Edirne merkez köy muhtarları birlik ve beraberlikten yana

admin

Edirne merkez köy muhtarları birlik ve beraberlikten yana (3)

 

 

 

 

 

 

 

Bir araya gelerek aralarındaki sorunları ve devlet kurumlarından beklentilerini gündeme getiren Edirne Merkeze bağlı köy muhtarlarından Karabulut Köyü Muhtarı Cem Yılmas, Ahi Köyü Muhtarı  Aygün Çanta, Değirmenyeni Köyü Muhtarı  Sami Bozkoç, Orhaniye Köyü Muhtarı  Metin Oskar, Uzunköprü’ye bağlı Elçili köyü Muhtarı Hamdi Aksoy, Edirne Merkez Kemalköy Muhtarı Mehmet Ersoy, Büyük Döllük köyü Muhtarı  Ahmet Karanfil, Yolüstü köyü Muhtarı  Rami Özdidin, ile  Büyükismailçe Muhtarı Mustafa Tarlacı, yaptıkları ortak açıklamada, köy muhtarlarının  ilçe ve il muhtarlarından farklı sorunlarının bulunduğu belirtilerek; “ biz köy muhtarları olarak  işlerimizin daha seri yapılabilmesi için her zaman birlik ve beraberlik içinde  olmamız gerektiğine inanmalıyız. Atalarımız” Birlikten kuvvet doğar, bir elin nesi iki elin sesi var”  demişler. Biz köy muhtarları olarak yekvücut olur isteklerimizi resmi ve özel kurumlara toplu olarak iletirsek çözümü daha kolay olur. Halk tarafından doğrudan bire bir seçilen köy muhtarları demokrasimizde tartışmasız aracı olmadan direkt olarak halkın seçtiği tek devlet temsilcisiyiz. Bizler bunun bilinci içindeyiz. Bu halktan aldığımız destek ve gücü yeri geldiğinde kullanmalıyız. Biz köy muhtarları köylülerimizin tüm dertleri ile ilgilenmek zorundayız. Köyün adeta resmi temsilcisi olduğu gibi yerel yönetim temsilcisi konumundayız. Bu bizlere önemli sorumluluklar yüklemektedir. Her ne kadar yetkilerimize sınırlı olsa da köy muhtarlığı özveri sevgi isteyen bir görevdir. Köy muhtarları aynı zamanda köyün en saygın güvenilir kişileridir.  Her zaman öyle olmak zorundadırlar. Kuşkusuz köy muhtarlarımızın sorunları oluyor. Devletimizin imkânlarının kısıtlı olduğunu biliyoruz. Biz muhtarlar olarak hakkımızın dışında bir isteğimiz olmadı ve olamaz.” Dediler.

Edirne merkez köy muhtarları birlik ve beraberlikten yana (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇÖP TOPLAMA ÜCRETLERİ YÜKSEK

Köylere çöp toplamak için konteynırların konulduğunu bunun köylerdeki çöplerin medeni bir şekilde toplanmasına katkı sağladığını belirten köy muhtarları açıklamalarında daha sonra şunları söylediler; “ yalnız çöp toplamak için her haneden aylık olarak 10 lira toplanması istendi. Bu paraları toplamada zorlanıyoruz. Bazı ailelerin ekonomik durumları çok bozuk. Düzenli şekilde paraları toplayamıyoruz. Çöplerimizin her hafta toplanmasından mutluluk duyuyoruz. Yalnız köylerde çöp toplama ücretlerinin daha aşağı çekilmesini bekliyoruz. Uzunköprü ilçesinde bu ücret hane başına üç lira. Aramızda Elçili köyü muhtarımız var o her ay üçer lira topluyor. Biz Edirne merkez köyleri ise onar lira toplamak zorunda kalıyoruz. Bunu yetkililerin dikkatine sunarız. Bunu mülki amire ilettik. Yılsonunda çözüme kavuşacağını umuyoruz. Talebimiz haklı bulundu yılsonuna kadar tahsilât yok. Bu ve benzeri konularımızı toplu olarak kurumlarımıza ilettiğimizde çözümleri daha kolay oluyor” dediler.

Edirne merkez köy muhtarları birlik ve beraberlikten yana (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Köy muhtarları bu açıklamanın ardından Atatürk Anıtı önünde yapılan Demokrasimize Sahip çıkalım” toplantısına katıldılar.

Bu konu hakkında da görüşlerini açıklayan köy muhtarları 15 Temmuz Askeri darbe girişimini kınadıklarını belirterek; “ demokrasiyi insanlarımızın ekmek su gibi ihtiyaçları vardır. Demokrasimizi bu konuda kazanımlarımızı canımız gibi korumalıyız, Demokrasimizi korumada bizlere de çok önemli görevler düşmektedir. Bizler bunun bilinci içindeyiz” dediler.

 

 183 total views,  2 views today

Next Post

Domuzlar Süloğlu bölgesi için büyük tehlike

                Süloğlu İlçesi CHP İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Uzun bölgesinin tarım kesimi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Süloğlu bölgemizde domuzlar tarım kesimimiz için büyük tehlike oluşturuyor. Bu duruma devletimiz el atmalı. Daha önceleri Bulgaristan tarafında hudutlarda tel bulunmuyordu, şimdi sınırda tel örgü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp