeki yılın ana programında harika bir kütüphane ve kitaplık yaratma var. 1932’de Edirne Lisesi’nin Tenis takımı olduğunu herkes bilir. Ama bugün baktığımızda okulumuzda Tenis takımı yok. Kampüsümüzde ayrıca Tenis Kortu da planlama içine alınmıştır. Ayrıca minyatür golf alanı olacaktır. B Blok olarak görünen binanın da yurt olarak planlaması yapıldı. Bunun en alt katı çok şık zarif bir yemek salonu olacak.  En üst katın yarısı Etüt salonu olarak diğer yarısı da kafeterya olarak planlandı.  Bu binanın arkasında bir bahçemiz daha car. Oraya da bir amfibi tiyatro, yani açık hava aktivitelerini çocuklarımız orada gerçekleştirecek. Ben buradan İl Özel idaresi ve Teknik personeline çok teşekkür ederim.” Dedi.

Okul Müdürü  Mehmet Kıyıcı  yaptığı açıklamada; “Vakıf başkanımız Atıl bey sağ olsun bu Tekel binalarıyla çok uğraştı. En sonunda Tekel binalarının inşaatını başlattı ve çok mutluyuz. Edirne Lisesi olarak gerçekten iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Daha güzel güzel günler bizi bekliyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

  1986 Edirne Lisesi mezunu olan Şantiye Uygulama Şefi Mimar Mehtap Açıkgönül de yatığı açıklamada, Öncelikle Delta İnşaat Danışmanlık firmasının temsilcisi olarak Türkiye’de restorasyon lideri olan bir firma ile bu Edirne Lisesi’nin kampus işinde de çalışmak bizim için ayrı bir gurur ve onurdur. Bütün firmalar ve bütün kurumlar bizim yanımızdalar. Her konuda bize destek veriyorlar. Bu eserleri hayata kazandırmak çocuklarımızın gelecek kuşaklara kazandırmakta köprü vazifesi görmek bize çok onur veriyor. İnşallah bittiği günü hep birlikte göreceğiz. Bizim ihale sürecimiz 500 gündür. Restorasyon aşamalarında bir takım sıkıntılardan dolayı sürede uzamalar olabiliyor.” Dedi.

Next Post

ESKAD gençlerle Genova Ferrari Meydanı'nda

Edirne Sınırötesi  Kültürleri Araştırma Derneği –ESKAD ,18-26 Haziran 2018 tarihlerinde İtalya’nın Genova şehrinde gerçekleştirilen “Spor Yoluyla Eşit Başlangıç ve Entegrasyon” adlı gençlik proje faaliyetleri için 13 gençle birlikte katılım sağladı. Bulgaristan ve İtalya’dan da gençlerin yer aldığı projede çeşitli etkinlikler ve spor aktiviteleri düzenlendi. Proje kapsamında her ülke kendi kültürünü […]

EDİRNE AJANS MEDYA GRUBU

GAZETE-RADYO-MATBAA-TOPLU SMS-PROMOSYON
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp