EDİRNE MİLLETVEKİLİ RECEP GÜRKAN, MİLLİ EĞİTİM BAKANI NABİ AVCI’YA SORU ÖNERGESİ VERDİ;

admin

DSC_0385

İlkokul 1. Sınıf Türkçe Öğretmen Kılavuz Kitabı’nda İstiklal Marşı, Öğrenci Andı ve Atatürk posterine yer verilmemesi ile ilgili olarak; Yıllarca yayıncılık yapan şirketlerin yönetmeliği bilmediğini düşünmek bence fazla iyimserlik olur diyen Edirne Milletvekili Recep GÜRKAN şu açıklamalarda bulundu;

Yıllarca yayıncılık yapan kuruluşların bizi biz yapan değerlerimizi karşı kayıtsız kalmaları kabul edilebilir değildir. Bu konunun önemsiz olduğunu düşünebilecek olanlara da şunu hatırlatmak istiyorum. İkinci Dünya Savaşının tüm Dünya’ya neler yaşattığını bilmeyenimiz yoktur. Ama bilmediğimiz o savaş günlerine nasıl gelindiği, hangi aşamalardan geçildiğidir. Hitlerin, çocuk oyuncak fabrikalarında sadece savaş ile ilgili oyuncakların üretilmesini sağladığını ve bu şekilde bir nesli nasıl savaşa sürüklediğini yani çok küçük ve masum görünen ayrıntılardan tüm Dünya’yı içine alan bir kaosun nasıl ortaya konulduğunu görmemiz gerekmektedir.

Bugün ulusumuz için büyük anlam ifade eden değerlerin başında gelen Ulu Önder ATATÜRK’ü, İstiklal Marşını, eğitim hayatında önem arz eden Öğrenci andını ve bizler için büyük anlam ifade eden tüm değerlerimizi sıradanlaştıran, ufak ufak hamlelerle toplumu oluşturacak, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın hafızalarından bu değerlerimizi silmeye neden olabilecek her türlü adımlarım atılmasına izin vermek, gelecekte onarılması mümkün olmayan büyük zararların Türk Ulusuna, Türkiye Cumhuriyetine verilebileceğini görmek zorundayız. Büyük toplum mühendislerinin Türk Ulusuna bunu yapmasına izin vermeyeceğiz.

Milli Eğitim Bakanına buradan seslenmek istiyorum; ÖSYM tarafından yapılan hataların ortaya çıkmaması için Torba yasayla sınavlar bilgi edinme yasası kapsamı dışına çıkarıldı. Kitapların yönetmeliğe uygun bir şekilde basılmasını sağlamak milli eğitim bakanlığının görevi ise, bunu sağlamak için yönetmeliği değiştirmek dışında, milli eğitim bakanlığının ne gibi çalışmalara imza atacağını Türk ulusuna anlatmasını istiyorum diyen Edirne Milletvekili Recep GÜRKAN’ın Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’ya vermiş olduğu soru önergesi şöyledir;

Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği’nin 8. maddesinin ç bendi 8 numaralı kısmında “İlköğretimin 1, 2 ve 3. sınıflara ait kitaplarda yaprağın ön yüzünde Türk Bayrağı ile birlikte İstiklal Marşı’nın ilk iki kıtası; yaprağın arka yüzünde Öğrenci Andı; üçüncü yaprağın ön yüzünde Atatürk resmi ve resmin alt kısmında Mustafa Kemal ATATÜRK yazısı bulunur” ibaresi yer almaktadır.

Bu yönetmeliğe uygun bir şekilde kitapların basılması ve dağıtımının yapılması gerektiği bir yana, yönetmeliği bilmemek hata, bildiği halde uygulamamak ise yanlışlığın en büyüğüdür.

1)                          1. Sınıf Türkçe Öğretmen kılavuz kitabının yönetmeliğe aykırı bir şekilde basılarak okullara gönderildiği doğru mudur?

2)                          Doğru ise, İstiklal Marşı, Öğrenci Andı ve Atatürk posterinin kitaplara konulmaması sadece bir hata mıdır?

3)                          Yönetmeliğe aykırı bir şekilde basılan ders kitaplarını, eğitim öğretim yılı başlamadan okullardan toplatacak mısınız?

4)                          Yaşanan bu yanlışlığın kitaplar dağıtıldıktan sonra bile fark edilmemesinin nedenleri nedir?

5)                          Bir daha böyle bir gelişmenin yaşanmaması için ne gibi tedbirler almayı düşünüyorsunuz?

 

 225 total views,  2 views today

Next Post

EDİRNE TİCARET VE SANAYİ ODASI'NDA EDİRNE GÖNÜLLÜLERİ 3. TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

            Edirne’nin ekonomik ve sosyal açıdan sürdürülebilir gelişiminin sağlanmasını amaçlayan Edirne Gönüllüleri daha önceden yapılan toplantıları ardından Odamız Yönetim Kurulu Toplantı Salonunda 3. Toplantısını gerçekleştirdi.               Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt’un ev sahipliği yaptığı toplantıda, Tuna Bekleviç’in önderliğinde bir araya gelen Edirne Gönüllüleri ,çalışma takvimlerinin belirlenmesi ardından bir […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp