Edirne Lisesini 159. yılı kutlandı

admin

Edirne’nin en köklü eğitim kurumlarından olan Edirne Lisesinin 159. Yıldönümü okulda bir kez daha geleneksel hale getirilen pilav günü ile kutlandı. Kutlama törenine eski ve yeni mezunlar katıldı. Törene kutlama amacıyla gelen eski mezunlar bir kez daha bir araya gelip eski okul anılarını tazelediler. Daha sonra geleneksel plav dağıtımı yapıldı. Törene katılanlar bir yıl sonra 160. Kuruluş yıldönümünde buluşmak üzere vedalaştılar.

Edirne Lisesini 156. yılı kutlandı (6)

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Lisesi Tarihi:

Edirne Lisesi 1868’de İstanbul’da Galatasaray, 1872’de Pertevniyal Lisesin’den sonra 1882’de İstanbul dışında bu prosedürde açılan lise altmış yıldan fazla Trakya’nın tek lisesi olmuştur.

Edirne Lisesi iki Balkan, iki Dünya savaşı gördü. 1912-13’te faaliyeti duran Edirne Lisesi Balkan Savaşında çok önemli bir görev üstlendi. Yardımcı hastane, öğretmenler ve öğrenciler yaralılara baktılar. Sarı boyalı okulun duvarlarının her yeri yaralıların kanlarıyla kırmızıya boyanınca Edirne Lisesi’nin renkleri de ortaya çıktı SARI-KIRMIZI 1913 Edirne işgal edildi. Düşman liseyi de işgal etti.

Edirne Lisesini 156. yılı kutlandı (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Türk Ordusunun Edirne’yi geri almasıyla 20 Temmuz 1913’te sıkıntılar sona erdi. 1915’te Birinci Dünya Savaşı patladı. Ayrıca Çanakkale Savaş’ına katılan Edirne İdadisi öğretmen ve öğrencilerinden hiçbirisi geri dönmüyordu.

Edirne Liseliler Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun temel taşlarından Trakya ve Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin kurucuları arasında yer alıyor ve Trakya Türklüğünün 9 Mayıs 1920’de okulumuzda yaptığı tarihi Edirne Kongresi’nde Trakya’nın Türke kalacağı ve müdafaa azmi tüm dünyaya haykırılıyordu.

Edirne Lisesini 156. yılı kutlandı (5)

 

 

 

 

 

 

Mustafa Kemal Çanakkale Zaferinin kazanılmasından sonra Edirne’ye geldi. Bu onun Edirne’ye ikinci gelişiydi. Gazi Mustafa Kemal Edirne’yi üçüncü ziyaretinde 24 Aralık 1930 gününü saat 11.00’de Edirne Lisesi’ni ziyaret edip derslere girmişti.

1920’de Yunan’ın Edirne’ye girmesiyle okul öğretime iki yıl ara verdi. Atatürk’ün liderliğinde Ulusal Kurtuluş Savaşımız kazanıldı ve Edirne 25 Kasım 1922’de Türk ordusuna kavuştu. İkinci Dünya Savaşından sonra yatılı kısım İstanbul Haydarpaşa’ya Öğretmen okulu da Sivas’a nakledildi.

Edirne Lisesini 156. yılı kutlandı (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

1943 yılında ortaokul Edirne Lisesi’ne bağlandı.

1944’te kurulan Edirne Lisesinden Yetişenler Cemiyetinin çabasıyla her yıl 23 Nisan’da geleneksel pilav törenleri düzenlenmeye başlandı. 1971 yılında Edirne’de Eğitim Enstitüsü kuruldu ve Edirne Lisesi Eğitim Enstitüsüne verildi. Yeni bina yapılıncaya kadar Ayşekadın’da yapılan sade bir binaya nakledilen lise 2002 yılına bu binada eğitime devam etti.

Edirne Lisesini 156. yılı kutlandı (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

1979’da karanlık eller tarafından tarihi Edirne Lisesi binasının yakılması yetişenler camiasını derinden yaraladı. Süper lise olarak yabancı dille eğitim yapan Edirne Lisesi, TEVDAK’ın girişimleri sonucunda 1998-99 yılından itibaren Anadolu Lisesi statüsünde eğitim yapmaya başladı. 2002 yılında restorasyonu tamamlanan “Edirne Lisesi Binası”na geçiş gerçekleştirildi.

Edirne Lisesini 156. yılı kutlandı (1)

 103 total views,  2 views today

Next Post

23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk bayramı kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 96. Yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Atatürk Anıtı önünde yapılan ilk tören İl Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin konulması ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.                 Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan  günün anlamını […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp