EDİRNE Medyası Kabuk Değiştiriyor…

admin

RADYO SU RADYO TV BASIN YAY. REK VE ORG. ANONİM ŞİRKETİ’miz üzerinden  Edirne İli ve Tüm İlçelerine  yayın yapmak için başvurusunu yapan  EDİRNE AJANS Televizyonu, yeterlilik belgesi alan TV’ler arasında yerini aldı.

 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) ulusal karasal sayısal televizyon yayın lisansı ihalesi Türkiye’de televizyon yayıncılığında yeni bir dönemi başlatacak.

İlk olarak Ulusal yayın yapacak Kanalların, Ardından da Bölgesel yayın yapacak olan kanalların ihale sürecini gerçekleştiren Radyo Televizyon Üst Kurulu, çalışmalarına hızla devam ediyor. Başvurdukları ilden Yerel yayın yapacak kanalların Yeterlilik belgesi aldığı duyurusu da önceki gün   (Pazartesi günü) saatler: 16:00’yı gösterdiğinde RTÜK’ün resmi web sitesinden açıklanarak sürecin sonuna gelindiği bir kez daha netlik kazandı.

Buna göre Edirne ve Tüm ilçelerinde TV yayını yapmak için Yeterlilik Belgesi alan  5  Yayıncı Kuruluşun isimleri  Şöyle;

 

1 RADYO SU RADYO TV BASIN YAY. REK VE ORG. A.Ş.              (EDİRNEAJANS TV) 

2– MERİÇ RADYO TV YAY. A.Ş                                                     (MERİÇ TV)

3EDİRNE RADYO VE TV BAS. YAY. HİZ. A.Ş.                                  (ETV)

2– DOST YAYINCILIK A.Ş.                                                  (KANAL BALKAN TV)  

3– EDİRNE AK YAPIM MEDYA ÜRÜNLERİ RADYO TV PROD. A.Ş.            (AK TV)     

 

RTÜK tarafından yapılan planlamada: Edirne İlinde yayın yapacak yerel TV’lerin 23 Mayıs 2014 yılında ( 5 YEREL TV Kanalı)  yayına başlaması ile birlikte Edirne Basını adeta Kabuk değiştirmiş olacak.

RADYO SU RADYO TV BASIN YAY. REK VE ORG. ANONİM ŞİRKETİ’miz üzerinden  Edirne İli, Tüm İlçelerinden yayın yapmak için başvurusunu yapan  EDİRNE AJANS TV, yeterlilik belgesi alan TV’ler arasında yerini aldı.

Edirne’de 2009 yılında yayın hayatına;  Günlük yayın yapan EDİRNE AJANS GAZETESİ ve Matbaa Tesisi ile başlayan EDİRNE AJANS MEDYA GRUBU;  25 Eylül 2010 yılında  bünyesine tüm haklarıyla birlikte  kattığı Edirne’nin ilk ve Tek Bölgesel Radyo istasyonu olan (92,2)  RADYO SU istasyonu ile  sesli basında da emin adımlarla ilerlemeyi sürdürmüştür.  İnternet ortamında da  4 ayrı haber sitesi (www.edirneajans.com  /  www.radyosu.com.tr  /  www.edirnedespor.com  /  www.edirneajans.tv )   ile yayın hayatına devam eden EDİRNE AJANS MEDYA GRUBU yeni açacağı Televizyon Kanalı EDİRNE AJANS TV ile de  Edirne Merkez, Tüm İlçeler ve köylerinden de rahatlıkla seyredilebilecek.  Böylece;  Edirne Ajans Gazetesi, Matbaa Tesisi,  (92,2) Radyo su  ve EDİRNE AJANS Televizyon Kanalı ile EDİRNE AJANS MEDYA GRUBU Bölgenin nabzını her alanda  tutmaya devam edecek..

Untitled-1

 

 

KARASAL SAYISAL TELEVİZYON YAYININA GEÇİŞ UYGULAMA TAKVİMİ

Karasal Sayısal Televizyon Yayınına Geçiş Uygulama Takvimi ile ilgili Üst Kurulca;

1- Sayısal televizyon yayınına geçişin Kasım 2013 tarihi itibariyle Ankara ili ile

başlatılmasına, daha sonra Bursa, İstanbul, Adana, olarak devam ettirilmesine,

2- Bu geçiş sürecinin Aralık 2014 tarihi itibariyle tamamlanmasına,
birlikte (simulcast yayın dönemi) devam etmesine,3- Analog yayınlarla sayısal yayınların, geçiş takvimine göre 3 ay ile 12 ay arasında,

4- Analog televizyon yayınlarının 2015 yılı Mart ayı itibariyle tamamen

sonlandırılmasına,

5- Sayısal yayıncılığa geçiş takviminin bu hususlara göre tüm emisyon noktalarını

kapsayacak şekilde düzenlenmesi ve uygulama takviminin RTÜK internet

sitesinde yayınlanmasına,

karar verilmiştir.

Bu kapsamda hazırlanan il merkezleri bazında ve tüm yerleşim yerleri bazında

Karasal Sayısal Televizyon Yayınına Geçiş Uygulama Takvimi aşağıdadır:

yayıngecisi

 

 

 

 

 

 

 

 

RTÜK’ten yapılan açıklamaya göre;  “6112 sayılı Kanunun “Frekans planlaması ve tahsis” başlıklı 26 ncı maddesinin 4’ üncü fıkrasında “Sıralama ihalesine, radyo ve televizyon yayın şirketi olarak kurulan, radyo ve televizyon yayıncılık alanında en az bir yıl faaliyette bulunan, ihale şartnamesinde belirtilen ön şartları yerine getiren ve Üst Kuruldan ihaleye girmek için yeterlilik belgesi alan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar katılabilir.” hükmüne ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Karasal Yayın ve Sıralama İhalesi Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin, “Başvuruların değerlendirilmesi ve yeterlilik belgesi verilmesi” başlıklı 9 uncu maddesi hükmü uyarınca yapılan değerlendirme sonucunda, Kanun ve bu Yönetmelik hükümlerine göre yeterli bulunan ve aşağıda unvanı belirtilen medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara Üst Kurulca yerel televizyon yayın ihalesi için “YETERLİLİK BELGESİ” verilmiştir.” Denildi.

 

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK..?

Dijital karasal yayıncılığa geçiş sürecinde başlangıçta 370 verici antenin kurulması bekleniyor. Anten sayısına bağlı olarak yapılacak 300-350 milyon avroluk yatırımla mevcut analog televizyon yayınları, yerini yüksek görüntü ve ses kalitesine sahip “sayısal karasal yayın”a bırakacak. Herhangi bir antene gerek duymadan izlenebilecek sayısal karasal yayın, televizyon modeline bağlı olarak USB bellek boyutlarındaki aparat veya set üstü cihazlar kullanılacak.

 

“Mevcut yayınlar 2015’te sona erecek”-

Dijital karasal yayına bu yılın sonundan itibaren kademeli olarak geçileceğini belirten Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği (MOBİLSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Kubilay Erdoğan; , 2015 yılı mart ayından itibaren de mevcut (analog) yayınların tamamen son bulmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Erdoğan, dijital karasal yayıncılığa geçiş için başlangıçta 370 verici anten kurulmasının beklendiğini, anten sayısına bağlı olarak ortalama 300-350 milyon avro yatırım yapılacağının tahmin edildiğini, yayınların tüm Türkiye’yi kapsaması için yatırım miktarının biraz daha artmasının beklendiğini kaydetti.

 

“Yaklaşık 17 milyon uydu devre dışı kalacak”-

Kapalı alan erişim özelliği sayesinde evin dışında herhangi bir antene gerek duymadan sinyal alınmasına imkan tanıyan sayısal karasal yayınla, Türkiye genelinde yaklaşık 17 milyon uydu antenin devre dışı kalacağını söyleyen Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

“Mevcut çanak uydu antenleri başlangıçta bu süreçten etkilenmeyecek ancak sistem yaygınlaştıkça tüketicinin tercihine bağlı olarak kullanım yaygınlık oranları değişecek. Türkiye’de halen uydu yayıncılığı yüzde 85 seviyesinde. Türkiye’de var olan çanak uydu sayısına ilişkin net bir rakam yok ancak her 100 aileden 65’inin çanak uydu anteni kullandığını tahmin ediyoruz. Bu da ortalama 12-13 milyon hane anlamına geliyor. Bazı evlerde farklı uydu kümelerini izlemek için birden fazla anten kullanıldığı da dikkate alındığında çatı ve balkonlarda yaklaşık 17 milyon çanak bulunuyor. Bu uydular 2015 mart ayından itibaren devre dışı kalacak.”

Kubilay Erdoğan, yeni dönemde üyelik modelinin uygulanıp uygulanmayacağının net olarak açıklanmadığını, söz konusu modelin zaman içinde uygulanabilir modellerden birisi olacağı kanaatinde olduğunu dile getirdi.televizyon

 212 total views,  2 views today

Next Post

Belediye Başkanı Muhtar Dayanışması

Muhtarlarımız her zaman halkla iç içe olan devlet yöneticilerimiz olarak bilinir. Mahalle ve köy halkı çevresinde bir türlü çözümlenemeyen sorunlarını ilk olarak kendilerine yakın olan muhtarlarımıza iletir, çözümlenmesi talebinde bulunur. Halkın bu taleplerini alan muhtarlarımız da mahalli yöneticilerin çözebilecekleri sorunlarını belediye başkanına ve ilgili yerlere yansıtır.       Edirne Belediye Başkanı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp